Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE, 'Dumansız' Şirketleri İhlal Edenlere Karşı Disiplin Cezası Almaya Çağırıyor

BAE, ‘Dumansız’ Şirketleri İhlal Edenlere Karşı Disiplin Cezası Almaya Çağırıyor

BAE sağlık bakanlığı, ‘tütünsüz’ politikalar uygulayan şirketleri, sigara yasağı prosedürlerini ihlal eden çalışanlara karşı disiplin cezası almaya çağırdı. Sağlık ve Önleme Bakanlığı’na (MoHAP) göre, sigara içen kişiye önce şirketin tütünsüz işyeri politikası hakkında bilgi verilmeli ve yazılı bir bildirimde bulunulmalıdır.

MoHAP, ”İhlal eden kişinin adını ve olay yerini, zamanlamasını ve sonuçlarını belgeleyen bir kayıt olmalı” dedi.

Bu, bakanlığın şirketler için tütünsüz bir işyeri rehberi yayınlamasıyla geldi. ‘Tütünsüz bir tesis’ tütünün tüm biçimleriyle kullanılmasını yasaklar. Bu tür devlet ve özel kuruluşlarda, tesisin açık ve park alanları dahil hiçbir yerinde sigara içilmesine izin verilmez.

Birleşik Arap Emirlikleri yasaları kapalı halka açık yerlerde sigara içmeyi yasaklamaktadır. Kılavuza göre, hükümet, sağlık, eğitim kurumları, toplu taşıma araçları ve diğer halka açık yerler dahil olmak üzere tüm halka açık yerlerde herhangi bir tütün türünün kullanılması da yasaktır.

Halk Sağlığı Sektörü müsteşar yardımcısı Dr. Hüseyin Abdul Rahman Al Rand şunları söyledi: “(Bu) kılavuz, hem devlete hem de özel kuruluşlara tüm tütün ürünlerinin kullanılmadığı bir işyerini teşvik etmede yardımcı olacak kilit bir kaynak ve araç olarak kullanılacaktır. Ayrıca, BAE’nin işyerlerinde, toplu taşıma araçlarında ve halka açık yerlerde tütün dumanına maruz kalmaya karşı etkili önlemler almayı amaçlayan 2005 yılında onaylanan DSÖ Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’ne (WHO FCTC) olan bağlılığı ile de uyumludur.”

Performans belgesi

Bakanlık, tütünsüz politika girişiminin uygulanmasının mesleki performans belgesinin “ayrılmaz bir parçası” haline getirilmesini tavsiye etmiştir.

“Bir tesisin tütünsüz olması için yazılı prosedürlerin geliştirilmesini ve uygulanmasını öneriyoruz.”

Bu prosedürler kısa ve anlaşılır olmalıdır:

Bu prosedürlerin uygulanmasını denetlemekten sorumlu yönetim ve personel üyelerinin atanması., Çalışanlar arasında tütünsüz bir ortam hakkında farkındalık yaratmak., Çalışanlara sigarayı bırakmalarına yardımcı olacak temel bilgilerin sağlanması., Prosedürlerin tüm tesis çalışanlarına iletilmesi., Uyumsuzluk durumunda uyulması gereken önlemler.
Politikanın uygulanmasına yönelik prosedürler arasında, tesis girişinde sigara yasağı önlemlerini gösteren bir kurulun öne çıkan bir yere yerleştirilmesi yer almaktadır.

“(Firma), özellikle kapalı veya kapalı yerlerde ve (araçlarında) istisnasız olarak tesis genelinde sigara içmeyi kesinlikle yasaklamalıdır. Tesisin açık ve park alanları dahil hiçbir yerinde sigara içilmesine izin verilmemelidir. Tesis içinde belirlenmiş sigara içilmeyen oda bulunmamalıdır ”dedi.

Şirketler tüm sigara kaplarını çıkarmalıdır. Politika, yöneticiler, çalışanlar, işçiler, yükleniciler, uzmanlar, danışmanlar, tedarikçiler ve ziyaretçiler dahil olmak üzere tesisteki herkese “istisnasız” uygulanmalıdır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar