Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEkonomiBAE ve Suudi Arabistan Kik'in Ekonomik Toparlanmasına Öncülük Edecek

BAE ve Suudi Arabistan Kik’in Ekonomik Toparlanmasına Öncülük Edecek

KİK bölgesindeki ekonomik büyümenin, 2024’ün ikinci yarısında öngörülen petrol üretimi artışının ve küresel ekonomik faaliyetteki toparlanmanın ardından BAE ve Suudi Arabistan’daki güçlü GSYİH genişlemesinin yol açtığı 2024 ve 2025’te sırasıyla yüzde 2,8 ve yüzde 4,7’ye yükselmesi bekleniyor. dünya Bankası’na göre.

Opec +, 2024’ün ikinci yarısında üretim kotalarını kademeli olarak gevşettiğinden, aynı zamanda petrol dışı ekonominin güçlü ivmesine de dayandığından, bölgesel beklentilerin ve toparlanmanın aydınlatılması, yalnızca petrol üretimindeki beklenen toparlanmadan kaynaklanmıyor. orta vadede güçlü bir hızla genişlemeye devam etmesi bekleniyor dönem, Dünya Bankası 2024 Baharında Körfez Ekonomik güncellemesinde söyledi.

Dünya Bankası, “KİK’İN ekonomilerini çeşitlendirmeye olan bağlılığı, değişken bir küresel ekonomik dönemde dayanıklılığı ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmeye yönelik stratejik yaklaşımlarını vurgulamaktadır” dedi.

Washington merkezli banka, çeşitlendirme çabalarına rağmen, hidrokarbon gelirlerinin orta vadede bölgenin mali ve dış dengelerini şekillendirmede çok önemli olmaya devam edeceğini söyledi.

Dünya Bankası, Suudi Arabistan’ın reel gsyih’sının 2024’te yüzde 2,5 ve 2025’te yüzde 5,9 artmasını bekliyor ve bu da öncelikle güçlü petrol dışı özel faaliyetlerden kaynaklanıyor. BAE’nin reel GSYİH büyümesinin 2024’te yüzde 3,9’a ve gelecek yıl yüzde 4,1’e hızlanacağını tahmin ediyor.

BAE’de petrol üretim artışının 2024 yılında yüzde 5,8’e ulaşması bekleniyor. Petrol dışı üretim, turizm, gayrimenkul, inşaat, ulaştırma ve imalat sektörlerindeki güçlü performansın etkisiyle yüzde 3,2 oranında büyüyerek 2024’te sağlam kalacak ve ekonomik büyümeyi desteklemeye devam edecek.

Rapor, BAE’nin istihdamda pandemi öncesi seviyelere kadar iyileşme yaşadığını da doğruladı. Emirlikleştirme stratejisi, 2024 yılına kadar 36.000 vatandaşı özel sektöre entegre etmeyi amaçlayan 1,74 milyar dolarlık yeni bir bütçeyle güçlendiriliyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar