Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaABD, Hindistan'ın Suikast Planıyla İlgili Attığı Adımlardan Memnun Olduğunu Söyledi

ABD, Hindistan’ın Suikast Planıyla İlgili Attığı Adımlardan Memnun Olduğunu Söyledi

ABD’nin Hindistan büyükelçisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Washington’un Hindistan’ın ABD topraklarındaki iddia edilen suikast planına verdiği yanıttan memnun olduğunu ve gelecekteki bağlara olan güvenini dile getirdiğini söyledi.

Kasım ayında ABD savcıları, bir Hindistan vatandaşını ABD vatandaşı olan bir Sih ayrılıkçısını öldürmeyi planlamakla suçladı ve planlamaya bir Hindistan hükümet yetkilisinin dahil olduğunu söyledi.

Büyükelçi Eric Garcetti, ABD’ye dönüş ziyaretinde Dış İlişkiler Konseyi’nde yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar tahtaya vurun, yönetimin bu konuda talep ettiğimiz hesap verebilirlikten memnun olduğunu söyleyebilirim” dedi.

ABD vatandaşlarının korunmasının “Amerika için kırmızı bir çizgi” olduğunu da sözlerine ekledi.

Başkan Joe Biden’in yönetiminden üst düzey yetkililer, komplo ortaya çıkarıldıktan ve Hindistan konuyu soruşturmak için bir komite ilan ettikten sonra sessizce uyarılar yaptılar.

Kamuoyunda, Biden yönetimi, ABD politika yapıcıları tarafından parti çizgileri boyunca yükselen Çin ile ilgili endişeler de dahil olmak üzere birçok konuda benzer düşünen olarak görülen, ABD’nin Hindistan’ı on yıldan fazla kucaklamasını sürdürmeye devam etti.

Biden, insan hakları aktivistlerinin artan otoriterlik konusundaki endişelerine rağmen geçen yıl Başbakan Narendra Modi’yi devlet ziyaretinde karşıladı.

Garcetti, Hindistan ve ABD’nin “küçük farklılıkların narsisizminden” rahatsız edilmemesi gerektiğini ve dünyanın en büyük iki demokrasisi olmaktan çok ortak noktaları olduğunu söyledi.

ABD-Hindistan ilişkisinden “Bence bu bir Facebook durumuysa,” dedi, “uzun zamandır, “karmaşıktı. Şimdi kesinlikle çıkıyoruz.”

Hindistan’ın ABD’ye tepkisi, bu ayın başlarında Vancouver yakınlarında Ottawa’nın Hindistan hükümetiyle de bağlantılı olduğu bir Sih ayrılıkçısının öldürülmesi nedeniyle üç kişiyi tutuklayan Kanada’ya verdiği tepkiden çok daha sessizdi.

Hindistan, Kanadalılar için vize işlemlerini geçici olarak durdurdu ve Kanada’yı diplomatik varlığını önemli ölçüde azaltmaya zorladı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar