Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıEnerjiBAE, Gelecek Yıl Üretimi Artırmak için Opec + Başını Salladı

BAE, Gelecek Yıl Üretimi Artırmak için Opec + Başını Salladı

Opec + petrol üreten ülkeler grubu Pazar günü yaptığı açıklamada, BAE’nin üretim hedefini gelecek yıl için 300.000 bpd artırmasına izin vermeyi kabul etti.

BAE, fiyatları desteklemek amacıyla kesinti yükünü paylaşmak isteyen Suudi Arabistan’ın talebi üzerine ek gönüllü üretim kesintileri yapma sözü vermişti. Opec, ülkenin üretim kotasının 2025 yılında günlük 3.519 milyon varil olacağını söyledi.

Opec +, Viyana’daki toplantısında, piyasada ekonomik ve jeopolitik belirsizlik başgösterdiği için fiyatları desteklemek amacıyla üretim kesintilerini artırmayı da kabul etti.

12 Üyeli grup ve 10 müttefiki “toplam ham petrol üretim seviyesini artırmaya karar verdi… 1 Ocak 2025’ten başlayarak 31 Aralık 2025’e kadar ”dedi.

Buna ek olarak, sekiz ülke, Riyad’ın piyasayı daha fazla destekleme talebi üzerine yapılan gönüllü arz kesintilerini de uzatacaklarını söyledi: BAE, Suudi Arabistan, Rusya, Irak, Kuveyt, Kazakistan, Cezayir ve Umman.

Bu kesintilerin bir kısmı aşamalı olarak kaldırılmadan önce Eylül ayına kadar devam ederken, diğerleri Aralık 2025’e kadar yürürlükte kalacak.

Kararlar, Suudi Arabistan liderliğindeki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (Opec) ve Rusya başkanlığındaki 10 ortağının iki yılda bir yaptığı toplantı sonrasında geldi.

Grup genelinde arz kesintileri günde yaklaşık iki milyon varile (bpd) ulaşıyor.

A serisi gönüllü kesintileri de ekleyen Opec + üyeleri, şu anda petrol fiyatlarını artırmak için üretimi günde yaklaşık altı milyon varil azaltıyor.

Opec + ayrıca analist Giovanni Staunovo’nun Pazar günkü duyuruları “olumlu bir sürpriz” olarak nitelendirdiği konusunda hemfikirdi.

Staunovo afp’ye verdiği demeçte, kararın “kotalar şimdi 2025 için 2026’in sonunda gözden geçirileceğinden, yoldaki bazı gerilimler konusundaki belirsizliği ortadan kaldırdığını” söyledi.

Üye ülkelerin üretim kotalarıyla ilgili müzakereler geçmişte defalarca bir anlaşmazlık kaynağı olmuş, hararetli tartışmalara ve hatta şok ayrılmalara neden olmuştur.

2023’ün sonunda Angola, üretim kesintileriyle ilgili bir anlaşmazlık nedeniyle Opec’ten çıktı.

Ancak Rystad Enerji araştırma grubu’ndan Mukesh Sahdev’e göre, ittifak hala “piyasaya akan gerçek varillerin muhasebeleştirilenden daha yüksek olması” sorunuyla karşı karşıya ve bu da grubun stratejisini potansiyel olarak baltalayabilir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar