Cuma, Haziran 28, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Dirhem-Peso Döviz Kurlarındaki Artış Daha Yüksek Havale Anlamına mı Geliyor?

BAE: Dirhem-Peso Döviz Kurlarındaki Artış Daha Yüksek Havale Anlamına mı Geliyor?

BAE dirhemi-Filipin pezosu döviz kuru neredeyse P16 işaretini ihlal etti. Bu, ailelerine aylık yaklaşık 4.000 Dh’yi eve gönderen Filipinli bir gurbetçinin, döviz kurunun dirheme karşı P14 civarında dalgalandığı üç yıl önce gönderdiklerine kıyasla kolayca 8.000 P ekstra havale aldığı anlamına geliyor. Filipinli şef Rudy Gamit Galorport (47) için ise, dirhemlere yönelik yüksek döviz kuru ile ilgili görünüşte olumlu haberler “bir yanılsamadan başka bir şey değil çünkü evdeki mal ve hizmetlerin fiyatları hızla arttığından gerçek değer açısından hissedilmiyor”, yemek ailesinin şu anda aldığı havaledeki büyüme ne olursa olsun. Galorport, Khaleej Times’a bakkal ve elektrik faturalarını karşılamak için şimdi daha fazla dirhem gönderdiğini söyledi. “Daha önce, yaklaşık P30.000 veya Dh2.150 gönderirdim (dirhem-peso döviz kuru Dh1 = P14 olduğunda). Ancak şimdi, gıda, elektrik, su ve ulaşım fiyatları arttığından, aylık en az 40.000 P veya kabaca yaklaşık 2.500 Dh’yi göndermem gerekiyor.”

 

Rudy Gamit Galorport’un
Aynısı, iki çocuğu olan bekar bir anne olan 36 yaşındaki Dayrene Capistrano Nollas için de geçerlidir ve şimdi Filipinler’deki ailesinin artan masraflarını karşılamak için kendini daha yüksek ücretli bir iş ararken bulmaktadır.

 

Dayrene Capistrano Nollas’ın

‘Para yanılsaması’ kavramı

Kanada Dubai Üniversitesi (CUD) kitap yazarı ve Lisansüstü Çalışmalar dekan yardımcısı Dr. Rommel Sergio, Khaleej Times’a verdiği demeçte, daha yüksek döviz kuru nedeniyle paranın karşılığını alma olgusunun davranışsal ekonomide genellikle ‘para yanılsaması’ olarak adlandırıldığını söyledi. “Maaş veya havale artışının artan yaşam maliyetleriyle dengelendiği fenomen, Filipinli gurbetçilere özgü değil, dünya çapındaki işçileri etkileyen küresel bir olay. Hindistan ve Pakistan rupileri de BAE dirhemine karşı düştü ve Güney Asyalı gurbetçiler maaşlarını eve geri gönderdiklerinde daha fazla para alıyorlar. Ancak bu, satın alma güçlerinin arttığı anlamına gelmiyor ”dedi. ”‘Para yanılsaması’ kavramı, nominal ücret artışı ile gerçek satın alma gücü arasındaki eşitsizliği vurgular ve insanların ekonomik refahlarını nasıl algıladıkları konusunda önemli bir rol oynar,” diye ekledi Kısa süre önce başlıklı üçüncü kitabını yayınlayan yönetim profesörü, ‘Ortaya Çıkan Yenilik: Yeni Normalde iş Dönüşümü’.

 

Dr Rommel Sergio’nun
Sergio, “Para yanılsaması, davranışsal ekonomide bireylerin para birimini reel terimlerden ziyade nominal olarak düşünme eğiliminde olduğu bir kavramdır. Paranın satın alma gücünden ziyade yüz değerine odaklanırlar. Bireyler maaşlarında bir artış görebilir ve kendilerini daha zengin hissedebilirler, ancak yaşam maliyeti de orantısız ve hatta daha fazla artarsa, algılanan bu artış mutlaka daha fazla satın alma gücüne dönüşmez. “Bu yanılsama, gelirlerinin gerçek değeri değişmeden kaldığı ve hatta azaldığı için yanlış bir finansal güvenlik hissine yol açabilir” diye vurguladı.

Enflasyon kontrolüne odaklanın

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar