Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeAdnoc L & S, 2024'ün 1. Çeyreği için 712 Milyon Dh'lik Net...

Adnoc L & S, 2024’ün 1. Çeyreği için 712 Milyon Dh’lik Net Kar Bildirdi

Çarşamba günü Adnoc Lojistik ve Hizmetler, 2023’ün 1. Çeyreğinde 145 milyon dolarlık net karın üzerinde yüzde 34’lük bir artışı temsil eden 194 milyon dolarlık (712 milyon Dhl’lik) veya hisse başına 0,03 dolarlık ilk çeyrek net karı sağladı.

Şirket, 2024’ün 1. Çeyreğinde 840 milyon dolar (3,085 milyar DHG) gelir elde ederek 2023’ün 1. Çeyreğine göre yüzde 42’lik bir artışa işaret etti.

Faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi kazançlar (Favök), tüm iş segmentlerinin güçlü performans göstermeye devam etmesiyle aynı karşılaştırılabilir çeyreklerde yüzde 44 artarak 286 milyon dolara yükseldi.

Bu güçlü 1. Çeyrek sonuçlarının ve tüm iş segmentlerindeki faaliyetlerdeki büyümenin devam etmesinin ardından Şirket, rehberliğini yukarı doğru revize etti.

Bu güçlü finansal performans, Adnoc L & S’nin BAE içinde ve ötesinde artan talebi karşılamak için orta vadede enerjiyle ilgili deniz lojistiğinde 5 milyar doları aşan değer artırıcı büyümeye yatırım yapmayı planladığı iddialı dönüşümsel büyüme stratejisinden güç almıştır.

Şirketin sonuçları hakkında yorum yapan Adnoc L & S CEO’su Kaptan Abdulkareem Al Masabi şunları söyledi: “Adnoc L & S, rekor kıran halka açık listemize ve 2023’te elde ettiğimiz sağlam büyümeye dayanarak bir dizi güçlü finansal sonuç daha sunarak 2024’e başladı. Net kar ve gelirde devam eden önemli artışlar, dönüşümsel büyüme stratejimizin işe yaradığını açıkça göstermektedir.

“İlerlemeye devam eden şirket, orta vadede 5 milyar dolardan fazla değer kazandıran büyüme yatırımı yapma ve operasyonel verimlilik, güvenlik ve sürdürülebilirlik hedeflerimizi desteklemek için yapay zeka teknolojilerinden yararlanma taahhüdünde kararlı olmaya devam ediyor.”

Entegre lojistik segmentinden elde edilen gelirler, 2024’ün 1. Çeyreğinde 2023’ün 1. Çeyreğine göre yüzde 55 artışla 546 milyon dolara yükseldi. Bu olağanüstü performans, tüm iş kollarında daha yüksek hacimlerden kaynaklanan gelirlerdeki sürekli büyümeye, artan filo büyüklüğünden, daha yüksek oranlardan ve artan kullanımdan kaynaklanan kriko mavnalarından (jub’lardan) artan katkıya ve genel entegre lojistik faaliyetlerdeki ve sahip olunan filodaki genişlemeye bağlanabilir; ve mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, mühendislik, tedarik ve inşaat (EPC).

Şirket ayrıca Favök’ün aynı dönemde yüzde 59 artarak 160 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.

Denizcilik segmentinden elde edilen gelirler, filoya eklenen dört yeni çok büyük ham petrol taşıyıcısından (VLCC) elde edilen artan kazançlara ek olarak, tankerler, kuru dökme yük ve konteynerler için güçlü kiralama oranlarının etkisiyle karşılaştırılabilir dönemde yüzde 25 artarak 251 milyon dolara yükseldi.

Bu, 2023’ün 1. Çeyreğine kıyasla daha düşük kiralama faaliyeti ve daha düşük LNG Taşıyıcı süresi kiralama eşdeğeri oranları nedeniyle kazancı azalan gaz taşıyıcıları tarafından hafifçe dengelendi. Favök, karşılaştırılabilir dönemde yüzde 37 artarak 114 milyon dolara (419 milyon Dh’ye) yükseldi ve 4 puanlık Favök marjı genişlemesini yüzde 45’e çıkardı.

Deniz Hizmetleri segmentinden elde edilen gelirler yüzde 7 artarak 43 milyon dolara (158 milyon Dh’ye) ulaştı. Bu, Adnoc Offshore ile bir Deniz Terminali Operasyon sözleşmesinin yürütülmesiyle birlikte petrol limanları operasyonlarındaki daha yüksek hacimlerin etkisiyle yüzde 28 artışla 10 milyon dolarlık bir Favök yarattı.

Adnoc L & S, operasyonel verimliliği ve çalışanlarının ve varlıklarının güvenliğini artırmak için yapay zeka teknolojilerinden yararlanarak 2024’ün 1. Çeyreğinde dönüşümsel büyüme stratejisini uygulamaya devam etti.

Adnoc L & S, BAE’nin denizcilik mirasının kritik bir koruyucusu olarak hizmet vermektedir ve Adnoc Group’un 2045 net sıfır hedefi, BAE’nin 2050 net sıfır stratejisi ve Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün 2050 net sıfır hedefi ve karbon emisyon yoğunluğunu% 40 azaltma hedefi doğrultusunda sürdürülebilirlik yolculuğunu hızlandırmaya devam etmektedir 2030 yılına kadar yüzde.

Şirket, 2020’den bu yana şirketin nakliye filosunda enerji verimliliğinde yüzde 24’lük bir iyileşme de dahil olmak üzere bu yolculukta büyük ilerleme kaydetmeye devam ediyor; çevresel açıdan verimli gemiler inşa etmeyi taahhüt eden yaklaşık 2 milyar dolar; ve 2020’den beri biyoyakıtla çalışan 13 gemiyle.

Onaylanan temettü politikası doğrultusunda, hissedarlar yıllık genel kurul Toplantısında 2023’ün ikinci yarısı için hisse başına 6,45 fil’e eşdeğer 130 milyon dolarlık (477 milyon DHD) nakit temettü dağıtımını onayladılar.

Toplam 2. Çeyrek ve 2. Çeyrek 2023 temettüsü, hisse başına 9,68 fil’e eşdeğer 195 milyon $ ‘dır (716 milyon Dh’dir).

2023’ün 2. Çeyreği için 65 milyon dolarlık (239 milyon DHD) temettü Kasım 2023’te ödendi. H2 2023 için temettü ödemesinin Mayıs 2024’te ödenmesi bekleniyor.

Kurul onaylı aşamalı temettü politikası doğrultusunda şirket, 2023 yıllık temettüyü (260 milyon $) esas alarak orta vadede yıllık temettüleri en az yüzde 5 artırmayı hedefliyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar