Cuma, Haziran 28, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş Dünyasıİşletme20 Milyar Dolarlık Ticaret Koridorunun Hindistan-BAE Ayağı Üzerinde Çalışma Başlayacak

20 Milyar Dolarlık Ticaret Koridorunun Hindistan-BAE Ayağı Üzerinde Çalışma Başlayacak

Çin’in kıtalararası Kuşak ve Yol Girişimine karşı yaygın olarak görülen 20 milyar dolarlık kıtalararası Hindistan-Orta Doğu Avrupa Ekonomik Koridoru’nun (IMEC) Hindistan-BAE ayağındaki çalışmalar, iki ülkenin limanları arasında bilgi alışverişinde bulunmak için dijital bir platformla başlayacak.

Her iki ülkenin limanlarını birbirine bağlamayı ve ticaret verimliliğini artırmayı amaçlayan girişimin, Modı 3.0’ın ilk 100 günü içinde faaliyete geçmesi muhtemel.

Dijital platform, Mundra, Kandla ve Nhava Sheva dahil Hindistan’ın batı kıyısındaki limanlar ile Jebel Ali ve Fujairah dahil BAE arasındaki gemi, yolculuk ve kargoyla ilgili prosedürleri uyumlu hale getirecek. Amaç, bu denizcilik ayağının her iki tarafındaki limanlar arasında gemi ve yolculukla ilgili belgelerin değişimi için ilk adım olarak dijital bir platforma geçiş yapmaktır. Uzmanlara göre bu, operasyonel verimliliği artıracak ve uyumluluk gereksinimlerini basitleştirecek, böylece ticareti kolaylaştıracak ve iş yapma kolaylığını kolaylaştıracaktır.

Bir demiryolu, gemiden demiryoluna ağlar ve iki koridor boyunca uzanan karayolu ulaşım yollarından oluşan 4.800 km uzunluğunda önerilen bir rota olan IMEC, Eylül 2023’te Yeni Delhi’de G20 Zirvesinin aralarında duyuruldu. Bunun ardından Hindistan, ABD, BAE, Suudi Arabistan, italya, Fransa, Almanya ve Avrupa Komisyonu liderleri arasında bir toplantı yapıldı.

İddialı proje, verimliliği artırmayı, maliyetleri düşürmeyi, bölgesel tedarik zincirlerini güvence altına almayı, ticarete erişilebilirliği artırmayı, ekonomik işbirliğini geliştirmeyi, iş yaratmayı ve sera gazı emisyonlarını düşürerek Asya, Avrupa ve Orta Doğu’nun dönüştürücü bir entegrasyonuyla sonuçlanmayı amaçlıyor.

Stratejik olarak IMEC, ölçeği ve kapsamı nispeten sınırlı olmasına rağmen, Çin’in brı’sine bir karşı olarak görülüyor.

Hindistan dışişleri bakanı Jaishankar geçtiğimiz günlerde Ortadoğu’daki mevcut durum nedeniyle Imec’nin uygulanmasındaki gecikmenin “endişe verici” olduğunu söyledi.” Ancak, anlaşmanın tüm taraflarının buna olan bağlılıklarını yeniden teyit ettiğini de sözlerine ekledi.

IMEC stratejisinin kilit unsurlarından biri, kargonun İsrail’deki Mundra’dan Hayfa’ya sorunsuz bir şekilde taşınmasıdır; bu, Hindistan ve BAE’DEN Ürdün ve İsrail’e kadar ülkeler arasında ortak liman ve gümrük belgeleri ve tüm limanlarda standartlaştırılmış ekipman ve konteynerler anlamına gelecektir. ve kuru rıhtımlar. Plan yerine oturduktan sonra, 48 saat içinde Hindistan limanlarından Hayfa’ya mal göndermektir. Ancak bu aynı zamanda, ilk değerlendirmenin yapıldığı Suudi Arabistan ve Ürdün’ün bazı bölgelerinde eksik demiryolu bağlantılarının inşasını da gerektirecek.

IMEC projesinin iki bileşeni olacak: Hindistan’ı Arap Körfezi’ne bağlayan doğu koridoru ve Körfezi Avrupa’ya bağlayan kuzey koridoru, tamamlandığında mevcut deniz ve karayolu ulaşım yollarından güvenilir ve daha ucuz sınır ötesi gemiden demiryoluna geçiş sağlayacak demiryolu hatlarıyla.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar