Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAE'Başka Bir Yere Gitmeyi Hiç Düşünmedim': Dubai Duty Free Şefi 41 Yıl...

‘Başka Bir Yere Gitmeyi Hiç Düşünmedim’: Dubai Duty Free Şefi 41 Yıl Sonra Emekli Oldu

Dubai Duty Free (DDF) genel müdür yardımcısı ve CEO’su Colm McLoughlin, “Birçok fırsat yolumdan geçti, ancak Dubai’den ve işimi yapma özgürlüğünden çok keyif aldığım için onlarla ilgilenmedim” dedi. Seyahat perakende sektöründe 55 yıl ve Dubai Duty Free’nin dümeninde 41 yıllık şanlı bir kariyere sahip olan 80 yaşındaki McLoughlin, bu yılın sonunda görevinden ayrılarak duty free’nin en uzun süre hizmet veren personeli olacak. “Emekliliği birçok kez düşündüm ve bunu ailemle de tartıştım, bu yüzden bu yıl kesinleştirmeye karar verdim. En başından beri buradayım ve 55 yıldır endüstrideyim … Şeyh Muhammed ve Şeyh Ahmed’in güvenini kazandım. Bu yüzden başka bir yere gitmeyi hiç ciddi olarak düşünmedim. Bu yıl yaşımdan dolayı emekli olmaya karar verdim. Duty free ile danışmanlık kapasitesinde kalacağım, “dedi giden CEO ve endüstri gazisi Perşembe günü yaptığı röportajda Khaleej Times’a verdiği demeçte. Kariyerine İrlanda’daki Shannon Havalimanı’nda (dünyanın ilk gümrüksüz satış mağazası) başlayan McLoughlin ve 10 kişilik bir ekip, 1983 yılında Dubai Duty Free’yi başlatmaya davet edildi. Ziyaret sırasında geri kalması istendi ve o zamandan beri Dubai onun evi oldu. “Hükümetin tüm büyümesi ve tutumu Dubai’yi yaşamak ve iş yapmak için en iyi yer haline getirmek oldu. 1983’te başlamak üzereyken, Ekselansları Şeyh Muhammed, dünyanın en iyi gümrüksüz olmasını istedi. Bunu başarabildiğimiz için çok mutluyum, ”diye ekledi McLoughlin.

 

“Başlangıçta Şeyh Muhammed tarafından Dubai’nin Duty Free’in Dubai’nin tanıtımının ve başarısının bir parçası olmasını istediği bilinçli bir şekilde söylendi. Bu nedenle çeşitli projelerde, spor etkinliklerinde ve sponsorluklarda yer aldık. Ddf’nin ürettiği medya kapsamı Dubai için yılda yaklaşık 2 milyar dolar.” 1 Haziran 2024’ten itibaren Dubai Duty Free’nin coo’su Ramesh Cidambi genel müdür olurken, mevcut Ortak COO Salah Tahlak genel müdür yardımcısı olarak görev alacak.

Günde Dh1m’den Dh20m’ye McLoughlin, satışlarda ilk 1 milyon Dh’yi aldıkları günü açıkça hatırladığını söyledi. “Şimdi her gün Dh20-Dh21 milyon alıyoruz.” Dubai Duty Free şimdiye kadar 780 ödül kazandığını ve bunun herkesin ruhunu ve coşkusunu devam ettirdiğini belirterek, Covıd-19 yılı dışında DDF’NİN kuruluşundan bu yana her yıl işini artırdığını da sözlerine ekledi. “Başladığımızdan beri satışlar şu ana kadar 112,8 milyar Dh’dir.” Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı ve Başbakanı ve Dubai Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum tarafından 2000 yılında sunulan ‘En Seçkin Çalışan Ödülü’ ve 2014 yılında Başkan Michael D. Higgins tarafından sunulan ‘İrlanda Cumhurbaşkanlığı Seçkin Hizmet Ödülü’ de dahil olmak üzere doğrudan Colm’ye 86 ödül atfedildi. 2017 yılında Dubai Middlesex Üniversitesi, o yılki sınıfının akademik başarısını kutlamasının bir parçası olarak Colm’ye Fahri Doktora verdi. Biter Dubai Duty Free’nin 1 milyon doları ve diğer çekilişleri oldukça popüler oldu. “Şimdiye kadar 480 milyon dolar yaptık. İki kez kazanan 78 kişi, iki kez lüks otomobil kullanan 22 kişi ve lüks bir motor ve bir milyon dolar kazanan bir kişi vardı. Gümrüksüz dünyada, şimdiye kadar olan en sürekli tanıtım şeylerinden biridir.”

10 yıllık hedef

“İlk yıl 72 milyon Dh’lik satışla ve 120 personelimizle iyi çalıştık. Bu çalışanlardan çok azı hala bizim için çalışıyor “dedi. Şu anda Dubai Duty Free, 55 farklı ülkeden 5.700 çalışanı istihdam etmekte ve geçen yıl 7,8 milyar Dh’lik satış ve 21,5 milyon işlem gerçekleştirmiştir. 55 Milyon adet mal sattı. “Bu yıl satışların 8 milyar Dh olmasını bekliyoruz. Önümüzdeki 10 yılda bunun iki katına çıktığını ve çalışan sayısının 8.000’e çıktığını görüyoruz ”dedi.

Personelle ilgilenmek

Giden Dubai Duty Free başkanı DDF’NİN başarısını anlatırken yönetim kurulu olmadığını ve doğrudan başkan Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum’a rapor verdiğini ve bunun kararları çok kolaylaştırdığını söyledi.

 

Ddf’nin bir iç terfi sistemi getirdiğini ve personelin sadakatini artırdığını açıkladı. “Uzun yıllar boyunca dışarıdan kıdemli bir kişiyi işe almadık. Yöneticilerimiz ve amirlerimiz, zemin seviyesinde başlayan ve şirket içinde terfi ettirilenlerdir ve bu politikaya sonuna kadar bağlı kaldık. Personeli ödüllendirdiğimiz için çok mutluyum ve personelin sadakatinden keyif aldık.” DDF’NİN ayrıca tartışmak ve fikir üretmek için haftada bir kez toplanan “rüya takımı” adlı bir yönetim komitesi vardır. Ekip, üç BAE vatandaşı ve üç kadın olmak üzere 9 kişiden oluşuyor. “Çalışanlarınızla ilgilenmek, operasyonların en önemli yönüdür. Bir iç tanıtım politikası uyguladığımız için mutluyum ve kesinlikle bunun devam etmesini istiyorum.”

Dubai’deki ana konut

Emekli olduktan sonra Colm McLoughlin, Dubai’ye dönmeden ve danışmanlık rolünü oynamadan önce 14 gün boyunca Vancouver’a uçacak ve ardından Alaska’ya gidecek. “Bu emekliliğimin başlangıcı. Golf oynamak için Dubai’ye döneceğim. Dubai bizim ana ikametgahımız olacak, ”dedi Dubai Duty Free’de danışmanlık görevine devam edecek olan endüstri gazisi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar