Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaSağlıklı YaşamAtaların İyileşmesi ve Nesiller Arası Travma Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ataların İyileşmesi ve Nesiller Arası Travma Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

baban vücudunun her hücresinde. O senin içinde yaşıyor ve sen onu geleceğine getiriyorsun.’ – Thich Nhat Hanh

Babanın boyuna ya da annenin müzik becerilerine miras kalmış olabilirsin, ama miras aldığımız tek şey bu değil. Onların acılarını, korkularını, travmalarını da miras alıyoruz. Ailemizde meydana gelen travmatik olayların kalıntılarını miras alıyoruz. Fiziksel özelliklerimiz kolayca fark edilebilirken, bu duygusal miras genellikle bizden gizli kalır.

“Stresli bir durumda olduğumuzda, bilinçaltında atalarımızın travmasına karışırız. Kuşaklar Arası Travma olarak adlandırılan bu fenomen, geçmiş nesillerin deneyimlerinin gelecek nesillerin davranışlarını, duygularını ve refahını nerede etkileyebileceğini ifade eder ”diyor Sertifikalı Klinik Hipnoterapist ve Travma Terapisti Nissa Rahim. Son araştırmalar, travmanın muhtemelen kalıtsal olan ve gen ekspresyonunu değiştirebilen epigenetik modifikasyonları tetikleyebileceğini göstermiştir.

Örneğin, ebeveynlerinin tek çocuğu olan Sara (isim değişti) ayrıldıklarında 13 yaşındaydı. Avukat annesinden esinlenerek hukuk okudu ve mesleğinde başarılı oldu. Ancak, derin ıstırap ve stres durumlarında aşırı çalışmaya ve alkol bağımlılığına başladı. Sürekli hırslı kariyeri ile kendini sabote eden alkol kullanımı arasında gidip gelen Sara, terapiye gittiğinde ipinin ucundaydı. Family Constellation adlı bir modalite aracılığıyla, bir çocuğun her iki ebeveyne olan sadakatinin mükemmel bir örneği olduğunu, tamamen bilinçsizce ve artık yetişkin olan çocuğun başarısını engellemenin yüksek maliyetiyle yürürlüğe girdiğini öğrendi. Her iki ebeveyne de gizli bağlılıklar gösterdi — tıpkı annesi gibi Hukuk okudu ve stres karşısında alkolizme yöneldi – tıpkı babası gibi, farkında bile olmadığı karanlık bir sır.

Ataların iyileşmesi yoluyla birçok kişinin eski aile yaralarını tanımlamasına, soylarını iyileştirmesine ve kendileri için refah sağlamasına yardımcı olan Nissa, ”Bu doğru — kim olduğumuzu anlamak için nereden ve kimden geldiğimizi bilmeliyiz” diyor. Geçmişten gelen aile travması bizi şimdiki zamanda bilgilendirir.

İlk olarak 1990’larda Bert Hellinger tarafından geliştirilen sistematik Aile Takımyıldızları çalışması, ailenizden veya büyükanne ve büyükbabanızdan kaynaklanabilecek Aile Sistemi içindeki gizli aile dinamiklerini ve bastırılmış duyguları ortaya çıkardığımız alternatif bir terapötik iyileştirme yöntemidir.

Aile takımyıldızı, bir kişinin rehberliğinde bir grupta gerçekleşen iyileştirici bir yöntemdir. Bu süreç iyileşmeyi, uzlaşmayı destekler ve ilerici bir bakış açısı değişikliğine yol açar. İnsanların yaşadığı zorluklar, şimdi etkilenenler orijinal olaydan habersiz olsalar bile, ailenin önceki nesillerinde yaşanan travmalardan etkilenebilir. Örneğin, büyükanne ve büyükbabalarımız savaşın parçaladığı bir ülkede sürekli ölüm korkusuyla yaşasalardı, çocuklarına yüksek seslere hızlı tepki verme refleksleri ve bu tür diğer koruyucu tepkiler gibi hayatta kalma becerilerini aktarabilirlerdi. Benzer bir ortamda yaşıyorsak bu beceri seti yardımcı olacaktır, ancak güvenli ve huzurlu bir ortamda bu sürekli aşırı uyanıklık vücudumuzda tahribat yaratabilir.

Kötü haber şu ki, travma epigenetik değişikliklerle kalıtsal olabilir ve çok sayıda hastalık, davranış ve sağlık sorunu epigenetik mekanizmalarla ilişkilendirilmiştir. İlgili durumlar arasında kanser, otoimmün hastalıklar, nörodejeneratif ve psikolojik bozukluklar, bağımlılıklar ve solunum, kardiyovasküler, üreme ve nörodavranış hastalıkları bulunur. Korkuları, öfkeleri, kederleri bile istemeden bizim olabilir, ailemizde sürdürebileceğimiz bir miras. Ve sadece birkaçımız sorunlarımız — açıklanamayan korku, endişe ve depresyonumuz — ile önceki nesilde aile üyelerimize olanlar arasında bağlantı kuruyoruz.

Ama iyi haberler de var! Döngüyü kırmak için yapabileceğimiz eylemler var.

DUYGUSAL TRAVMA MODELİNİ KIRIN

Family Constellation Enstitüsü, Kalıtsal Travma Enstitüsü ve Kuzey Kaliforniya Hellinger Enstitüsü Müdürü Mark Wolynn’e göre yapabileceğiniz şeylerin kısa listesi:

1.Farkındalık

Farkındalık, kazanılan savaşın yarısıdır. Geçmişten gelen korkuları oynadığınızı anladığınızda ve kabul ettiğinizde, anladığınızda ve farkında olduğunuzda transdan çıkabilirsiniz. Ve iyileştir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar