Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaAbd'nin Savaş Sonrası 'Anarşi' Uyarısının Ardından Şiddetli Çatışmalar Gazze'yi Sarstı

Abd’nin Savaş Sonrası ‘Anarşi’ Uyarısının Ardından Şiddetli Çatışmalar Gazze’yi Sarstı

İsrail, ABD’nin kalabalık şehri tam kapsamlı işgaline ve Filistin topraklarında savaş sonrası “anarşi” tehdidine karşı uyarılarına rağmen, Pazartesi günü Gazze’de, Refah’ın uzak güneyi de dahil olmak üzere Hamas’la savaştı. Hamas’ın 7 Ekim saldırısının yol açtığı savaşa yedi aydan fazla bir süre kala İsrail’in Pazartesi gecesinden itibaren Bağımsızlık Günü’nü takip ettiği kasvetli bir Anma Günü olarak kuzey ve orta Gazze’de de çatışmalar şiddetlendi. İsrailliler bir dakikalık sessizliğe damgasını vurdu ve Başbakan Binyamin Netanyahu, “kurtuluş savaşımız henüz bitmedi. Bugün bile devam ediyor… Bu mücadeleyi kazanmaya kararlıyız.” Gazze’deki AFP muhabirleri, Refah’ın doğusunda helikopter saldırıları ve ağır topçu bombardımanlarının yanı sıra Gazze’nin kuzeyindeki Cebeliye mülteci kampında ve Gazze Şehrinin Zeitun mahallesinde çatışmalar olduğunu bildirdi. İsrail geçen hafta aralarında üst düzey müttefik Washington’un da bulunduğu bir uyarı korosuna meydan okudu ve yaklaşık 1,4 milyon Filistinlinin sığındığı Mısır sınırındaki Refah’ın doğusuna tank ve asker gönderdi. Bu, şu ana kadar Refah’tan yaklaşık 360.000 kişinin göçüne yol açtı, BM Filistinli Mülteciler ajansı UNRWA, büyük ölçüde harap olmuş bölgede “hiçbir yerin güvenli olmadığı” konusunda uyardı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazar günü yaptığı açıklamada, Washington’un Refah’ta sivilleri korumak için güvenilir bir İsrail planı görmediğini ve “Gazze’deki bu savaşın sona ermesinden bir gün sonra ne olacağına dair bir plan da görmedik” dedi. NBC’YE verdiği demeçte, “İsrail, potansiyel olarak, birçok silahlı Hamas’ın kaldığı bir isyanı miras alma yolunda ya da ayrılırsa, kaosla dolu, anarşiyle dolu ve muhtemelen Hamas tarafından doldurulan bir boşluğu miras alma yolunda” dedi. İsrail’in Hamas’ın komuta yapısının söküldüğünü ilan etmesinden aylar sonra bir İsrail ordusu sözcüsü “Hamas’ın askeri yeteneklerini yeniden inşa etme girişimleri” olduğunu söylediği kuzey Gazze’de çatışmalar şiddetlendi. Gazze şehrine geldikten sonra yerlerinden edilmiş Filistinli Ümmü Adi Nassar, “Ordu broşürler attı ve cep telefonlarına herkesi Cebeliye’den ayrılmaları konusunda uyaran bir mesaj gönderdi” dedi.

 

Bir okula sığınan yerlerinden edilmiş Filistinliler, İsrail güçlerinin kara ve hava harekatı başlatmasının ardından Refah’tan kaçmaya hazırlanıyor. — Fotoğraf: Reuters
“Bu, yerinden edildiğimiz ilk sefer değil” dedi. “Ne zaman geri dönüp yerleşmeye çalışsak bir işgal operasyonu oluyor ve uçakları ve tanklarıyla ordu evleri bombalayıp insanları öldürüyor.” Hamas’ın silahlı kanadı Ezzedine El Kassam Tugayları da militanlarının Refah ve Cebeli’de kara savaşlarına katıldığını söyledi. Kentin Kuveyt hastanesi, Refah’taki bir eve bir gecede yapılan grevde en az dört kişinin öldüğünü söyledi. Görgü tanıkları, Refah sakinlerinin Pazartesi günü telefon görüşmeleri ve kısa mesajlar yoluyla daha fazla tahliye emri aldıklarını ve daha fazla insanın evlerini terk etmesini istediklerini söyledi. İsrail Refah’ta kalan Hamas güçlerini imha etme sözü verirken, New York Times, isimsiz ABD’li yetkililerin hem ABD hem de İsrail istihbaratının grubun lideri Yahya Sinwar’ın orada saklanmadığını öne sürdüğünü söylediğini aktardı.

 

Filistinliler Refah’tan kaçarken eşyalarını daha güvenli bir bölgeye taşıyorlar. — Fotoğraf: Rafa
Gazeteye göre, İsrail’in düzenlediği 7 Ekim saldırısından bu yana görülmeyen Sinwar, Gazze’nin güneyindeki ana şehir Han Younis’in altındaki “büyük olasılıkla tünel ağından hiç ayrılmadı” dedi. Çatışmaların ortasında Mısır, Katar ve ABD’nin ateşkese yönelik arabuluculuk çabaları durmuş görünüyordu. BM başkanı Antonio Guterres, Gazze’ye “acil insani ateşkes, tüm rehinelerin koşulsuz olarak serbest bırakılması ve insani yardımda acil bir artış” çağrısında bulundu. İsrail Anma Gününü kutlarken, sabah 11’de (0800 GMT) ülke genelinde sirenler çaldı ve düşmüş askerler ve sivil saldırı kurbanlarının onuruna iki dakikalık bir sessizliğe neden oldu.

 

Güney Gazze Şeridi’ndeki Refah’tan kaçtıktan sonra Deyr El Balah’a sığınan Filistinliler, derme çatma bir kampta çadırlarına su taşıyorlar. — Fotoğraf: AFP
Anma Günü, İsrail’in 1948’de devletlerinin kuruluşunu kutladığı Pazartesi günü günbatımında başlayan ülkenin 76. Bağımsızlık Günü’nden önce geliyor. Filistinliler, İsrail’in kuruluşunu savaşın ortasında yüz binlerce kişinin sınır dışı edildiği veya evlerinden itildiği “Nakba” veya felaket olarak hatırlıyor ve her yıl 15 Mayıs’ta anıyorlar. İsrail’in Gazze’deki bombardımanı ve saldırısı, Hamas’ın yönetimindeki bölgedeki sağlık Bakanlığı’na göre, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 35.091 kişiyi öldürdü. İsrail ordusu, 27 Ekim’de Gazze’deki kara saldırısının başlamasından bu yana 272 askerin öldürüldüğünü açıkladı. Savaş, Gazzelilerin çoğunu birçok kez yerinden etti. UNRWA başkanı Philippe Lazzarini Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail’in son tahliye emirlerinin “Refah’taki insanları her yere ve her yere kaçmaya zorladığını” söyledi.

 

Refah’ta çocuklar kömürleşmiş bir minibüste oynuyor. — Fotoğraf: AFP
Savaştan kaçmak için ailesini yedi kez taşımak zorunda kalan Ümmü Muhammed El Muğayyir, “Ölüm dilediğimiz bir noktaya geldik.” Sakinlere Refah’ın kuzeybatısındaki sahildeki El Mevasi “insani yardım bölgesi” ne gitmeleri söylendi, ancak yardım grupları bunun insan akınına hazır olmadığı konusunda uyardılar. Gazze geçiş idaresi sözcüsü Hişam Advan Pazar günü afp’ye verdiği demeçte, İsrail birliklerinin geçen Salı günü Filistin tarafını ele geçirmesinden bu yana Mısır ile Refah sınır noktasının kapalı kaldığını ve “insani yardımın girişini engellediğini” söyledi. Sağlık bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Gazze’nin sağlık sisteminin çatışmaların akaryakıt sevkiyatlarını engellemesinin ardından çökmesine “saatler kaldığını” söyledi. İsrail ordusu Pazar günü yaptığı açıklamada, “yardım yollarını artırma çabasının bir parçası olarak” Gazze’nin kuzeyine yeni bir sınır kapısı açtığını söyledi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar