Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeAmazon, Bezos'un Finanse Ettiği Karbon Ofset Standardını Geride Bıraktı

Amazon, Bezos’un Finanse Ettiği Karbon Ofset Standardını Geride Bıraktı

Amazon, büyük ölçüde ABD teknoloji holdinginin kurucusu ve icra başkanı Jeff Bezos tarafından finanse edilen kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından geliştirilen karbon dengelemelerini doğrulamak için küresel bir standardı ortadan kaldıran ilk şirket oldu.

Amazon, çevrimiçi perakendecinin ve bulut bilişim sağlayıcısının kalite etiketli ofsetler için arz eksikliğinin üstesinden gelmesine olanak tanıyacak ve sera gazı emisyonlarını net olarak sıfıra indirme hedefine ulaşmasını sağlayacak yeni bir standardın geliştirilmesini destekliyor. 2040 yılına kadar. Eleştirmenler, hareketin piyasa karışıklığına ve karbon dengelemelerinin standartlarında bir uzlaşmaya yol açabileceğinden endişe ediyor.

Emisyonlarını azaltma baskısı altındaki şirketler, yeniden ağaçlandırma gibi karbonu emen proje geliştiricilerinden kredi satın alabilirler. Mahsup piyasası, iklim faydalarını doğrulayabilecek sınırlı sayıda proje nedeniyle küçük kalmıştır.

Amazon, Reuters’e verdiği demeçte, ağaçlandırma ve tarımsal ormancılıkta karbon dengelemelerinin kalitesini doğrulamak için bir çerçeve olan Abaküs üzerinde çalışmayı tamamladığını söyledi. Amazon, karbon dengelemelerini doğrulamaya adanmış dünyanın en büyük özel sektör ve çevre grupları grubu olan Gönüllü Karbon Piyasası Bütünlük Konseyi (ICVCM) tarafından geliştirilene alternatif olarak karbon sicili Verra ile standardı geliştirdi. Verra, etiketi ilk olarak 2022’de Amazon ve Abacus çalışma grubu ile birlikte geliştirdiğini duyurdu.

Bezos, iklim değişikliğiyle mücadele için kurduğu 10 milyar dolarlık Dünya Fonu aracılığıyla, ıcvcm’nin en büyük bağışçılarından biri ve 2021 lansmanından bu yana ICVCM ve kardeş kuruluş Gönüllü Karbon Piyasaları Bütünlüğü Girişimi’ne en az 11 milyon dolar yatırım yaptı.

Amazon’un karbon nötrleştirme başkanı Jamey Mulligan, bir röportajda şirketin ıcvcm’nin çalışmalarını değerlendirdiğini ve desteklediğini, ancak daha iddialı bir standart istediğini söyledi.

Mulligan, “Her kredi yatırımının emisyonlar üzerinde gerçek, muhafazakar bir şekilde ölçülmüş ve doğrulanmış bir etkiye sahip olmasını sağlamak istiyoruz” dedi. Bezos’un Amazon’un kararına dahil olup olmadığı konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Bezos’a yorum için ulaşılamadı.

Alphabet, Meta, Microsoft ve Salesforce, 20 milyon metrik tona kadar Abaküs onaylı kredi almayı planladıklarını söyledi.

Icvcm’nin uzmanlar paneli eş başkanı Pedro Martins Barata, alternatif bir standardın geliştirilmesinden endişe duyduğunu ve Abaküsün sonunda ıcvcm’ye katlanacağını umduğunu söyledi.

“Aksi takdirde, her bir şirket grubunun desteklemek istedikleri kendi standartlarını bulacağı ve belirli bir kalite türü olduklarını söyleyecekleri pazarda kafa karıştırıcı bir duruma tekrar girersiniz” dedi.

Bezos Earth Fund’da kurumsal eylem ve pazarlar direktörü ve ICVCM yönetim kurulu üyesi Kelley Kizzier, Abacus’un ICVCM ile rekabet etmekten ziyade tamamlayıcı olduğunu söyledi. Ayrıca Bezos’un rolü hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

“Odaklanmamız gereken şey, yüksek bütünlük (ofsetler) üretmektir. Bunu yapmak için birçok oyuncuya yer var, “dedi Kizzier.

Verra, etiketin haftalar içinde satışa sunulacağını söyledi.

OFSET PAZARI

Gönüllü karbon dengelemeleri için 2 milyar dolarlık pazar, şirketlerin ve yatırımcıların altta yatan projelerin iddia ettikleri kadar çok emisyonu engelleyemeyeceği endişeleri arasında küçük kaldı.

Finansal bilgi sağlayıcısı mscı’den alınan verilerin Çevresel Savunma Fonu analizine göre, piyasa yıllık 300 milyon metrik ton emisyonun mahsup edilmesini sağlıyor. Yine de, bu dengelemelerin yalnızca bir kısmı doğrulandı ve ıcvcm’nin ana kalite etiketi olan ÇKP, 27 milyon tonu oluşturuyor.

(Londra’daki Virginia Furness tarafından Greg Roumeliotis ve Rod Nickel tarafından yapılan düzenleme)

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar