Cuma, Haziran 28, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAfrikaBAE, Emirlik Pasaportlarının 'Sudan Savaş Alanında' Bulunduğunu İddia Eden İddiaları Reddetti

BAE, Emirlik Pasaportlarının ‘Sudan Savaş Alanında’ Bulunduğunu İddia Eden İddiaları Reddetti

BAE, Emirlik’in Sudan’da devam eden çatışmaya karıştığı iddialarını şiddetle reddetti ve onlara “düpedüz uydurma” ve “yanlış nitelendirmeler” dedi.

Perşembe günü yayınlanan ülkenin BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı açıklama, Sudan küresel temsilcisinin 10 Haziran’da Emirlik pasaportlarının diğer suçlamaların yanı sıra “savaş alanında” bulunduğunu iddia eden bir mektup göndermesinin ardından geldi.

Ancak BAE, görüntülerin “pasaportları tasvir etmediğini” vurgulayarak argümandaki boşluklara dikkat çekti.

Bildiride, “Daha ziyade, bazıları açıkça süresi dolmuş ve bazıları başka bir ülkeden pasaport olan altı pasaportun veri sayfalarının tarama veya fotokopilerinin fotoğrafları” yer alıyor.

İsimleri konuya sürüklenen dört Emirlik “çatışmadan çok önce Sudan’a gitti”.

Küçük düşürücü ifadeler

Aslında, bu BAE vatandaşları daha önce Sudan makamları tarafından “hayırsever çabaları ve iki kardeş ülke arasında iş bağlantıları kurma girişimleri” nedeniyle memnuniyetle karşılandı.

“Bu kişiler, çatışmaya karışma iddiasını karalayıcı olarak görüyorlar… ve yasal işlem yapma haklarını saklı tutuyorlar “dedi.

BAE, söz konusu Emirliklerin kendi pasaportlarına sahip oldukları için pasaportların “savaş alanında” bulunmasının da imkansız olduğunu söyledi.

Sudan elçisi ayrıca “Etisalat logolu ve işaretli” telefonların bulunduğunu, ancak bunların da hiçbir şeyi kanıtlamak için yetersiz olduğunu söyledi.

BAE yaptığı açıklamada, “Sudan temsilcisinin 10 Haziran 2024 tarihli mektubundaki telefonların fotoğrafları, yaygın olarak satılan ticari telefonlardır” dedi. “Bu modeller artık üretimde olmayan eski sivil telefonlar. Bazı telefonlarda görünen ’Etisalat’ logosu ve işaretleri eskidir – 2000 yılından öncesine aittir – ve artık şirket tarafından kullanılmamaktadır.”

Silah tedarik etmek mi?

Afrika ülkesindeki iç savaşın BM’DE merkez sahneye çıkmasından bu yana, Sudan ve BAE, Emirates’in ülkedeki 14 aylık çatışmada rakip bir savaşan tarafa silah ve destek sağladığını iddia ettiği iddiasıyla çatıştı.

BAE bu tür açıklamaları defalarca silip süpürdü ve son mektubunda ülke tutumunu yineledi.

“Sudan temsilcisinin silah ve askeri teçhizat tedariki ile ilgili iddiaları, Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) tarafından yapılan ikiyüzlü bir medya dezenformasyon kampanyasının bir parçası” dedi.

“Bunlar açıkça yanlış ve Sudan temsilcisinin paylaştığı görüntüler asılsız iddialarını desteklemiyor ve hatta çelişiyor.”

Gerçek şu ki, çatışmadan önce BAE, hükümetinin talebi üzerine Sudan’a askeri yardımda bulundu. İki ülke arasındaki işbirliği, 2019-2021 yılları arasında sağlanan çeşitli destek biçimlerini içeriyordu.

Açıklamada, “Sudan Hükümeti, çatışmanın başlamasından iki ay önce Sudan’a teslim edilen BAE’DEN 30 silahsız zırhlı araç aldı” dedi

“Bu araçların devri, Askeri Ataşenin BAE’deki Sudan Büyükelçiliği ofisi tarafından yetkilendirildi ve Savunma Bakanlığı tarafından alındı. BAE, Sudan’ın savunması için olduğu anlayışıyla bu yardımı iyi niyetle sağladı.”

Sudan ile dayanışma içinde

Sorunlara rağmen BAE, Sudan halkına uzun süredir devam eden desteğinden feragat etmeyeceğini söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar