Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaKültür & SanatSanatBAE: Bu Eşsiz Girişim Sanatı Tiyatro Etkinlikleri ve Sergilerle Nasıl Erişilebilir Kılıyor

BAE: Bu Eşsiz Girişim Sanatı Tiyatro Etkinlikleri ve Sergilerle Nasıl Erişilebilir Kılıyor

Dubai’nin canlı kültürel manzarasında Rania Kuzbari Ashur’un başrol oynadığı bir rol var. Herkes için Sanatın kurucusu ve CEO’su, şehre bir dizi tiyatro etkinliği, eğitici sahne şovları ve sanat sergileri getirerek Dubai’nin sanatsal havasını oluşturmada öncü olmuştur. 2002’deki kuruluşundan bu yana Herkes için Sanat, 1.800’den fazla gösterinin düzenlenmesinde etkili olmuştur. Uluslararası üne sahip tiyatro yapım şirketleriyle ortaklık kurarak Peter Pan on Ice, Fantastic Mr Fox, Banksy Sergisi, İngiliz Ulusal Balesi’nden Angelina Ballerina, Shakespeare’in Globe’u Bir Yaz Gecesi Rüyası, Macbeth, Romeo ve Juliet gibi yapımları Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşıdı. Ateşli bir sanat tutkunu olan Kuzbari, “Tiyatro toplumun odak noktasıdır. İzleyicilere sahnede canlı olarak ortaya çıkan eylemler ve hikayeler aracılığıyla insanlık hakkında bilgi edinme şansı verir. Her kişi bir gösteriye benzersiz bir şekilde bağlanır ve bu da canlı tiyatro deneyimini yaratıcı, etkileyici ve eğlenceli hale getirir.”

Yılın kadrosu

Bugünlerde, efsanevi sanatçı Andy Warhol’un orijinal eserlerini Zabeel Tiyatrosu’nda sergileyecek bir Eylül 2024 sergisi planlamakla meşgul. Jumeirah Zabeel Sarayı’nda Herkes için Sanat bu tiyatroyu yönetiyor. Aslen Suriyeli olan ingiliz gurbetçi, ”Bu yıl da izleyicilerimiz Emirlikler’de daha önce hiç sahnelenmemiş yeni sanatçıları ve eylemleri görmeyi dört gözle bekleyebilirler” diyor. Arjantinli Tangodan Rus balesine, Kolombiya dansına, Hint halk müziğinden komedi gösterilerine kadar her türlü insan için şovlar hazırladık ve izleyicilerimize yeni kültürleri ve performans tarzlarını tanıttık” diye ekliyor.

 

Kuzbari, Herkes için Sanatın temeli tohumlarının ilk olarak 2000 yılında, 18 aylık kızıyla birlikte Beyrut’ta kucağında bir çocuk oyunu izlerken ekildiğini hatırlıyor. İngiltere’den Dubai’de yaşamak için yeni taşınan üç çocuk annesi, o zamanlar BAE’deki çocuklar için canlı eğlence eksikliğinden hayal kırıklığına uğradığını söylüyor. Emirates’e aile eğlencesi getirmek için üzerine düşeni yapmak zorunda hissetti. “Çocuk kitaplarına dayalı gösteriler getirmek istedim. Roald Dahl’ın popüler olduğunu biliyordum, bu yüzden George’un Muhteşem İlacını üreten Londra’daki Birmingham Sahne Şirketi ile temasa geçtim. O zamanlar Dubai’deki tek tiyatro mekanı olan Knowledge Village’daki oditoryumda sahneledik ve Herkes için Sanat 2002’de yolculuğuna böyle başladı ”diyor. Suriye’de doğan Kuzbari, Beyrut, Paris ve İngiltere’de yaşamıştır. Yıllar geçtikçe Kuzbari’nin BAE’deki çocuklar için sanatsal ve kültürel boşluğu doldurma yemini, çeşitli topluluklardan yetişkinler için canlı kültürel eğlenceyi içerecek şekilde genişledi. 2002’den 2020’ye kadar şirketi çeşitli yerel mekanlarda gösteriler düzenledi ve Kik’te bölgesel turlara yardımcı oldu.

Mürettebatla tanış

Pandemi sırasında 2020’de Herkes için Sanat, Mall of the Emirates’teki Tiyatroyu yönetme mantosunu devralarak, mekanı yeniden canlandırarak ve tiyatro müdavimleri için bir cennete dönüştürerek dönüm noktası niteliğinde bir ortaklığa girdi. 20. Yıl dönümlerini kutladıktan bir yıl sonra, 2023’te Zabeel Tiyatrosu’nu yönetmek için bir stratejik hamle daha yaptılar. 2002 yılında sadece iki serbest çalışanıyla Kuzbari için bir hobi olarak başlayan şey, yıllar içinde yerel ve uluslararası yetenekleri beslemek için tanınmış bir platforma dönüştü. Şirket ayrıca o zamandan beri 20 tam zamanlı çalışanı içerecek şekilde büyüdü. Kuzbari, bir eğlence şirketini yönetmenin olumsuzluklardan ve denemelerden aldığı payla geldiğini itiraf ediyor. ”Doğru eylemi bulmaktan bunun için atış yapmaya, ardından lojistik aksaklıkların üstesinden gelmeye kadar, perdelerin kalktığı andan itibaren bir gösteriyi başarılı kılan pek çok yön var” diye paylaşıyor.

 

Dedikleri gibi, şov dünyasında asla sıkıcı bir an olmaz ve Kuzbari’nin unutulmaz anekdotlardan adil bir payı vardır. Örneğin Shakespeare Globe’un 2015’teki Romeo ve Juliet yapımı için yönetmen, dövüş ve dans dizileri için sahnede ana sahne olarak eski bir araba istemişti. ”Arabayı tedarik etmek, sökmek ve sahneye sabitlemek zorunda kaldım ve hatta bölgesel turlarımızdan biri için Doha’ya uçmak zorunda kaldım” diye açıklıyor. Ayrıca yönetmeni okul şovları için uygun olmayan bazı sahneleri değiştirmeye ikna etmesi gerektiğinde biraz zorlaştı. “O zamanlar komik bir deneyim değildi, ama şimdi bu gösteriyi sahnede nasıl başardığımızı hatırladığımda gülümsüyorum.” 2023’te Peter Pan on Ice şovu için sahnede bir buz pateni pisti oluşturmak, şirketi için bir başka büyük görevdi. Genç izleyicilerinin yüzlerindeki neşe ve merak, sonunda tüm çabaya değdi, paylaşıyor. Kuzbari, özel bir şirket olarak en büyük zorluklarından birinin bilet satışları olduğunu söylüyor. “Haftanın her gecesi Emirates’te bir yerde bir etkinlik olduğunda koltukları doldurmak çok yorucu olabilir. Rekabet zor. Sponsorluk ve sübvansiyon eksikliği ile de mücadele ediyoruz “diye ekliyor.

 

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar