Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeAktivist Yatırımcılar Rekor Sayıda Kampanya Yürütüyor Ancak Daha Az Yönetim Kurulu Koltuğu...

Aktivist Yatırımcılar Rekor Sayıda Kampanya Yürütüyor Ancak Daha Az Yönetim Kurulu Koltuğu Kazanıyor

Aktivist yatırımcılar, 2024’ün ilk altı ayında dünya çapında rekor sayıda şirkete kampanyalar düzenlediler, ancak Barclays’tan gelen verilere göre, şirketler etkili bir şekilde mücadele ettikçe toplantı odalarına girmede daha az başarılı oldular.

Son zamanlardaki dikkate değer örnekler arasında Elliott Yatırım Yönetimi’nin Southwest Havayolları’nı hedeflemesi yer alırken, Sancak Değeri tasarım yazılımı üreticisi Autodesk’i üstleniyor ve Jana Partners, silisyum karbür üreticisi Wolfspeed’de değişiklikler için baskı yapıyor.

Bankacılar, avukatlar ve yatırımcılar, faaliyetteki artışın aktivist hissedarlar ile yönetim arasında önümüzdeki aylarda liderlik değişiklikleri, yan ürünler ve doğrudan satışlar konusunda daha maliyetli savaşlara yol açabileceğini söyledi.

Ancak faiz indirimlerinin ne zaman gelebileceği konusundaki belirsizlik, jeopolitik kargaşa ve düzenleyici rejimlerde büyük değişikliklere yol açabilecek yaklaşmakta olan ABD başkanlık seçimleri de şirket kavgalarını zorlaştırabilir.

Barclays’in küresel hissedar danışmanlığı başkanı Jim Rossman, ”Daha fazla faaliyet görüyoruz, ancak daha az işlem görüyoruz ve bu, aktivist yatırımcıların daha uzun süre kazıp etrafta kalması gerekebileceği anlamına geliyor” dedi.

Yılın ilk yarısında Barclays, 147 aktivist kampanyayı takip ederek 2018’in ilk altı ayında belirlenen 143’lük önceki rekoru kırdı.

İkinci çeyrekte, ateşli hızı körükleyen 86 kampanya başlatıldı. Verilere göre Elliott, bu yıl 11 yeni kampanya başlatan ve yaklaşık 11 milyar dolarlık sermaye taahhüt eden en yoğun aktivistti.

Her kampanya yönetim kurulu sandalyeleriyle ilgili olmasa da, kazanılan sayı şirketlerin kendilerini ne kadar iyi savunduklarının iyi bir ölçüsünü sağlıyor. İlk yarıda muhalifler, bir önceki yılın aynı dönemindeki 93 sandalyeden 74 sandalye kazanırken, önde gelen aktivistler kurullara katılmak için anlaşmalara varmada güçlü bir gösteri yaptılar.

Ancak bankacılar, avukatlar ve yatırımcılar da bazı yatırımcıların odağını sanayi şirketlerine kaydırdığını söylüyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar