Çarşamba, Haziran 26, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Filipinli Liderler Dubai'de '166 Hıv Pozitif Ofw' Hakkında Söylentileri Yalanladı

BAE: Filipinli Liderler Dubai’de ‘166 Hıv Pozitif Ofw’ Hakkında Söylentileri Yalanladı

Filipinler’in BAE büyükelçisi ve toplum liderleri, 2024’ün ilk 6 ayında 160’tan fazla Filipinlinin HIV ile pozitif test edildiğini iddia eden sosyal medya yayınlarının ardından kababayan (vatandaşlarını) sahte haber yaymaktan kaçınmaya çağırdılar. “Sahte haberlerden kaçınmak için ihtiyat ve sorumluluk çağrımı yineliyorum. Filipin Büyükelçisi Alfonso Ferdinand A. Ver, BAE Hükümetinin sahte haberlerle mücadelede çok katı olduğunu vurgulayarak, resmi kaynaklardan onaylamadan önce herhangi bir haber veya bilgi yayınlamamalıyız ”dedi. BAE yasalarına göre, söylentilerin ve sahte haberlerin yayılmasının cezası 100.000 ila 200.000 Dh’nin yanı sıra bir ila iki yıl hapis arasında değişiyor.

 

Filipin BAE Büyükelçisi Alfonso Ferdinand A. Ver
Geçtiğimiz günlerde TikTok ve Facebook üzerinden paylaşılan söz konusu sahte haber, 166 Ofw’nin (denizaşırı Filipinli işçiler) bu yılın ocak ayından mayıs ayına kadar HIV (insan bağışıklık yetmezliği virüsü) açısından pozitif test edildiğini iddia ediyor. Gönderi, raporun BAE’de gerçekleştiğini ima eden ve Satwa, Dubai’de yaşayan Filipinlileri uyaran “Son Dakika Haberleri BAE Dubai / Satwa” başlığını taşıyor.

 

Filipin Sağlık Bakanlığı Bakanı Ted Herbosa’nın “Filipinler’deki yeni HIV vakalarında endişe verici bir artış” konusundaki endişelerini dile getiren yakın tarihli bir açıklamasının ardından ortaya çıktı.

Değiştirilen rapor

166 Ofw’nin HIV ile sözleşme yaptığı raporu aslında ilk olarak Ağustos 2011’de bir BAE gazetesi tarafından yayınlandı ve o yılın ocak ayından temmuz ayına kadar göçmen Filipinli işçileri içeren HIV vakalarına atıfta bulundu. On yıldan uzun bir süre önce yazılan makalede Dubai veya BAE’DEN bahsedilmedi. Sahte gönderi, Netizenleri daha fazla yanıltmak için Ocak-Mayıs tarihini (orijinal Temmuz ayı yerine) yansıtacak şekilde üst üste bindirilmiş bir metinle de kötü bir şekilde değiştirildi. Filipinli topluluk lideri Josie Conlu, ”13 yıl önce yayınlandı ve açıkça modası geçmiş” dedi.

 

Josie Conlu’nun
“BAE’nin söylentilerin ve sahte haberlerin yayılmasına karşı katı düzenlemeleri var ve ihlal edenler ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabilir” dedi. “Topluluğumuzun refahını desteklemeye kararlıyız. Endişeleri veya soruları olan herkesi doğru bilgi ve destek için doğrudan bizimle iletişime geçmeye teşvik ediyoruz.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar