Salı, Haziran 25, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE İşverenlerinin Neredeyse Yarısı, Gurbetçilerin elinde iş Olmadan Ülkeye Akın Ettiğini Söylüyor

BAE İşverenlerinin Neredeyse Yarısı, Gurbetçilerin elinde iş Olmadan Ülkeye Akın Ettiğini Söylüyor

İşe alım firması Robert Half tarafından Salı günü yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, BAE işverenlerinin yaklaşık yarısı – yüzde 49’u – BAE’YE akın eden birçok gurbetçinin elinde iş olmadan göç ettiğini söylüyor.

Daha önce birçok kişi, Emirates’te daha yeşil meralar aramak için BAE’YE ziyaret vizesiyle – genellikle üç aylık bir vizeyle – gelirdi. Şanslı olan ve iş bulanlara istihdam vizesi verildi, ancak iş bulamayanlara kendi ülkelerine döndüler veya daha düşük maaşla iş kabul ettiler.

Ekim 2022’de Birleşik Arap Emirlikleri, ekonomi olağanüstü bir yerde büyüdükçe ve farklı sektörlerde işler yaratırken insanların ülkedeki işleri aramalarına izin vermek için diğer birçok giriş izninin yanı sıra bir iş arama vizesi aldığını duyurdu.

Robert Half’ın Orta Doğu direktörü Gareth El Mettouri, ”BAE’nin iyi hava koşullarına, vergisiz kazançlara ve çok kültürlü yaşam tarzına sahip adaylara sunacak çok şeyi var, bu da geldiklerinde kolayca iş bulabilecekleri beklentisiyle birçok gurbetçiyi getiriyor” dedi.

Daha büyük ücret kesintisi yapmak

Küresel işe alım danışmanlığı, göçmen işçilerin mevcudiyetinin BAE işverenlerini işe almayı kolaylaştırdığını, yüzde 52’sinin ise şu anda rol başına 12 ay öncesine göre daha fazla iş başvurusu aldıklarını söyledi.

İşe alım piyasası sıkı bir şekilde işin yanındayken, liderler göçmen tufanının ödüllerini alıyorlar. Beşte ikisi – yüzde 43 – işverenler, adayların hemen müsait oldukları için bir role girmelerinin daha az zaman aldığını söylerken, işverenlerin üçte biri işsiz gurbetçilerin bir rolü güvence altına almak için büyük maaş kesintileri yapmaya istekli olduklarını bildirdi.

Çok sayıda gurbetçinin akını nedeniyle Gareth El Mettouri, “işler için rekabet şiddetli ve birçoğu daha düşük maaşlara razı olmak ya da kalmaları için kendilerine sunulan ilk rolü üstlenmek zorunda kalıyor ve işletmeleri güçlü bir konuma getiriyor.”

Yetenek çoktur, ama…

Çalışma, BAE’deki işverenlerin, gurbetçilerin BAE’YE akın etmesiyle işe almayı daha kolay bulduğunu, ancak birçoğunun ihtiyaç duydukları becerilere sahip yetenekleri işe almayı hala zor bulduğunu belirtti.

Küresel işe alım firması Robert Half’a göre, BAE işe alım yöneticilerinin yaklaşık yüzde 71’i, kısmen geçen yıl BAE’YE gelen kayda değer bir göçmen akını nedeniyle, son 12 ay içinde işçileri örgüte çekmenin daha kolay hale geldiği konusunda hemfikir ve bunların yarısı birçok gurbetçinin işe alındığını iddia ediyor. işi güvenceye almadan göç etmek.

BAE, ülkenin farklı sektörlerde tanık olduğu muazzam makroekonomik büyüme sayesinde son üç buçuk yılda büyük bir yabancı işçi akını gördü. Bu, 1 Ocak 2021’de 3,4 milyondan 25 Haziran 2024’te 3,7 milyona yükselen ve esas olarak daha yeşil meralar aramak için BAE’YE gelen insanların etkisiyle yaklaşık 300.000 artarak Dubai’nin nüfusuna yansıdı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar