Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaAfganistan'da Sel Köyleri Yıktı, 315 Kişi Öldü

Afganistan’da Sel Köyleri Yıktı, 315 Kişi Öldü

Yetkililer Pazar günü yaptığı açıklamada, şiddetli yağışların neden olduğu ani sellerin Afganistan’ın kuzeyindeki köyleri harap ettiğini, 315 kişinin öldüğünü ve 1.600’den fazla kişinin yaralandığını, köylülerin ölülerini gömdüğünü ve yardım kuruluşlarının tahribatın artması konusunda uyardığını söyledi.

Taliban tarafından işletilen mülteci bakanlığı, binlerce evin zarar gördüğünü ve hayvanların yok edildiğini belirtirken, yardım gruplarının sağlık tesislerine ve su temini gibi hayati altyapıya zarar verilmesi konusunda uyarıda bulunduğunu ve sokakların çamurla kaplı kaldığını söyledi.

Bağlan vilayetinin Nahrin ilçesinde insanlar örtülü ölülerini mezar yerine taşıdılar.

Aralarında çocukları olan 13 ailesini kaybeden Muhammed Yahkub, “Yiyecek, içme suyumuz, barınağımız, battaniyemiz, hiçbir şeyimiz yok, seller her şeyi yok etti” dedi.

Kurtulanlar başa çıkmak için mücadele ediyorlardı, diye ekledi.

“42 evden sadece iki ya da üçü kaldı, tüm vadiyi yok etti.”

Taliban’ın ekonomi bakanı Din Muhammed Hanif yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler’i, insani yardım kuruluşlarını ve özel işletmeleri selden etkilenenlere destek vermeye çağırdı.

Afganistan Save the Children’ın direktörü Arshad Malik, “Hayatlar ve geçim kaynakları yıkandı” dedi. “Sel baskınları köyleri kasıp kavurdu, evleri süpürdü ve çiftlik hayvanlarını öldürdü.”

En çok etkilenen bölgelerde 310.000 çocuğun yaşadığını tahmin ederek, “Çocuklar her şeyini kaybetti.”

Mülteci bakanlığı, Pazar günkü en son ölü ve yaralı sayısının, X’teki bir yazıya göre Baghlan eyalet ofisinden geldiğini söyledi. Daha önce içişleri bakanlığı, Cuma günkü sellerin ücretini 153’e düşürmüştü, ancak yükselebileceği konusunda uyardı.

Afganistan doğal afetlere eğilimlidir ve Birleşmiş Milletler onu iklim değişikliğine karşı en savunmasız ülkelerden biri olarak görmektedir.

Hükümet maliyesinin bel kemiğini oluşturan kalkınma yardımlarının kesilmesinden bu yana, Taliban’ın 2021’de dış güçlerin geri çekilmesiyle devralmasının ardından yardım eksikliğiyle mücadele etti.

Bu, yabancı hükümetlerin rekabet halindeki küresel krizlerle boğuşması ve Taliban’ın Afgan kadınları üzerindeki sınırlarının giderek kınanmasıyla sonraki yıllarda daha da kötüleşti.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar