Perşembe, Haziran 27, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE Doktorları Sigarayı Bırakmaya Çalışan Sigara İçenler Arasında Vape Bağımlılığı Konusunda Uyarıyor

BAE Doktorları Sigarayı Bırakmaya Çalışan Sigara İçenler Arasında Vape Bağımlılığı Konusunda Uyarıyor

BAE’deki sigara içenlerden bazıları sigarayı bırakmak için vaping bağımlısı oluyor. Ancak doktorlar, vapingin sigaradan daha az zararlı olduğu ve insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olduğu bir efsane olduğu konusunda uyarıyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri’nde sigara karşıtı katı yasalar vardır ve bir çocuğun yanında sigara içmek yasaktır. BAE yasalarında öngörülen para cezası ve hapis cezası olan çocuklara tütün ürünleri satmanın katı cezaları da vardır. Genç yaşta sigaraya başlayan Anastasia Armali, sigarayı bırakmak amacıyla yaklaşık iki yıl önce e-sigaraya geçti. “Ne zaman sigara içsem bazen göğüs ağrısı ve nefes darlığı hissediyordum. Sonra kokmadığı için e-sigaraya geçtim ”dedi. Rus vatandaşı, bazı meslektaşlarının e-sigaraya geçtiğini gördükten sonra vaping’e geçtiğini de sözlerine ekledi. BAE’de ikamet eden Ryan Naik, iki yıl önce meslektaşlarının bunu yaptığını gördükten sonra, geleneksel sigaraları bırakma girişiminde de vaping’e geçti. “Sonunda vaping yapmayı bırakmayı planlıyorum. Ancak, acil amacım sigara içmeyi tamamen bırakmaktır. Bunu başardığımda, vaping’i tamamen bırakmaya odaklanacağım “dedi. Sonunda sigarayı bırakmak için vaping yapmaya başlayan Dubai’de uzun süredir ikamet eden bir başka Adnan Vahidi de “bir veya iki yıl içinde vaping yapmayı bırakmayı hedefliyor.”

Doktorlar teoriyi çürütüyor

Aster Kliniğinde göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Raiza Hameed, vapingin sigaradan daha az zararlı olduğu ve sigara içenlerin sigarayı bırakmasına yardımcı olduğu bir efsane olduğunu söyledi. “E-sigaralar nikotin, tatlandırıcı ve diğer birçok kimyasal içeren bir aerosol oluşturur. Buharlaşan sıvı buharlaşır ve aldehitler gibi organik bileşikler salınır ve bu da akciğerlere yoğun hasar verir. Ön çalışmalar, vape’den gelen nikotin ve diğer kimyasalların kanser gelişimini ve büyümesini teşvik edebileceğini göstermiştir. Vape’deki kimyasallar akciğerlerde kronik iltihaplanmaya yol açar ve bu da sonunda kansere yol açabilir. Kanserin gelişmesi biraz zaman alıyor ve bir süre boyunca çalışma konularını takip etmemiz gerekiyor “dedi.

 

Dr. Raiza Hameed. Fotoğraf: Sağlanan
“Vaping ayrıca boğaz tahrişi, kronik bronşit, astım, baş ağrısı, anksiyete, kalp hastalığı, akut akciğer hasarı vb. Gibi diğer sağlık etkilerine de neden oluyor.” Klinik deneyimlerine dayanarak, sigarayı bırakmak için vaping yapmaya başlayan kişilerin sigarayı bıraktıktan sonra uzun süre vaping yapmaya devam ettiklerini veya sonunda sigaraya geri döndüklerini belirtti. “Sigarayı bırakmanın bir yöntemi olarak vaping yapılması tavsiye edilmez. Sigarayı bırakmak için vaping yapan kişiler, sigarayı bıraktıktan ve nikotin ve diğer tehlikeli kimyasalları aldıktan sonra vaping yapmaya devam ettiler. Araştırmalar, vapingin gençlerin sigara içmeye başlama olasılığını artırabileceğini göstermiştir.” Sigarayı bırakmak için insanlara nikotin replasman tedavisi için arkadaşlarından, ailelerinden ve uzmanlarından destek almalarını tavsiye etti. “Bir tütün özlemine her direndiğinizde, tütünsüz olmaya bir adım daha yaklaşırsınız.” Dr Jamsheer Ambalath Kabeer, uzman göğüs hastalıkları ve klinik öğretim görevlisi, Thumbay Üniversitesi Hastanesi, insanların vaping yapmasının önemli bir sorununun, e-sigara kullanan kişilerde, özellikle de E vitamini asetat gibi maddeler içeren sıvıları e-sigara kullananlarda bildirilen vapingle ilişkili akciğer hastalığı (VAPI) potansiyeli olduğunu söyledi.

 

Doktor Jamsheer Ambalath Kabeer. Fotoğraf: Sağlanan
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar