Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAE3 BAE Üniversitesi Küresel Eğitim Sıralamasında Yükseldi, Geçen Yılki Performansı Aştı

3 BAE Üniversitesi Küresel Eğitim Sıralamasında Yükseldi, Geçen Yılki Performansı Aştı

Khalifa Üniversitesi liderliğindeki üç BAE üniversitesi, Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi (CWUR) tarafından Global 2000 listesinin 2024 baskısına girdi.

Khalifa Üniversitesi, Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesi’nin önünde ülkenin başında yer alıyor ve Sharjah Üniversitesi de yerini sağlamlaştırıyor.

Abu Dabi’deki Khalifa Üniversitesi, geçen yılki 892. üniversiteden 16 sıra yükselerek 876’ya yükseldi ve araştırma performansında bir iyileşme ve dünya çapında ilk yüzde 4,2’de yer aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesi geçen yılki 1178. sıradan 65 sıra yükselerek 1113. sıraya yükselirken, hile Sharjah Üniversitesi 146 sıra yükselerek 1253. sıraya yükseldi.

Küresel üniversitelerin en büyük akademik sıralamasının yayıncısı olan cwur’un bu rakamları, dünyanın dört bir yanından üniversiteleri sıralamak için 62 milyon sonuca dayalı veri noktasını analiz etti.

Genel olarak, BAE dünya çapındaki rakiplerine karşı gelişiyor ve önde gelen üç üniversitesi, araştırma performansında daha güçlü bir gösterinin ardından sıralamada yükseliyor.

Bu üniversitelerin sıralandığı eğitim kalitesi, istihdam edilebilirlik, fakülte kalitesi ve araştırma performansı gibi birkaç ölçüt vardı.

Bu yıl 20966 üniversite sıralandı ve zirveye yerleşenler, 94 ülkeden kurumları içeren Global 2000 listesine girdi.

Metodoloji

CWUR, dünya üniversitelerini sıralamak için dört alanda gruplandırılmış yedi nesnel ve sonuca dayalı gösterge kullanır.

yüzde 25’i eğitim kalitesine, yüzde 25’i istihdam edilebilirliğe, yüzde 10’u ve yüzde 40’ı fakültelerin kalite ve araştırma performansına bağlanmıştır.

Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi Başkanı Dr. Nadim Mahassen, ulusal tablo hakkında şu yorumu yaptı: “Birleşik Arap Emirlikleri’nin sıralamada kazanımlar elde ettiğini görmek cesaret verici. Son beş yılda, BAE’nin bilimsel araştırmalardaki küresel payı şaşırtıcı bir şekilde yüzde 79 arttı. Araştırma ve geliştirmeye yapılan ek yatırımlar, ülkenin uluslararası bilim ve teknoloji alanında daha da rekabetçi olmasını sağlayacaktır.”

Dr. Mahassen, bu yılki sıralamaların ABD yüksek öğretim sektörünün dünya standartlarındaki konumunu doğrulamasına rağmen, Çin üniversitelerinin sert rekabeti nedeniyle Amerikan kurumlarının yaklaşık üçte ikisinin düşüşünün endişe verici olduğunu vurguladı.

Ayrıca, ABD kurumlarının genel kaydırağının İNGİLTERE, Rusya ve Japon üniversitelerininkileri yansıttığını, Fransa’nın ise kurumları arasındaki artan birleşme sayısının bir sonucu olarak iyileştirmeler gördüğünü de sözlerine ekledi.

“Çin’in kayda değer yükselişi, araştırma ve geliştirmeye yapılan yoğun yatırım ve yarı iletkenler gibi sınıflandırılmış alanlarda yetenekli araştırmacıların ABD’den ve başka yerlerden Qiming programı aracılığıyla işe alınmasından kaynaklanıyor. Çinli üniversitelerin Batılı meslektaşlarına meydan okumasıyla, Amerikan ve Avrupalı kurumlar kayıtsız kalmayı göze alamazlar “dedi.

Özet:

ABD

ABD, dünya çapında ilk on sıradan sekizini talep etmesine rağmen, dünya çapındaki rakiplerine karşı hakimiyetini sürdürmek için mücadele ediyor. küresel 2000 yılında, geçen yıla göre yalnızca 90 ABD kurumu iyileşti, 23’ü yerlerini korudu ve 216’sı sıralamaya düştü.

Tüm Ivy League kurumları bu yıl dünyanın en iyi 70’ine dahil edildi. Berkeley, Chicago’nun sadece bir sıra gerisinde, dünya çapında 12. sırada yer alan ABD’nin önde gelen devlet üniversitesi olarak duruyor. Toplamda, ABD, bir önceki yıla göre üç kat daha az olan 329 kurumla Küresel 2000’de en yüksek temsilciliğe sahiptir. Bu arada Kanada, listede 39 kuruma sahip ve Toronto Üniversitesi 23 numarada lider.

Avrupa

Avrupa, ilk 2000’de 639 kurumla övünerek küresel sıralamada kilit bir oyuncu olarak önemini koruyor. Ancak, artan uluslararası rekabetin ortasında 2024 görünümü kasvetli görünüyor.

Birleşik Krallık’ta Cambridge ve Oxford’un başarısı, Birleşik Krallık kurumlarının yaklaşık yüzde altmışının sıralamadaki düşüşünü maskeliyor. Küresel 2000’de, geçen yıla göre yalnızca 28 üniversite gelişiyor, 7’si yerlerini koruyor ve 57’si sıralamaya düşüyor.

Russell Grubu’nun araştırma yoğun 24 üniversitesinden 2 kurum geçen yıla göre daha iyi, 6’sı yerlerini koruyor ve 16’sı daha düşük. Genel olarak, Birleşik Krallık’ın Küresel 2000’de biri geçen yıla göre daha az olan 92 temsilcisi var.

Ayrıca OKUYUN:

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar