Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Nargile Paylaşmak mı? Doktorlar, Kullanıcı Sayısındaki Artışın Ortasında Solunum, Diğer Hastalıklar...

BAE: Nargile Paylaşmak mı? Doktorlar, Kullanıcı Sayısındaki Artışın Ortasında Solunum, Diğer Hastalıklar Konusunda Uyarıyor

BAE doktorları, ülkedeki nargile kullanımında önemli bir artış olduğuna dair raporları gerekçe göstererek sakinleri potansiyel solunum ve diğer hastalıklar konusunda uyarıyorlar.

AİR Global’in en son araştırması tarafından yapılan bir ankete göre, BAE ve diğer bazı ülkelerde son 12 ayda sigara içiminde önemli bir düşüş ve nargile kullanıcılarında önemli bir artış oldu.

AİR Global’in hukuk ve kurumsal ilişkiler sorumlusu Ronan Barry, nargile kullanımındaki artışı “sosyal deneyimler yaşamak isteyen insanlara bağladı.”

Ajman’daki Thumbay Üniversitesi Hastanesi’nde iç hastalıkları uzmanı olan Dr. Mais M Mauwfak, nargile içenlerde de çok sayıda akut eozinofilik pnömoni vakası olduğu konusunda uyardı.

Nargilenin, arkadaşlar arasında tüp paylaşımı da dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı solunum yolu hastalığı riskini artırdığını ve ağızlığa takılan kirli bölümlerin yutulabileceğini ve solunabileceğini ve bu da üst solunum yollarında enfeksiyona neden olabileceğini ekledi.

Dr. Mauwfak, “Benim pratiğimde zatürree olan birçok hasta sigara içmekten ziyade nargile içiyordu” diye ekledi.

Cleveland Clinic’teki göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Humberto Choi, nargile, sigara ve vaping dahil tüm nikotin türlerinin güvenli tütün kullanım biçimleri olmadığını söyledi.

Anketin bulguları, sigara içmenin beşte bir oranında azaldığını ortaya koydu – yaklaşık yüzde 21, BAE, ABD, Almanya, ispanya, Suudi Arabistan ve Irak’taki alternatif seçeneklere yönelik tercihlerde bir kaymaya işaret ediyor.

Gelişmiş İnhalasyon Ritüelleri (AİR Global), altı ülkede 14.326 yetişkinden oluşan temsili bir örneklemle araştırma başlattı.

BAE ve diğer beş ülkede 2023’te ortalama yüzde 18,5 yeni nargile kullanıcısı vardı ve 20,8 milyona ulaştı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar