Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEkonomiABD Fed'in Duraklamada Kalması ve Faiz İndirimi Beklentilerini Geri Çekmesi Muhtemel

ABD Fed’in Duraklamada Kalması ve Faiz İndirimi Beklentilerini Geri Çekmesi Muhtemel

ABD Federal Rezervinin bu hafta faiz oranlarını değiştirmemesi muhtemel, ancak politika yapıcılar karışık bir ekonomik veri torbasını sindirirken bu yıl için kaydettiği kesinti sayısını geri alabilir.

Enflasyona karşı durmuş ilerleme ve güçlü bir işgücü piyasası, birçok analisti, faiz belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz oranlarını en erken Eylül ayından önceki mevcut 23 yılın en yüksek seviyesinden düşürmeyeceğini tahmin etmeye itti.

Eylül ayında kesintilere başlanması, geçen hafta para politikası oranlarını hafifletmeye başlayan Fed ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) arasındaki uçurumu artıracaktır.

Wells Fargo ekonomistleri müşterilere yakın tarihli bir notta, ”Son toplantıdan bu yana yayınlanan veriler, güçlü ekonomik faaliyet nedeniyle fiyatların yeniden hızlanması tehdidinin bir miktar azaldığını gösteriyor” dedi.

”Ancak, fomc’nin 12 Haziran’daki politika toplantısının sonunda federal fon oranı hedef aralığını yüzde 5,25 – yüzde 5,50 arasında değişmeden tutacağı yönündeki evrensel beklentiyi paylaşıyoruz” dediler.

İki günlük tartışmanın ardından Fed, faiz kararını Çarşamba öğleden sonra yayınlayacak ve Mart ayından itibaren ekonomik tahminlerini de güncelleyecek.

Çoğu analist, Mart ayından bu yana elde edilen verilerin fomc’nin 19 üyesinin bu yıl bekledikleri kesinti sayısını düşürerek medyan sayıyı üçten ikiye düşürmesini bekliyor.

Bank of America ekonomistleri Cuma günü yayınlanan bir yatırımcı notunda, ”Haziran FOMC toplantısında Fed’in görünümünü daha yavaş büyüme ve daha sıkı enflasyon lehine revize ettiğini görüyoruz” dedi. FOMC’NİN faiz oranlarını düşürmeye başlamadan önce muhtemelen daha fazla enflasyondan arınma kanıtı görmesi gerekeceğini de sözlerine ekleyen yetkililer, ”Bu yıl iki faiz indirimi ve Eylül ayında başlayacak bir kesim döngüsü öngörmeli” dedi.

Fed başkanı Jerome Powell, Fed’in “verilere bağımlı” olduğu ve siyasetten etkilenmeyeceği konusunda defalarca ısrar etti.

Bununla birlikte, Eylül ayında faiz indirimlerine başlanması, Fed’i Başkan Joe Biden ile daha önce ABD merkez bankası’nın bağımsızlığını sorgulayan Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump arasındaki zorlu bir başkanlık kampanyasının ortasına itecektir.

Yakın tarihli bir yatırımcı notunda Powell, Fed’in para politikasının esnek olduğu ve uygun şekilde yanıt vereceği mantrasına sadık kalacak” dedi. “Bu nedenle, baskı makinesinin Eylül ayında öznel bir kesinti olasılığımızı değiştirmesi şaşırtıcı olurdu.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar