Pazar, Mayıs 26, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaYaşamİran'ın İsrail'e Yönelik Saldırısının Ardından Uçuşlar Durduruldu ve Yönlendirildi

İran’ın İsrail’e Yönelik Saldırısının Ardından Uçuşlar Durduruldu ve Yönlendirildi

Emirates havayolu, Pazar günü yapılması planlanan Dubai-Amman uçuşunu iptal etti.

İran’ın İsrail’e drone saldırıları başlatması nedeniyle Cumartesi günü Orta Doğu’daki hava sahasının kapatılması uçuşları durdurdu ve yönlendirdi.

İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu, Cumartesi günü İsrail’e düzinelerce insansız hava aracı ve füze fırlattığını ve bu saldırının daha geniş bir bölgesel çatışmayı tetikleyebileceğini söyledi.

BAE Uçuşları Etkilendi

Bölgedeki birden fazla ülkenin hava sahalarını geçici olarak kapatması nedeniyle BAE’ye gidiş-dönüş bazı uçuşlar etkilendi. Amman, Ürdün ve Tel Aviv, İsrail’e kalkan iki Flydubai uçuşu bunun sonucunda Dubai’ye dönmek zorunda kaldı.

Emirates havayolu, Pazar günü yapılması planlanan Dubai-Amman uçuşunu iptal etti. Dubai merkezli havayolu, yaptığı açıklamada bazı uçuşların iptal edildiğini ve yeniden yönlendirildiğini duyurdu.

“Emirates, Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan ayrılan veya buraya gelen müşterilerinin, uçuşlarıyla ilgili en son bilgileri almak için emirates.com adresinden uçuş durumlarını kontrol etmelerini tavsiye ediyor.”

Abu Dabi merkezli Etihad Havayolları, “İsrail, Ürdün ve Irak üzerindeki hava sahasının kapatıldığı yönündeki bildirimin” ardından 14 Nisan Pazar günü Avrupa ve Kuzey Amerika uçuşlarının bir kısmını Suudi Arabistan ve Mısır üzerinden uçmak üzere yeniden yönlendireceğini söyledi.

Hava Trafiğinde Aksama

Air France’ın İsrail servisi Pazar günü iptal edildi ve British Airways, Pazar günü Tel Aviv’e olan iki uçuşunu iptal etti ve Amman’a olan uçuşu iptal etti. Lufthansa İsrail’e olan seferlerini de iptal etti.

United Airlines, İsrail’in hava sahasını kapatmasının ardından Cumartesi günü Newark’tan Tel Aviv’e olan uçuşunu iptal etti.

Avustralyalı Qantas Airways Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İran’ın İsrail’e saldırması yönündeki beklentilerin artması üzerine Orta Doğu’ya ilişkin endişeler nedeniyle Perth ile Londra arasındaki uçuşların yönünü geçici olarak değiştirdiğini söyledi.

Qantas, Batı Avustralya eyaletinin başkenti Perth ile Londra arasındaki hiçbir uçuşun duraklatılmadığını veya iptal edilmediğini, ancak rotadaki uçuşların Singapur üzerinden ayarlanmış bir uçuş rotasında gerçekleştirildiğini söyledi.

Kuveyt Havayolları Pazar günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, bölgedeki güvenlik durumu ve yolcuların güvenliğine ilişkin endişeler nedeniyle gelen ve giden tüm uçuşları “gerginlik bölgelerinden” uzaklaştırmaya karar verdiğini söyledi.

Ülkeler Hava Sahasını Yeniden Açıyor

Irak havacılık otoritesi, Irak’ın tüm hava trafiğini askıya almasının ardından Pazar günü hava sahasını yeniden açtığını duyurdu.

Irak sivil havacılık otoritesi, yaptığı açıklamada “hava sahasının yeniden açıldığını” ve ülke çapındaki havalimanlarına gidiş-dönüş uçuşların yeniden başladığını duyurdu ve artık “sivil uçaklara yönelik herhangi bir güvenlik riski” olmadığını söyledi.

Kuzey Irak’taki yerel Kürt medyası, İran insansız hava araçlarının gece boyunca özerk Kürt bölgesi üzerinde uçtuğunu bildirdi.

İsrail’in yanı sıra Irak’a da komşu olan Ürdün ve Lübnan da benzer şekilde Pazar günü kendi hava sahalarını yeniden açtı; İran saldırısının “engellendiğini” ve fırlatmaların çoğunun bir gecede durdurulduğunu söyleyen İsrail de aynısını yaptı.

Lübnan Ulaştırma Bakanı Ali Hamie, AFP’ye “sabah 7’den (0400 GMT) itibaren uçuşlara yeniden başladık ve durumu izliyoruz” dedi. Beyrut’taki uluslararası havaalanının “çalışmalarına yeniden başladığını” da sözlerine ekledi.

İsrail havalimanları yetkilisi, İran saldırısı beklentisiyle hava sahasını saat 12:30’dan (Cumartesi 21:30 GMT) itibaren kapatan İsrail’in, hava sahasını sabah 7:30’da (04:30 GMT) yeniden açtığını söyledi.

Ürdün, Irak ve Lübnan daha önce hava sahalarının geçici olarak kapatıldığını açıklamıştı.

Ürdün

Ürdün, Cumartesi günü geç saatlerde hava sahasının tüm gelen, giden ve transit uçaklara geçici olarak kapatıldığını duyurdu.

Ürdün Sivil Havacılık Düzenleme Komisyonu başkanı Haitham Misto, Al-Mamlaka’ya yaptığı açıklamada, Ürdün hava trafiğine müdahalenin Ürdün’ün GPS sistemini etkilediğini ve bölgedeki uçakların alternatif navigasyon sistemleri kullanmasına yol açtığını söyledi.

Ürdün Sivil Havacılık Düzenleme Otoritesi (CARC), Ürdün hava sahasının kapatılmasının yerel saatle 11:00’e kadar uzatıldığını duyurdu.

Lübnan

Lübnan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, devam eden bölgesel gelişmelere yanıt olarak ülkenin hava sahasının derhal ve geçici olarak kapatıldığını duyurdu. 14 Nisan Pazar günü saat 01.00’den 07.00’ye kadar geçerli olacak karar, Lübnan üzerinden gelen, giden ve transit tüm uçuşları kapsıyor.

Sonuç olarak Beyrut’un Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’ndaki tüm hava trafiği belirtilen süre boyunca askıya alındı. Lübnanlı yetkililer, hava sahasının kapatılmasını sürekli olarak gözden geçireceklerine ve gelişmelere göre tedbirleri ayarlayacaklarına söz verdiler.

Irak

Irak, İran’ın İsrail’e yönelik saldırısıyla aynı zamana denk gelen hava sahasını kapattığını duyurdu.

Irak Havacılık Otoritesi, kapatmanın Cumartesi günü yerel saatle 23:30’dan (2030 GMT) Pazar günü yerel saatle 05:30’a (0230 GMT) kadar geçerli olacağını belirterek, bu askıya almanın gerekirse uzatılabileceğini belirtti.

Mısır

Mısır hükümeti, bazı medya kuruluşları ve sosyal medya platformlarında Pazar günü Mısır hava sahasının acil olarak kapatılmasına ilişkin dolaşan söylentileri kategorik olarak yalanladı. Mısır’daki tüm havalimanları herhangi bir kesinti olmaksızın normal şekilde çalışıyor.

Mısır’ın ulusal havayolu şirketinden yapılan açıklamada, EgyptAir’in bölgesel gerginlikler ve bu ülkelerdeki hava sahalarının kapatılması nedeniyle Ürdün, Irak ve Lübnan’daki havalimanlarına gidiş-dönüş uçuşlarını askıya alma kararı aldığı belirtildi.

İsrail

İsrail havaalanı yetkilisi, ordunun İran’ın doğrudan kendi topraklarından İsrail’e insansız hava aracı fırlattığını bildirmesinin ardından hava sahasının Pazar günü saat 12.30’dan itibaren kapatılacağını söyledi.

Açıklamada, “Güvenlik sisteminin yönlendirmesi doğrultusunda İsrail devletinin hava sahası saat 12.30’dan itibaren uluslararası ve yurt içi uçuşlara kapatılacaktır.” denildi.

İsrail El Al Havayolları, İran’la düşmanlıkların artması ve İsrail’in önlem olarak hava sahasını kapatması nedeniyle cumartesi ve pazar günü yapılması planlanan 15 uçuşu iptal etti.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar