Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaKültür & SanatSanatEkipman Seçiminden Zorlu Koşullarda Gezinmeye: Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı Hakkında Bilmeniz Gereken Her...

Ekipman Seçiminden Zorlu Koşullarda Gezinmeye: Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ödüllü Kuveytli vahşi yaşam fotoğrafçısı ve Kanon’un EMEA Büyükelçisi Muhammed Murad, seçtiği meslekte önemli adımlar attı. 2014 yılında iletişim mühendisliği kariyerinden fotoğrafçılığa geçiş yapan Murad, Kuveyt çöllerinden Moğolistan bozkırlarına kadar çeşitli manzaralarda çarpıcı vahşi yaşam görüntüleri yakaladı. Çalışmaları, kuş fotoğrafçılığına olan derin tutkusunu ve 2016’dan beri kendisine birçok ödül kazandıran yavaş çekim tekniklerindeki ustalığını sergiliyor. Bu söyleşide Murad, olağanüstü yolculuğu ve fotoğrafçılık yoluyla hikaye anlatma sanatı hakkında içgörüler paylaşıyor. Fotoğrafçılığa olan ilginizi ne tetikledi? Üretken bir vahşi yaşam fotoğrafçısı olmak için bu yolculuğa nasıl çıktınız? Çocuklukta başlayan birikimli bir süreç olduğuna inanıyorum. Annem bir sanatçı – ressam – ve eski bir okul resim öğretmenidir. Babam da aynı derecede yaratıcıdır ve çocukluğumuz boyunca kardeşlerimin ve benim fotoğraflarımı çekmeye, her şeyi belgelemeye alışıktır. Ailem sanat ve kültür tarihini takdir etti ve Avrupa’daki seyahatlerimiz sırasında müzeleri ve sanat galerilerini keşfederdik. Yıllardır fark edilmeyen bir kıvılcım hep bende olmalıydı.

 

Arap Kızıl Tilki Yavrusu, bu güzel bokeh’i veren sokak lambalarıyla doğrudan kameraya bakıyor
2014 Yılında ailemden ve arkadaşlarımdan büyük bir cesaret ve destek aldıktan sonra bir adım attım ve ilk kameramı satın aldım. Yolculuğuma kitaplardan öğrenerek ve YouTube’da video izleyerek başladım. O yılın ilerleyen saatlerinde gerçek tutkumun kuş fotoğrafçılığında yattığını fark ettim. Kuveyt’te başarılı bir fotoğrafçı akıl hocam oldu ve beni vahşi yaşam fotoğrafçılığı konusunda eğitmeye başladı. Bu sanat formunun kim olduğumun mükemmel bir temsili olduğuna inanıyorum. Bir hikaye anlatma aracı olarak fotoğrafçılık hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? İyi bestelenmiş bir fotoğraf bir hikayeyi anlatabilir, iç gözlemi kışkırtabilir ve duyguları uyandırabilir. Ayrıntıya bağlılık, ışığa göz, sabır, teknik beceri, biraz şans ve doğaya derin bir saygı, vahşi yaşam fotoğrafçılarının sıradan anları çevremizdeki dünyayı nasıl anladığımızı ve takdir ettiğimize meydan okuyan unutulmaz anlara dönüştürmelerine yardımcı olabilir. Çalışmanız kendine özgü yavaş deklanşör stili ile bilinir. Fotoğraf tarzınızı nasıl tanımlarsınız? Yavaş enstantane hızlarıyla fotoğraf çekmeyi seviyorum. Mükemmel bir kompozisyona sahip hareketsiz bir fotoğraf harika olsa da, görüntüdeki bir hareket dokunuşu fotoğrafa bir yaşam ve eylem duygusu getirir. Yavaş enstantane hızı, izleyicinin olağan referans çerçevelerinin bulunmadığı soyut fotoğrafçılığın bir sanat biçimi olabilir, bu da görüntüyü tanımayı hem heyecan verici hem de zorlayıcı hale getirir. Soyut fotoğrafçılıkta hareket, daha uzun pozlamalarla, hareketi, bir anı veya soyutlama yoluyla ifade edilen bir duyguyu kaydederek yakalanır. İşimde kendini ortaya koyan tesadüfleri benimsemeye çalışıyorum. Soyut bir fotoğrafın her parçası belirsizdir ve yoruma açıktır. Bir fotoğrafı açıklama fırsatını asla boşa harcamama rağmen, izleyicilere onu kendi terimleriyle anlama, yorumlama ve araştırma alanı da sağlıyorum.

 

Arabian Red Fox Cub looking straight at the camera with the street lights giving this beautiful bokeh
Yaklaşımınız ne yakaladığınıza bağlı olarak değişiyor mu? Bir kuşu tilkiye karşı fotoğraflarken ne fark eder? Kesinlikle. Yaklaşımım, belirli bir anda belirli bir çekimde neyi ifade etmeyi hedeflediğime bağlı. Anlatmaya çalıştığım hikaye, çevre, aydınlatma, koşullar ve öznenin davranışı gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. vahşi yaşam fotoğrafçılığı sabır gerektirir ve sebat gerektirir. Vahşi yaşam çekimlerine hazırlanırken bizi düşünce sürecinizden geçirebilir misiniz? Yüksek zindelik ve dayanıklılık seviyeleri gerektiren bazı yerlere ulaşmak zordur. Moğolistan’daki son seferim sırasında sarp dağlara tırmanmak ve büyük yüksekliklerde düşük oksijen seviyelerine hazırlanmak zorunda kaldım. Moğolistan’da -40 ° C veya Kuveyt’te 55 ° C gibi aşırı hava koşullarında fotoğraf çekmek son derece rahatsız edici ve zordur. Ayrıca, bir vahşi yaşam fotoğrafçısı olarak çalışmam beni genellikle tehlikeli hayvanlara ve onların yaşam alanlarına yakın buluyor. Bu gibi durumlarda her zorluğa her zaman hazır ve hazırlıklı olmalıyım. Çalışmalarınız aracılığıyla dünyayla hangi mesajı paylaşmak istersiniz? Bir fotoğrafçı olarak, zanaatınıza odaklanın ve sonunda hayalinize ulaşacaksınız. Ödül sahibi olmak, fotoğrafçılıkta usta olmak ve hatta bir satıcının elçisi olmak gibi nihai hedefinize ulaşmakla sürekli ilgileniyorsanız, yolculuğunuz o kadar keyifli olmayacaktır. İşinizle ilgili ayrıntılardan zevk alın; Bunu yapmak için tutkunuzu takip etmelisiniz. Aksilikleri, monotonluğu, pratiği ve sıkıcı dönemleri yönetmenize yardımcı olacağından sizi heyecanlandıran bir kariyer seçin. Harika fotoğrafçılar bu şekilde doğmazlar; becerilerinizi geliştirmek ve benzersiz tarzınızı bulmak çok zaman ve pratik gerektirir.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar