Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaSporFutbolArjantin'i ilk Dünya Kupası Galibiyetine Götüren Cesar Luis Menotti, 85 yaşında Öldü

Arjantin’i ilk Dünya Kupası Galibiyetine Götüren Cesar Luis Menotti, 85 yaşında Öldü

Ülkenin futbol federasyonu Pazar günü yaptığı açıklamada, 1978 Dünya Kupası’nda gösterişli bir Arjantin takımını zafere götüren Cesar Luis Menotti’nin 85 yaşında öldüğünü duyurdu.

1938’de Arjantin’in Rosario kentinde doğan Menotti, 1960’larda Arjantin adına 11 şampiyonluk kazandı ve ardından 37 yıl süren koçluk kariyerinde bazıları birden fazla olmak üzere 11 kulüp ve iki milli takımı yönetti.

Arjantin’i ertesi yıl 1978 Dünya Kupası ve 20 yaş altı şampiyonluğuna götürmesiyle ve Arjantin’in şiddete sapmış alaycı bir yaklaşımla ün kazandığı bir dönemde romantik bir futbol idealine olan bağlılığıyla en iyi hatırlanır.

İçinde 1978 Dünya Kupası finali ev sahipleri Arjantin, turnuvanın gösterişli adamı Mario Kempes’in turnuvada oynamayı reddeden Hollandalı Johan Cruyff’a karşı iki kez gol atmasıyla uzatmaların ardından Hollanda’yı 3-1 mağlup etti.

Zafer yetenekle başarıldı, ancak tartışmalarla çevriliydi. Birçoğu Arjantin’in baskıcı cuntasının onu uygun olmayan bir ev sahibi yaptığını düşünüyordu.

Menotti, bir yıl önce uluslararası çıkışını yapmış olan 17 yaşındaki fenomen Diego Maradona’yı da seçmemeyi tercih etti.

“Yapmam gerektiğini düşündüğüm şeyi yaptım. Ona her şeyden çok bakmak için Diego’ya aşıktım, “dedi Menotti El Grafico‘ya. “Çok gençti, çok küçüktü.”

İkinci grup aşamasında Arjantin, Brezilya’nın Polonya’ya karşı kazandığı zaferin son düdüğünden kısa bir süre sonra, finale ulaşmak için Peru’yu en az üç golle yenmeleri gerektiğini bilerek son maçına başladı.

Kempes ve Leopoldo Luque ile her biri iki gol atarak 6-0 kazandılar. Arjantin iyi oynamasına rağmen, zafer uzun zamandır şüphe uyandırdı.

Sevgiyle “İnce Olan” olarak bilinen Menotti, dokunuşta unutulmaz bir figür sundu, sigara içti ve tüylü yelesinin altından pasif bir şekilde baktı.

“Ben asla berbere gitmem. Kendi saçımı kendim kestim” dedi.

Babası Menotti 16 yaşındayken kanserden ölmesine rağmen, o da ağır bir sigara tiryakisi oldu. “Yalnızlıktaki arkadaşım” dedi. 2011 yılında akciğer ameliyatından sonra istifa etti.

1979’da Maradona’nın kadroda yer almasıyla Menotti, Arjantin’i 20 yaş altı Dünya Kupası’na götürdü ve finalde Sovyetler Birliği’ni 3-1 yendi.

Saltanatı, Arjantin’in Falkland Savaşı’nda teslim olmasından hemen önce başlayan İspanya’daki 1982 Dünya Kupası’ndan sonra sona erdi. Arjantin, Maradona’nın gönderilmesiyle sonuçlanan ikinci tur yenilgisinde Brezilya’ya 3-1 mağlup oldu.

Menotti, koçluk kariyerinde onu İtalya, Meksika ve Uruguay’a ve Arjantin’e geri götüren son kupa olan Barcelona ile iki sezonda iki kupa kazandı.

Daha pragmatik Arjantin geleneğinde koçlarla ömür boyu süren bir kan davası sürdürdü ve futbol stillerinin politik olduğuna inanıyordu.

Alman dergisi Kicker‘e 2006 yılında verdiği demeçte, “Sol kanat futbolu cömerttir ve yalnızca halka adanmıştır.” dedi. “Samimi ve sonucu her şeyin üstüne koymuyor.”

Forvet oyuncusu Menotti, oyun kariyerine desteklediği kulüp Rosario Central ile başladı.

Arjantinli bir unvan kazandığı Boca Juniors’a, ardından New York Generallerine ve oradan Brezilya’daki Santos’a taşındı ve burada Pele ile birlikte oynadı.

Central’ın şehir rakipleri Newell’s Old Boys’ta yardımcı antrenör oldu.

1973’te Huracan’ı 1928’den beri tek lig şampiyonluğuna taşıdı. 1974’te ulusal yönetici oldu ve Komünist Parti üyesi olmasına rağmen 1976’da ordu iktidarı ele geçirdiğinde görevde kaldı.

2018’de Arjantinli bir spor dergisi olan El Grafico’ya “dışarıdan değil içeriden savaşmanın daha iyi olduğunu” söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar