Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaABD Kampüs Protestoları Baskılardan Sonra Azaldı, Biden Azarladı

ABD Kampüs Protestoları Baskılardan Sonra Azaldı, Biden Azarladı

ABD kampüslerini haftalardır sarsan Filistin yanlısı protestolar, polisle bir dizi çatışma, toplu tutuklamalar ve düzeni sağlamak için sert bir Beyaz Saray direktifinin ardından Cuma günü daha da sessizleşti.

Manhattan’daki polis, güneş doğduktan sonra New York Üniversitesi’ndeki bir kampı temizledi ve bir yetkili tarafından sosyal medyaya gönderilen video, protestocuların çadırlarından çıkıp hoparlör tarafından sipariş edildiğinde dağıldığını gösterdi.

Sahne, İsrail’in Gazze’deki savaşıyla ilgili protestoların son haftalarda çoğaldığı ülke genelindeki diğer kampüslerdeki ve dünya çapındaki bazı kampüslerdeki baskılara kıyasla nispeten sakin görünüyordu.

Protesto hakkı ile şiddet ve nefret söylemi şikayetlerini dengelemeye çalışan üniversite yöneticileri, yıl sonu sınavları ve mezuniyet törenleri ve karşı protestocularla bazı çatışmalar öncesinde polisi protestocuları temize çıkarmaya giderek daha fazla çağırdı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde son iki hafta içinde, bazıları polisle şiddetli çatışmalar sırasında olmak üzere, aşırı güç kullanımı suçlamalarına yol açan 2.000’den fazla tutuklama yapıldı.

İsrail-Hamas savaşı konusunda tüm siyasi tarafların baskısıyla karşı karşıya kalan Başkan Joe Biden, protestolarla ilgili ilk kapsamlı sözlerini Perşembe günü “düzenin hakim olması gerektiğini” söyleyerek verdi.

Biden, Beyaz Saray’dan televizyonda yayınlanan bir bildiride, “İnsanları susturduğumuz veya muhalefeti bastırdığımız otoriter bir ulus değiliz” dedi.

“Ama biz de kanunsuz bir ülke değiliz. Biz bir sivil toplumuz ve düzen hakim olmalı.”

Sözleri, polisin Los Angeles’taki California Üniversitesi’ndeki göstericilere saldırmasından saatler sonra geldi ve karşı protestocular oradaki müstahkem bir kampa saldırdığında şiddetli bir çatışma yaşadı.

Büyük bir polis birliği Perşembe günü erken saatlerde yayılan kampı zorla temizlerken, dışarıda toplanan kalabalıkları dağıtmak için flaş patlamalar başlatıldı.

Okul yetkilileri, 200’den fazla kişinin tutuklandığını söyledi.

Perşembe günü ABD’nin karşı kıyısındaki New Jersey Rutgers Üniversitesi’ndeki protestocular, Brown Üniversitesi de dahil olmak üzere diğer kurumlardaki benzer bir anlaşma gibi yöneticilerle uzlaşmaya vardıktan sonra kamplarını yıkmayı kabul ettiler.

Cumhuriyetçiler Biden’ı protestocular arasında Yahudi aleyhtarı olduğunu söyledikleri konusunda yumuşak davranmakla suçlarken, İsrail’in Gazze’ye karşı savaşına verdiği güçlü destek nedeniyle kendi partisinde muhalefetle karşı karşıya.

Biden, “Herhangi bir kampüste, Amerika’da Antisemitizme veya Yahudi öğrencilere yönelik şiddet tehditlerine yer olmamalı” dedi.

CNN, Eğitim Bakanı Miguel Cardona’nın Cuma günü üniversite liderlerine yazdığı bir mektupta kınamayı yinelediğini ve anti-Semitizm raporlarını “agresif bir şekilde” soruşturma sözü verdiğini bildirdi.

Bu arada, Avustralya, Fransa, Meksika ve Kanada da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde de benzer öğrenci protestoları başladı.

Paris’te polis, Sciences Po üniversitesi’nde oturma eylemi düzenleyen öğrencileri temizlemek için harekete geçti.

Kanada’nın prestijli McGill Üniversitesi’nde Çarşamba günü yöneticilerin “gecikmeden” kaldırılmasını talep ettiği bir kamp büyüdü.”

Ancak polis, Cuma sabahı itibariyle bölgeye karşı henüz harekete geçmemişti.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar