Cumartesi, Haziran 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE, Sudan'daki Kıtlığı Önlemek için Acil Eylem Çağrısında Bulundu, Barış için Bastırdı

BAE, Sudan’daki Kıtlığı Önlemek için Acil Eylem Çağrısında Bulundu, Barış için Bastırdı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne yazdığı mektubun ana hatlarını çizen önemli bir bildiride BAE, kıtlığı önlemek için acil eylem çağrısında bulundu ve ateşkes ve sivil hükümete dönüş için tüm girişimlere desteğini yineledi ve savaşan tüm tarafları Cidde müzakere sürecine katılmaya resmen çağırdı.

Bm’de BAE Misyonu, krizi sona erdirme çabalarında Uganda ve kilit Afrika Birliği (AU) yetkililerinin ve bölgesel liderlerin rolünü övdü.

BAE, Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi’nin savaşan grupların liderlerine, AU ve Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesinin himayesinde daha fazla gecikmeden bir araya gelme ve yaklaşmakta olan her şey dahil Sudan siyasi diyaloğuna katılma çağrısına katıldı addis Ababa’da 10-15 Temmuz 2024 tarihlerinde süreç.

New York’ta yayınlanan bir bildiride BAE, kıtlık riskini ele almak için acil bir çağrı yaptı. BAE, ihtiyacı olan siviller için acil, engelsiz ve sürekli insani yardım geçişine izin vermenin ve kolaylaştırmanın önemini vurgulamaya devam ediyor.

“Uluslararası toplumun Sudan’a desteğini önemli ölçüde artırması gerekiyor. Bu krize verilen yanıt, Sudan halkının çıkarlarını temsil etmeyen savaşan gruplar tarafından geri tutulmaya devam edilemeyecek kadar önemlidir. BAE, kıtlık riskini azaltmak ve savaşan tarafları siyasi bir sürece olumlu bir şekilde katılmaya teşvik etmek için uluslararası ortaklarla çalışmaya odaklanmaya devam ediyor. Ayrıca BAE, bu çatışmayı sona erdirmeye yönelik tüm girişimleri destekliyor ve barış görüşmelerinin çatışmaya barışçıl bir çözüm görmek isteyen herkes tarafından desteklenmesi gerektiğine inanıyor “dedi.

BAE, “gerginliği azaltma, ateşkes uygulama ve tüm Sudan halkını temsil eden meşru bir hükümetin restorasyonuna yol açan müzakereleri ilerletme çabalarına verdiği desteği” yineledi.” Devam eden şiddet, yalnızca savaşan tarafların hiçbirinin Sudan halkını temsil etmediğinin altını çiziyor. BAE, bu çatışmaya askeri bir çözüm bulunmadığını yineliyor.

Ayrıca BAE, Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) temsilcisinin BAE’YE yönelik uyduruk iddialarına karşı çıktı. Kanıtlar bunu özetledi:

Saf’ın ‘savaş alanında bulunduğunu’ iddia ettiği pasaportlardan elde edilen görüntüler, aslında çatışmadan çok önce Sudan’ı ziyaret eden hayır kurumlarına ve bir işadamına ait altı pasaportun veri sayfalarının tarama veya fotokopilerinin fotoğraflarıydı. Bu şahıslara yönelik iftira niteliğindeki iddialar, daha önce Sudanlı yetkililerden aldıkları memnuniyetle tam bir tezat oluşturuyor. Bireylerin hepsi pasaportlarına sahiptir ve yasal işlem yapma haklarını saklı tutar.

SAF temsilcisi tarafından yayınlanan hasarlı bir zırhlı aracın fotoğrafı yanlışlıkla “Ford iç kısmına sahip Nimr zırhlı araç” olarak tanımlandı. BAE’nin açıklaması, bunun bir Nımr aracı olmadığını ve aslında Ford şasisinde veya Ford iç kısmında hiçbir Nımr aracının üretilmediğini kesin olarak gösteriyor.

BAE, savaşan bir tarafa silah ve askeri teçhizat tedariki ile ilgili yanlış iddiaları reddediyor. Birleşik Arap Emirlikleri, çatışmanın başlamasından bu yana savaşan taraflardan hiçbirine herhangi bir silah veya ilgili malzeme sağlamamıştır. BAE, çatışmanın patlak vermesinden önce ve Sudan Hükümetinin talebi üzerine Sudan Savunma Bakanlığı ve SAF aracılığıyla Sudan’ın ülkede barış ve istikrarı koruma çabalarını desteklemek için Sudan’a askeri yardım sağladı.

BAE yaptığı açıklamada, “Sudan temsilcisinin 10 Haziran 2024 tarihli mektubundaki telefonların fotoğrafları, yaygın olarak satılan ticari telefonlardır” dedi. “Bu modeller artık üretimde olmayan eski sivil telefonlar. Bazı telefonlarda görünen ’Etisalat’ logosu ve işaretleri eskidir – 2000 yılından öncesine aittir – ve artık şirket tarafından kullanılmamaktadır.”

Telefonların fotoğrafları, onlarca yıl önce yaygın olarak satılan ticari telefonların fotoğraflarıdır. Bu modeller artık üretimde olmayan eski sivil telefonlardır. Bazı telefonlarda görünen ‘Etisalat’ logosu ve işaretleri eskidir – 2000 yılından öncesine aittir – ve artık şirket tarafından kullanılmamaktadır.

Bir BAE Hükümet Sözcüsü, “Sudanlı temsilciler tarafından yapılan iddialar, bağlamsız veya doğrulayıcı kanıtlar içermeyen uydurmalardan başka bir şey değildir ve özetle göz ardı edilmelidir.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar