Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAE200 Park, Sadece Kadınlara Özel Plajlar: Şeyh Hamdan Yeni Dubai Yaşam Kalitesi...

200 Park, Sadece Kadınlara Özel Plajlar: Şeyh Hamdan Yeni Dubai Yaşam Kalitesi Stratejisini Açıkladı

Dubai’nin Veliaht Prensi, Dubai’yi yaşanacak dünyanın en iyi şehri haline getirmeyi amaçlayan Dubai Yaşam Kalitesi Stratejisi 2033’ü Salı günü başlattı.

Şeyh Hamdan bin Muhammed bin Rashid Al Maktoum, X’e giderek, sakinlerin 20 dakika içinde temel hizmetlere erişebilmelerini sağlayan 200 proje ve girişimi içeren stratejiyi açıkladı.

Proje Dubai’yi yaya, çevre ve aile dostu bir şehre dönüştürmeyi amaçlıyor.

“Bugün ekonomideki, inovasyon ve refah alanlarındaki küresel konumumuzu yükseltme çabalarımızın bir parçası olarak Dubai Yaşam Kalitesi Stratejisi 2033’ü onayladık. Toplumumuzun canlılığı ve kültürel çeşitliliği gelişim yolculuğumuzun anahtarıdır “dedi.

Yenilikçi girişimler

Parklar ve plajlar gibi halka açık olanaklarla ilgili olarak, strateji 200’den fazla parkın geliştirilmesini, plajlardaki bisiklet parkurlarının yüzde 300 oranında genişletilmesini, gece yüzme plajlarının uzunluğunun yüzde 60 oranında uzatılmasını, yalnızca kadınlar için yeni plajların belirlenmesini içerecek. ve Dubai’nin dış bölgelerini geliştirmek için kapsamlı planlar.

Şeyh Hamdan, Dubai’deki üç bölgeyi kapsayan örnek mahalleler tasarlama konusundaki yeni vizyonu gözden geçirdi: Al Mizhar 1, Al Khawaneej 2 ve Al Barsha 2. Bu yeni vizyon, sosyal olanakları ve hizmetleri iyileştirerek, daha sağlıklı yaşam ortamları için yumuşak hareketlilik seçeneklerini teşvik ederek ve parklar, camiler ve dükkanlar gibi topluluk merkezleri arasındaki bağlantıları iyileştirerek bu mevcut mahallelerin altyapısını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Al Khawaneej 2 ve Al Barsha 2 sakinleri için stratejinin 1. Aşamasında 115 km’den fazla yaya ve bisiklet yolu inşa edilecek, 3.000’den fazla ağaç ve bitki dikilecek ve 20’den fazla yatırım fırsatı yaratılacak.

Yeniden geliştirme planları arasında mevcut toplayıcı sokakların iyileştirilmesi ve gölgeli kanopiler, bisiklet ve e-scooter şeritleri, yaya yürüyüş yolları, tuvaletler ve aile dinlenme alanları inşa edilmesi yer alıyor.

Vizyon aynı zamanda çevre düzenlemesini, her konut topluluğu için kendine özgü mimari ağ geçitleri inşa etmeyi, her mahalleye benzersiz bir karakter kazandırmayı ve güvenliği artırmak ve yaya yolları sağlamak için ara sokakları ve sokak kavşaklarını iyileştirmeyi de içeriyor.

Ayrıca, yerel halk için yatırım fırsatları sunuyor, kamu hizmetlerini geliştiriyor ve sakinlerin yumuşak ve sürdürülebilir hareketlilik seçenekleriyle 20 dakikalık bir yolculukta temel hizmetlerin yüzde 80’ine erişebilmelerini sağlamayı amaçlayan ’20 dakikalık şehir’ konseptini sunuyor.

Veliaht Prens ayrıca, toplumun çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan, her bölgenin benzersiz karakterini yansıtan ve refahı teşvik etmek için sürdürülebilir faaliyetleri içeren yeni ve yenilikçi tasarım öğeleri içeren Dubai’deki yeni nesil parkların tasarımlarını da gözden geçirdi. Emirlik genelinde üç yıl içinde yeni tasarımlara sahip 30’dan fazla park geliştirilecek.

Doğal çevre

Strateji, çevresel sürdürülebilirliği korurken refahı artırmayı amaçlayan bir dizi proje ve girişimi içermektedir. Kilit bileşenler arasında su ortamlarını ve hava kirleticilerini izlemeye adanmış 376 istasyon ve saha ile ilk aşaması tamamlanmış olan dünyanın en büyük atıktan enerjiye dönüşüm projesi yer alıyor. Strateji, 1.266 kilometrekarelik bir alanı kapsayan sekiz doğal vahşi yaşam rezervi ve 32 kilometrekarelik bir alanı kapsayan deniz rezervi sağlamayı amaçlıyor.

Strateji aynı zamanda Dubai’nin zengin biyolojik çeşitliliğini korumayı da amaçlıyor. Emirlik, 342 kuş türü, 46 memeli türü, 51 sürüngen türü, 315 bitki türü, 188 balık türü ve 582 omurgasız türü dahil olmak üzere 1.524 canlı organizma türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Kilit girişimler arasında Dubai genelinde elektrik şarj istasyonlarının genişletilmesi ve dünyanın en büyük tek alanlı güneş enerjisi parkı olan Mohammed bin Rashid Güneş Parkı’nın geliştirilmesi yer alıyor.

Tümleşik geliştirme

Dubai’nin sahil bölgelerini iyileştirmeye yönelik bu plan, Jebel Ali Plajı, Jebel Ali Karavanlar Kampı Plajı’nın yanı sıra Jumeirah, Umm Suqeim ve Al Mamzar Plajlarının iyileştirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli geliştirme projelerini gerektiriyor.

Kilit hedefler arasında 2025 yılına kadar kamu hizmetleri sunumunda yüzde 300’lük bir artış, azimli insanlar ve yaşlılar için yüzde 100 erişilebilirlik sağlanması, plajlardaki bisiklet parkurlarının yüzde 300 genişletilmesi, gece yüzme plajlarının uzunluğunun yüzde 60 oranında uzatılması ve yalnızca kadınlar için yeni plajlar belirlenmesi yer alıyor.

Bu girişimler, halk plajlarının uzunluğunu yüzde 400 artırmayı amaçlayan Dubai 2040 Kentsel Master Planı’nın hedefleriyle uyumludur.

Olağanüstü deneyim

Olağanüstü bir turist deneyimi sağlamak için strateji, Hatta, Lehbab, Al Marmoom, Al Lisaili, Al Faqa ’, Nizwa, Al Awir ve Margham gibi alanların turizm çekiciliğini artırmayı içerecek. Aileler için yatırım fırsatları yaratmak, çiftçileri ve yerel ürünleri desteklemek ve doğal rezervleri ve arkeolojik alanları korumak için çeşitli girişimleri içerir.

Stratejinin girişimleri arasında sağlık, okullar, parklar ve camiler gibi hizmetlerde yüzde 162’lik bir artış yer alıyor. Strateji ayrıca, uzak bölgelerdeki vatandaşların barınma ihtiyaçlarını karşılamayı, Saih Al Salam Yolunun etkinlikler ve yatırım fırsatlarıyla geliştirilmesini ve Hatta doğa yürüyüşü, hastane ve eğitim tesisi iyileştirmeleri ve vatandaşlar için konut projeleri gibi çeşitli iyileştirmeleri de içeriyor.

Genişleyen yeşillik

Strateji, yeşil alanların, estetik değere sahip olmasının yanı sıra, karbon emisyonlarını azaltmada, hava kalitesini iyileştirmede ve sıcaklıkları düşürmede kilit rol oynadıkları için önemli çevresel öneme sahip olduğunu kabul ediyor.

Strateji, Dubai’nin sürdürülebilirlik standartlarına uygun olarak sokaklara, halka açık yollara, meydanlara ve parklara ağaç ve çiçek dikimini artırmanın yanı sıra sürdürülebilir sulama projeleri uygulamayı amaçlıyor.

Yeşillik, 2033 yılına kadar birçok büyük girişimin uygulanması yoluyla emirlik’teki toplam yeşil alanı artırmayı amaçlayan bir proje portföyü ile stratejiyi destekleyen ana unsurlardan biridir. Bu, halka açık parkların alanını 23’ten 64 km kareye genişletmeyi ve emirlik genelinde farklı alanlarda 200’den fazla park ve meydan geliştirmeyi içerir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar