Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Çocuklar Yetişkinlerden Daha Fazla Sıcak Çarpması Riski Altında, Doktorlar 7 Yaşındaki...

BAE: Çocuklar Yetişkinlerden Daha Fazla Sıcak Çarpması Riski Altında, Doktorlar 7 Yaşındaki Arabada Öldükten Sonra Uyarıyor

Yaz yaklaşırken ve sıcaklıklar yükselmeye devam ederken, doktorlar ebeveynlere çocuklarını sıcaktan ve doğrudan güneşe maruz kalmaktan korumalarını tavsiye ediyor. Arabanın içinde kilitli kalan bir çocuğun trajik ölümünün ardından ısı tükenmesinin çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin endişeler arttı. Doktorlar, çocukların daha hızlı metabolizmaları ve gelişmemiş kardiyovasküler sistemleri nedeniyle yetişkinlere kıyasla sıcak çarpmasına neden olabilecek daha fazla ısı tükenmesi riski altında olduklarını belirtti. “Fizyolojik olarak, çocukların daha küçük boyutları ve daha yüksek yüzey alanı / kütle oranı, ısıyı daha hızlı emdikleri ve soğumaları daha zor olduğu anlamına geliyor. Gelişen ter bezleri ve daha düşük ter oranları, vücut ısısını verimli bir şekilde düzenlemelerini zorlaştırır. Çocuklar daha hızlı metabolizmaya sahiptir, aktivite sırasında veya sıcak havalarda daha fazla ısı üretir. Sınırlı sıvı rezervleri ve daha az gelişmiş kardiyovasküler sistemleri risklerini daha da artırıyor, ”diyor Thumbay Üniversitesi Hastanesi Pediatri ve Neonatoloji Merkezi’nde klinik yardımcı doçent, danışman ve bölüm başkanı Dr. Usame Elsayed Rezk Elassy, Khaleej Times’a.

 

Dr. Usame Elsayed Rezk Elassy
Dr. Elassy’ye göre, bebekler ve çocuklar hala kendi vücut ısılarını düzenleyemedikleri için daha büyük risk altındalar. Isıya bağlı semptomları da tanıyamadıkları ve iletemedikleri için bu onların kendilerini aşırı zorlamalarına neden olur.

Çocukların daha hızlı metabolizması

Zulekha Hastanesi’nde Pediatri danışmanı olan Dr. Noha Mohamed Ali Kharie, çocukların gelişen ter bezlerinin daha düşük ter oranlarına katkıda bulunduğunu ve vücutlarının sıcaklıklarını düzenlemelerini zorlaştırdığını söyledi. “Çocukların daha hızlı metabolizmaları, aktivite sırasında veya sıcak havalarda artan ısı üretimine neden olarak duyarlılıklarını artırıyor. Ayrıca, sınırlı sıvı rezervleri ve daha az gelişmiş kardiyovasküler sistemler, ısıya bağlı hastalık riskini daha da artırıyor ”dedi.

 

Dr. Noha Muhammed Ali Harie
“Çocuklar ısıyı ve nemi yetişkinlerden daha hızlı ve daha şiddetli hissederler ve soğuma konusunda daha zorlanırlar. Çocuklar dışarıda yetişkinlerden daha fazla oynarlar ve sıcak çarpması ve bitkinlik riski daha yüksek olabilirler çünkü sıcak havalarda eforu sınırlama ve uzun süre sonra kendilerini yeniden susuzlaştırma kararından yoksun olabilirler ”diye ekledi Dr. Kharie.

Belirtileri bilin

Doktorlar, çocuklar ve yetişkinler arasındaki semptomlardaki ince farklılıkları tanımanın önemini vurgulamaktadır. Her ikisi de yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi benzer ısı tükenmesi belirtileri gösterebilirken, çocuklar kusma veya ishal gibi daha belirgin dehidrasyon semptomları yaşayabilir. “Çocuklar rahatsızlıklarını yetişkinler kadar kolay ifade etmeyebilirler, genellikle sinirlilik veya yapışkanlık gibi davranışsal değişiklikler gösterirler. Ağız kuruluğu veya idrar çıkışının azalması gibi dehidrasyon semptomları çocuklarda daha belirgin olabilir ve özellikle genç hastalarda kusma veya ishali içerebilir ”dedi. Doktorlar, zamanında tedavi olmadan, ısı tükenmesinin potansiyel olarak ölümcül bir acil durum olan sıcak çarpmasına yol açabileceği konusunda uyarıyorlar.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar