Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEAbu Dabi 'Karanlık Gökyüzü' politikasını Açıkladı; Evlerin, ofislerin içindeki ışıkları kontrol Etmek

Abu Dabi ‘Karanlık Gökyüzü’ politikasını Açıkladı; Evlerin, ofislerin içindeki ışıkları kontrol Etmek

Abu Dabi’deki evlerin ve ofislerin içindeki ışıklar, Çarşamba günü açıklanan yeni ‘Karanlık Gökyüzü Politikası’ kapsamında denetlenecek.

Emirliğin Belediyeler ve Ulaştırma Bakanlığı (DMT), politikanın “artan ışık kirliliği endişesini” ele almak için bir aydınlatma uygulamaları planı sunacağını söyledi.

Amaç, yapay aydınlatmanın aşırı veya uygunsuz kullanımıyla mücadele ederek gece gökyüzünü korumaktır.

Yetkili, evler ve ofisler gibi özel alanlarda bunun, dışarıya ne kadar döküldüğünü görmek için iç aydınlatmanın kontrol edileceği anlamına geleceğini söyledi.

Yeni ve mevcut dış mekan ışıkları, kamu ve özel sektör için geçerli olacak politika kılavuzlarının birincil hedefleri arasındadır. Ancak kültürel festivaller ve etkinlikler hariç tutulacaktır.

Belediyeler ve Ulaştırma Bakanlığı (DMT) operasyon işleri genel müdürü Salem Al Kaabi, “Abu Dabi Karanlık Gökyüzü Politikası, gece gökyüzünün güzelliğinin değer verildiği ve korunduğu bir geleceğe olan bağlılığımızı somutlaştırıyor” dedi.

“Kentsel peyzajımızla gök harikaları arasında uyumlu bir birliktelik yaratarak, sakinlerin yaşam kalitesini artırmayı ve doğal güzelliği korumayı amaçlayan küresel bir harekete katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”

Uygulama

Farkındalık programlarının yanı sıra ışık kirliliğini ele almak için bir metodoloji uygulanmıştır.

Düzenlemeler kamu binaları, sokaklar, parklar, plajlar, ticari kuruluşlar, açık ve gelişmemiş alanlar, tarım ve sanayi alanları ve daha pek çok alanda uygulanacaktır.

Korumalı aydınlatma, dış ve cephe ışıklarının yanı sıra hareketle etkinleştirilen güvenlik aydınlatması ve gece yarısı güvenlikle ilgili olmayan aydınlatmanın koordineli bir şekilde kapatılmasını içerir.

Politika ihlal edenlere, aydınlatmalarını buna göre ayarlamaları için bir ödemesiz süre tanınacaktır.

Çok yönlü yaklaşım

Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği’nin küresel çabalarıyla uyumlu olarak, türünün ilk politikası aşağıdakileri içeren çok yönlü bir yaklaşımla uygulanacaktır:

Sürdürülebilir aydınlatma sistemlerini teşvik etmek, Doğal çevreyi ve vahşi yaşamı korumak, Astronomi alanındaki bilimsel araştırmaları desteklemek, Halk sağlığını geliştirmek, Sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek
Konut sakinleri ve ilgili tüm kuruluşlar, geçerli kılavuzlar ve Estidama İnci Bina Derecelendirme Sistemi ile birlikte politikada belirtilen koşullara uymalıdır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar