Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: 14 Yaşındaki Emirati'nin Kumarı Onu Satranç Dahisine Nasıl Dönüştürdü?

BAE: 14 Yaşındaki Emirati’nin Kumarı Onu Satranç Dahisine Nasıl Dönüştürdü?

Sadece 14 yaşında olan Roudha Al Serkal, satrançta birçok oyuncunun bir ömür boyu başarabileceğinden daha fazlasını başardı. Emirlik dâhisinin rekabetçi satranç dünyasındaki hızlı yükselişi, sarsılmaz tutkusu, amansız iş ahlakı ve ailesinden koşulsuz desteği ile körüklenen şaşırtıcıdan başka bir şey değildi. Roudha satrançla ilgilenmeye başladığında dört yaşındaydı. Annesinden birkaç hafta boyunca yerel bir satranç kulübüne katılmasına izin vermesini istedi. Bu basit isteğin onu oyunda harika şeyler başarmaya yönlendireceğini çok az biliyorlardı. Kulübe katıldığı andan itibaren Roudah’ın yeteneği yadsınamazdı. Sadece üç ay içinde, BAE ulusal şampiyonasında ilk bronz madalyasını aldı, bu kadar genç biri için dikkate değer bir başarı. Bu erken başarı, önümüzde duran zaferlere sadece bir bakıştı.

 

Başarılı hareketler

Beş yaşındayken Roudha, 6 Yaş Altı Asya Şampiyonasını kazandı ve bu da ona yükselen bir ulusal yıldız statüsü kazandırdı. Büyüdükçe başarıları çoğaldı – diğer birçok unvanın yanı sıra sekizde 20 Yaş Altı BAE Şampiyonasını, 2017’de 8 Yaş Altı Dünya Öğrenci Şampiyonasını ve 2018’de 9 Yaş Altı Dünya Okullarını kazandı.

 

Roudha’nın en son övgüleri arasında, 14 Yaş Altı Asya Gençliği kategorisinde bronz madalyayı evine götürdüğü Asya amatör kadınlar Turnuvası’ndaki zaferler ve Cidde Açık Turnuvası yer alıyor. Ayrıca C Kategorisinde Bulmaca Çözmede Dünya Şampiyonu ve Batı Asya Şampiyonu oldu.

 

Genç Emirlik, başarısını, yolculuğunda çok önemli bir rol oynayan annesi tarafından yönetilen güçlü bir destek sistemine sahip olmaya bağlıyor. Dedi ki: “Annem benim en büyük destekçim. Yedi yıl boyunca tüm turnuvalarıma katıldı, beni daha çok antrenman yapmaya ve kendimi sürekli geliştirmeye itti.”

Önemli roller

Roudha’nın annesi, kızının potansiyeline olan sarsılmaz inancında yalnız değildir. Antrenörler ve Abu Dabi Satranç Kulübü eşit derecede önemli bir rol oynadı, ona en iyi eğitim fırsatlarını sağladı ve oyuna olan sevgisini besledi. Satranç tahtasındaki inanılmaz başarılarına rağmen, Roudha topraklanmış ve çok yönlü olmaya devam ediyor. Çizim, piyano, fırıncılık ve hatta mini hikayeler yazmak gibi çeşitli hobilerden hoşlanır.

 

Akademik arayışlarını satranç taahhütleriyle dengelemek, büyüdükçe giderek daha zor hale geldi. Yine de Roudha, onu satranç dünyasının zirvesine çıkaran kararlılıkla bu engele yaklaşıyor. Turnuvalar sırasında okul çalışmalarına yetişmenin ve ailesinin desteğine güvenmenin önemini vurgulayarak, “Her şey zaman yönetimi ile ilgili” dedi. Roudha şu anda kadınlar kategorisinde milli oyuncular arasında 2. sırada yer alıyor ve oyundaki konumunu daha da geliştirmeyi hedefliyor.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar