Pazartesi, Haziran 24, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaAilesinin Mirasını Kurtarmaya Çalışan Girişimci, Kahvenin Dedikodu Olduğunu Söylüyor

Ailesinin Mirasını Kurtarmaya Çalışan Girişimci, Kahvenin Dedikodu Olduğunu Söylüyor

Kolombiya’nın geleceği, aynı zamanda kahve makinesi, girişimci ve sosyal aktivist olan 30 yaşındaki hukuk fakültesi mezunu Juan Felipe Lozano gibi adamların elinde. Lozano, hükümetin Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile sekiz yıl önce bu ay imzaladığı anlaşmadan çıkan yeni neslin bir parçası. Neyin önemli olduğunu keşfetmesine yardımcı olan, işine ve yurttaşlarına olan odak noktası ve tutkusudur. Kolombiya gerillalarla savaşan ve uyuşturucu üreten geçmişinden yükselecekse, Lozano’nun vizyonu gerçeğe dönüşmeli. Lozano ve neslinin önündeki zorlukları takdir etmek için, öncelikle son yarım yüzyıldaki ülkesi hakkında biraz bilgi sahibi olmak esastır. 1960’ların ortalarında, Ulusal Kurtuluş Ordusu (Kolombiya) adlı gerilla grubu kuruldu (1960’larda da başlayan Farc’tan farklı olarak); 1980’lerde Pablo Escobar kendine bir isim yapmaya başladı; ve 2001’den başlayarak 15 yıl boyunca amansız ve ısrarcı bir sayı Kolombiya’nın büyük şehirlerinde bombalamalar, adam kaçırma ve siyasi güdümlü cinayetler meydana geldi. İki iç savaş bir ülkenin büyümesini bozacak ve nesilleri etkileyecektir. 2023’te ABD düşünce kuruluşu Barış Fonu, Kolombiya’yı Kırılgan Devletler Endeksi’nde (daha önce Başarısız Devletler Endeksi olarak biliniyordu) 58. sırada yer aldı. Ancak ülke geri dönüyor ve bunun nedeni Lozano gibi Kolombiyalılar. Ailesi kahve yetiştiricilerinden geliyor. 1970’lerde ve 1980’lerde gerilla savaşını takip eden şiddetin bir sonucu olarak, kahve yetiştirme işinde birçok aile kırsal alanlardan şehirlere taşındı. “Çocukken ailemin kahve tarlalarıyla ilgili hikayelerini dinleyerek büyüdüm” diyor. “Aile geleneğimizi yeniden kazanmanın benim görevim olduğunu düşündüm.”

 

Fotoğraf: Michael Jabri-Pickett
BM Kalkınma Grubu’nda gözlemci olan Dünya Bankası Grubu, Kolombiya’nın yılda yaklaşık altı milyon poşetle kahve ihraç eden en büyük ikinci ülke olduğunu söylüyor. (Brezilya bir numaradır. Kolombiya’da kahve yetiştiriciliği GSYİH’nın yaklaşık yüzde yedisini oluşturuyor. Kolombiya kahvesi, ülkenin tesadüfi coğrafyası nedeniyle sayısız çeşit ve dokuya sahiptir. İlginç bir şekilde, kahve şaraptan daha karmaşık bir kimyasal yapıya sahiptir ve yine de% 98 sudur. Ancak Lozano için kahve% 100 onun her şeyidir. Bu “benim kimliğim, ailem ve ülkem”. Lozano kahve kokusundan bahsettiğinde, bir aroma uzmanının kişiliğini üstlenir. Önce kokudan, sonra aromadan ve koku alma sisteminin “bir insanı tanımak gibi” nasıl çalıştığından bahseder. Kolombiya’da kahvenin “dedikodu” olduğunu söylüyor. Bir araya gelip sohbet etmek, dedikodu yapmak, sosyalleşmek için bir bahane. Kahve, arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte olmanın gerekçesidir, diyor.

 

Fotoğraf: Michael Jabri-Pickett
Lozano’nun yolculuğu günümüz Kolombiya’sının dokusunun bir parçası. On yıl önce üniversiteye başlamadan önce Kolombiya ordusunda asker olarak görev yaptı. “Ordu ve gerilla savaşçılarının çoğunun – hepsi olmasa da – neden savaştıkları hakkında hiçbir fikrinin olmadığını fark ettim. Onlar sadece korkunç koşullara maruz kalan normal insanlar “diyor. 7. Lojistik Batalyonunda görev yaparken Lozano, çatışmanın her iki tarafındaki insanlarla “harika” konuşmalar yaptığını söylüyor. “Sonunda hepimiz savaşın anlamsız olduğu ve ailelerimizle bir fincan Kolombiya kahvesini paylaşmaktan daha iyi bir şey olmadığı konusunda hemfikir olabilirdik.” Askerlik hizmetinden sonra Lozano, Bogota’daki Pontificia Universidad Javeriana’da hukuk ve uluslararası ilişkiler okudu. Kahve fikrinin ona çarptığı yer burasıydı. “Üniversitenin koridorlarında kahve satmaya başladım.” Hukuk diplomasıyla mezun olmasına rağmen, Lozano yedi yıl önce ailesine, kendi kahve şirketi Caffa Colombia’yı kurmak için Dh300’den daha azına eşdeğer bir kredi için başvurdu. Gururla şöyle diyor: “Caffa’ya 100 ABD dolarından daha az parayla başladım!” Üçüncü kahve dükkanı bu yıl açılacak ve ilk dükkanının dört katı büyüklüğünde olacağını söylüyor. Lozano için bir kahve şirketi kurmak yeterli değil. Caffa Colombia İnstagram biyografisi şöyle diyor: sosyal etkiye sahip özel kahve deneyimleri. Böylece, yakında açılacak olan üçüncü mağazasında, mutfak kendi işini kurma şansına ihtiyacı olanlara kiralanacak. “Biz buna cocina emprendedora veya girişimcilerin mutfağı diyoruz. Ücretsiz değil, normal pazarda mutfak kiralamaktan kesinlikle daha düşük fiyatlar.” Girişimciler için özel fiyatlar ve arkadaşlık, Lozano’nun bunu nasıl tanımladığıdır.

 

Fotoğraf: Michael Jabri-Pickett
Sosyal etki yönü de Lozano’nun şirketini neden kurduğunun merkezinde yer alıyor. Kadınları işe almak için çaba sarf ediyor – çalışanlarının% 80’ini oluşturuyorlar – ve bir adım daha ileri gidiyor. Tüm çalışanlarına insan hakları ve kişisel finans dersleri veriyor. Uygun kişisel finans bilgisi olmadan “Para işe yaramaz” diyor. “Onlara adil ücretler vermek için şimdiden çok çalışıyorum. Paranın düzgün bir şekilde harcandığından emin olmalıyım. Yardım edecekseniz, yardımın gerçek ve faydalı olduğundan emin olun.” Lozano, 2024’te Latin Amerika’daki iş dünyasının en büyük segmentlerinden birine giriyor: bekar anneler. Medellin merkezli çevrimiçi bir ingiliz gazetesi olan Colombia Reports’un Mart 2016tarihli bir haberine göre, ülkedeki çocukların% 84’ü evlilik dışı doğdu, bu da ülkede çok sayıda bekar anne olduğu anlamına geliyor. “Özellikle Latin Amerika’da cinsiyetle ilgili işe alım açığı var ve bekar anneler için daha da kötü. Sadece dengeyi diğer tarafa çekmeye çalışıyorum.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar