Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE Yağmurları: Biraz Gelir Kaybetti, Ancak Fırtına Nedeniyle Altyapı Hasarı Yok, Diyor...

BAE Yağmurları: Biraz Gelir Kaybetti, Ancak Fırtına Nedeniyle Altyapı Hasarı Yok, Diyor Dnata Şefi

BAE’de geçen ay benzeri görülmemiş yağışların önemli bir mali etkisi olmadı, ancak Dnata hafif bir gelir kaybı yaşadı. Dubai Uluslararası (DXB) Havalimanı’nda yer hizmetleri, kargo, seyahat ve uçuş ikramı hizmetleri sunan şirketin operasyonu istikrarsız hava koşullarından etkilendi.

Ancak Dnata Group CEO’su Steve Allen, Nisan ortasındaki rekor yağışlar sırasında şirketin altyapısında herhangi bir hasar olmadığını söyledi.

BAE, son 75 yılın en yüksek yağışlarını kaydetti, uçuş operasyonlarını aksattı ve Dubai Uluslararası Havalimanı’nın su basması nedeniyle 2.000’den fazla uçuşu iptal etti.

“Şiddetli yağmurlar, fırtına gününde operasyonları önemli ölçüde etkiledi çünkü DXB’DE çalışan herkes Dubai’de yaşıyor, bu nedenle işe gitme yetenekleri etkilendi.

Allen Salı günü bir medya brifingi sırasında yaptığı açıklamada, ”Bu çok aşırı bir durumdu, ancak bir havacılık topluluğu olarak inanılmaz derecede hızlı bir şekilde iyileştik ve günler içinde işler normale döndü ve hızla çalışmaya başladı” dedi.

“Finansal etki çok önemli değildi. Tabii ki, kalkış ve iniş yapan daha az uçuş vardı, bu yüzden bundan biraz gelir kaybettik, ancak tüm ekipman geri kazanılabilirdi ve altyapımıza zarar verilmedi ”dedi.

Dnata, Pazartesi günü rekor kar açıklayan Emirates Group’un yan kuruluşudur.

Daha önce, Emirates Airline and Group’un başkanı ve CEO’su Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, BAE’de geçen ay kaydedilen benzeri görülmemiş yağmurların Emirates havayoluna “çok pahalıya” mal olduğunu ve bagaj taşıma operasyonlarına “sert vurduğunu” söyledi.

“Günün sonunda yağmur bize çok pahalıya mal oldu. 200 milimetrelik yağmuru görmek gerçekten zordu. ABD, Avrupa ve Avustralya’daki tüm dünyadaki rahatsızlıklara alışmıştık ve farklı merkez bölgelerinde oldukları için bunu başardık. Dubai’deki merkez bölgeniz söz konusu olduğunda, uçakların geri döndüğünü ve sınırlı kapı ve park yeri ile ayrılmadığını görmek (zor bir işti) çünkü uçaklar genellikle içeri girip çıkıyor. Bu yüzden çok daha az kapımız ve park yerimiz oldu, ”dedi Arap Seyahat Pazarının aralarında bir medya brifingi sırasında.

Dubai Havalimanları CEO’su Paul Griffiths, Nisan ayında rekor kıran bir yağmur fırtınasının, Dubai Uluslararası (DXB) havalimanı’nın 63 yıllık tarihindeki “en yıkıcı hava olayı” olduğunu ve 2.155 uçuşun iptal edildiğini ve bu da onu bugüne kadarki en yüksek iptal sayısı haline getirdiğini söyledi. Khaleej Times daha önceki bir röportajda.

Dnata, 2023-24’te karını yüzde 330 artırarak 1,4 milyar Dh’ye çıkardı. Toplam gelir yüzde 29 artarak, dünya çapında artan uçuş ve seyahat faaliyetlerinin etkisiyle 19,2 milyar Dh’lik yeni bir rekora ulaştı. dnata’nın uluslararası işletmeleri, bir önceki yıla göre yüzde 3 artışla gelirinin yüzde 75’ini oluşturuyor.

Al Maktoum Havaalanına taşınma

Mevcut Dubai Enternasyonali’ni (DXB) 10 yıl içinde emecek olan Al Maktoum Uluslararası Havalimanı’nın duyurulmasının Dubai’deki havacılığın başarısının bir işareti olduğunu söyledi.

“Şu anda planlar 2032’de açılacak. Tasarımla yakından ilgileniyoruz ve makro tasarımın neye benzediği, havalimanının altındaki tünel altyapısının ne olması gerektiği ve araçlara nasıl güç vereceğimiz ile ilgilendik. Bütün bu tür şeylerin tüm detayları ile düşünülmesi gerekir. Dubai ile ilgili en güzel şey, uzmanları bir araya getirip birlikte tasarlamamız. Dubai World Central’da muazzam bir fırsat ve genişleme için bolca yer var. Dubai’nin geleceğini en büyük ve en başarılı şehirlerden biri olarak güvence altına alacak. Bir mega yapı olarak inşa edilmesi yaklaşık sekiz yıl sürecek “dedi.

Organik ve inorganik büyüme

Pazar payını kazanmak için hem organik hem de inorganik büyümeyi öngören grubun, insanlara ve altyapıya daha fazla yatırım yapmayı ve Dubai’nin büyümesini desteklemeyi planladığını söyledi.

“Yurtdışından elde edilen gelirlerin yüzde 75’i ile Dubai’de bizi çok eşsiz bir şirket haline getiriyoruz, çünkü evde yetiştirilen yeteneği dünyaya taşıdık. Fırsatları arayan özel bir Birleşme ve Satın Alma ekibimiz var ve dünya çapında onlarca farklı fırsata aktif olarak bakıyorlar. Yerel yasal ve düzenleyici çerçeveye uyduğundan emin olmalıyız. Güney Amerika ile ilgileniyoruz ve endüstrinin pek konsolide olmadığı Uzak Doğu olan Orta Doğu ve Afrika’da fırsatlar arıyoruz.”

Havayolları için yeni uçakların teslimatı konusunda zorluklar olduğunu belirtti.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar