Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Altın Fiyatları Hafta Başında Yükselişe Geçti

BAE: Altın Fiyatları Hafta Başında Yükselişe Geçti

Yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faiz indirimine başlamasını beklediğinden, BAE’de altın fiyatları 6 Mayıs Pazartesi günü arttı.

Sarı metalin 24K varyantı, geçen haftaki gram başına Dh279.5 kapanışına kıyasla Pazartesi sabahı gram başına Dh278.75 seviyesinde işlem görüyordu. Diğer varyantlar arasında 22K, 21K ve 18K, gram başına sırasıyla Dh258.75, Dh250.5 ve Dh214.75 seviyelerinde işlem görüyordu.

Spot altın, Orta Doğu’daki Fed faiz indirimi beklentileri ve gerginliğine göre yüzde 0,76 artışla BAE saatiyle 9,28’de ons başına 2,311,22 dolardan işlem görüyordu.

Çarşamba günü, ABD Federal Rezervi kilit para politikası oranını korumayı ve 22 yılın en yüksek seviyesinde sabit tutmayı seçti.

Century Financial’ın yatırım sorumlusu Vijay Valecha, bunun, merkez bankası’nın yıl sonuna kadar en az bir faiz indirimi öngörürken, herhangi bir değişiklik yapmamayı seçtiği art arda altıncı kez işaret ettiğini söyledi.

”Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) daha önce iki günlük politika toplantısında oranların yüzde 5,25 ila yüzde 5,5 aralığında değişmeden kalacağını belirtmişti” dedi.

Merkez bankalarının güçlü alımları ve dünyadaki jeopolitik gerilim nedeniyle fiyatların rekor seviyelere ulaşması nedeniyle altın ve değerli metal takı talebi bu yılın ilk çeyreğinde düştü.

Dünya Altın Konseyi verilerine göre, BAE’deki altın talebi bu yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 10 azalarak 10,8 tona geriledi. Bu, son 9 aydaki en düşük talepti.

Mücevher talebi Ocak-Mart 2024döneminde yıllık bazda yüzde 10 azalarak 8,8 tona geriledi. Çeyrek bazda talep 1,5 ton azalırken. Benzer şekilde, külçe ve madeni para talebi de ilk çeyrekte aynı oranda – yüzde 10 – düşerek BAE’de 2,0 tona geriledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar