Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan: Modi, Dev Seçim Yarı Yarıya Ulaştığında Oy Kullandı

Hindistan: Modi, Dev Seçim Yarı Yarıya Ulaştığında Oy Kullandı

Başbakan Narendra Modi, Hindistan’ın kendi eyaleti Gujarat ve diğer 10 bölgedeki sandalyelere karar verileceği devasa bir genel seçimin üçüncü aşamasını gerçekleştirdiği Salı günü erken saatlerde oy kullandı.

Dünyanın en kalabalık ülkesi, 19 Nisan’da yaklaşık bir milyar insanın oy kullanma hakkına sahip olduğu yedi aşamalı bir seçimde oy kullanmaya başladı ve oy pusulaları 4 Haziran’da sayılacak.

Modi, Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi’ni (BJP) iki düzineden fazla muhalefet partisinin ittifakına karşı koyan bir oylamada nadir görülen, üst üste üçüncü bir dönem arıyor. Anketler onun rahat bir çoğunluk kazanacağını gösteriyor.

Modi oy pusulasını, iki numaralı İçişleri Bakanı Amit Şah’ın BJP adayı olduğu Gandhinagar seçim bölgesinde kullandı.

Ülkenin birçok yerinde yaz sıcaklıkları artmaya devam ederken vatandaşlarını “demokrasi festivali” ne aktif olarak katılmaya ve sağlıklarına dikkat etmeye çağırdı.

Safran ve beyaza bürünmüş, yüzlerce taraftar ve parti üyesi tarafından kuşatılmış, sandık merkezine giderken imza imzalayıp çocuklarla konuşuyordu.

Modi’nin kampanyası, ekonomik sicilini, refah önlemlerini, ulusal gururunu ve kişisel popülaritesini sergileyerek başladı.

BJP, popülerliğine büyük ölçüde güveniyor ve imajı, dağıtılan pirinç çuvallarından fakirlere, şehir ve kasabalardaki büyük posterlere kadar her şeyi süslüyor.

Ancak bazı seçmenler bunun yeterli olmadığını söyledi.

“Evet, hükümet bize bedava pirinç veriyor, ama ne anlamı var? Patates ve soğanın maliyetine bakın. Daha önce hiç bu kadar yüksek olmamıştı, “dedi Salı günü de oy kullanan kuzeydoğu Assam eyaletindeki Baligate’den 50 yaşındaki Rina Kathar.

30 yaşındaki M. Ahmed, temel kaygılarının eyalet başkenti Guwahati’deki kötü yollar ve kötü drenaj sistemleri olduğunu söyledi.

SEÇMEN KATILIMINI artırmak için İTİN

Modi, oylamanın ilk aşamasından sonra kampanya stratejisini değiştirdi ve bir ankette işlerin ve enflasyonun seçmenlerin temel kaygıları olduğu söylense bile, rakiplerine Müslüman yanlısı olarak saldırarak bjp’nin Hindu üssünü ateşlemeye odaklandı.

Şimdi Pazartesi günü yayınlanan yayıncı Times’a verdiği röportajda Modi, İslam’a veya Müslümanlara karşı çıkmadığını ve topluluğun oy kullanırken gelecekteki büyümeleri hakkında düşünmesini istediğini söyledi.

Salı günkü oylama, 11 eyalet ve bölgede 93 sandalyeyi kapsarken, batıda Gujarat ve Maharashtra ve güneyde Karnataka 50 sandalyeyi oluşturuyor. Bu, parlamentonun 543 seçilmiş sandalyesinin 283’ü için oylamayı tamamlayacak.

2019 seçimlerinde BJP, Salı günü kapmak için 93 sandalyenin 70’inden fazlasını kazandı, ancak ana muhalefet Kongre partisi Karnataka’da güç kazandığı ve Maharashtra’da bölgesel bir ortağın ayrıldığı için bu sefer daha zorlu yarışmalarla karşı karşıya kaldı.

İlk iki aşamada sırasıyla% 66,14 ve% 66,71’lik seçmen katılımı, beş yıl önceki aşamalardan marjinal olarak daha düşüktü ve analistler yaz sıcağını ve seçmenleri motive edecek tek bir güçlü konunun olmamasını suçluyorlardı.

Seçim Komisyonu o zamandan beri, Salı günkü oylamada sıcak hava dalgasının etkisiyle başa çıkmak için hava durumu yetkililerine ve sağlık ve afet yönetim kurumlarına danışırken insanları oy kullanmaya teşvik etmek için bir kampanya başlattı.

Gujarat’ta oy kullananlar arasında Adani Group holdinginin milyarder başkanı Gautam Adani de vardı.

Oylamadan sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Bugün demokrasi festivali ve insanlara çıkıp oy kullanmaları için çağrıda bulunuyorum” dedi. “Hindistan ilerliyor ve bunu yapmaya devam edecek.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar