Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE Diplomatı Filistin Devletini Tanımak için 'Acil Adım' İstedi

BAE Diplomatı Filistin Devletini Tanımak için ‘Acil Adım’ İstedi

Üst düzey bir Emirlik diplomatı, on yıllardır süren İsrail-Filistin çatışmasına temel bir çözüm olarak bir Filistin devletinin acilen kurulması ve tanınması için baskı yaptı.

Çarşamba günü Dubai’deki Arap Medya Forumu’nda konuşan BAE Devlet Başkanı’nın diplomatik danışmanı Dr. Enver Muhammed Gargaş, çevreleme politikasının çatışmayı çözmede başarısız olduğunu ve Filistin devletinin kurulmasını tanımak için acil bir adım atılması gerektiğini söyledi.

“Bunu iddia etmek için Batı’dan popüler değişimi bekleyemeyiz (tanınma). Bu hak, Filistin devletinin kurulması için açık bir yol haritasıyla sağlanmalıdır “dedi.

Uzun süredir devam eden caydırıcılık politikasını eleştirerek şunları kaydetti: “Filistin çatışmasında sefil bir şekilde başarısız oldu. Baskıya, adaletsizliğe ve şiddetin sürmesine yol açarak, özellikle bir Yahudi devleti için yüksek beklentileri olan sağcı, aşırı İsrail hükümeti altında yeniden çatışmalara yol açtı.”

”Filistin devleti kurma hakkını canlandırmak için adımlar atılmalıdır” diye yineledi.

Gargash, birçok Avrupa ülkesinin Filistin Devletinin tanınmasına destek verdiklerini açıklamasıyla ivme kazandığını söyledi.

İrlanda, ispanya ve Norveç, “savaşa siyasi bir çözüm bulma girişimi” olarak söyledikleri bir Filistin devletini resmen tanıdılar.” Üç ülke, diğer Batılı ülkelerin de davayı takip etmesini umuyordu.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, hareketin İsrail’in Gazze’deki Hamas’la savaşında ateşkes sağlama çabalarını hızlandırmayı amaçladığını söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar