Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaBAE, Yatırımı Kolaylaştırmak, Tedarik Zincirlerini Güçlendirmek için Güney Kore Ticaret Anlaşması

BAE, Yatırımı Kolaylaştırmak, Tedarik Zincirlerini Güçlendirmek için Güney Kore Ticaret Anlaşması

İki ülke tarafından yayınlanan ortak açıklamada, BAE ve Güney Kore tarafından imzalanan bir ticaret anlaşmasının tedarik zincirlerini güçlendireceği ve doğrudan yatırım akışlarını kolaylaştıracağı belirtildi.

İki ülke, ithalat vergilerini düşürmek ve daha yakın iş ve yatırım bağları kurmak için Çarşamba günü Seul’de düzenlenen bir zirvede Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nı (Cepa) imzaladı.

Ortak bildirinin tam metni aşağıdadır:

“Cumhurbaşkanı Şeyh Muhammed, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol’ün daveti üzerine 28-29 Mayıs 2024 tarihleri arasında Kore’ye bir devlet ziyareti gerçekleştirdi. 29 Mayıs’ta Yoon Suk Yeol ve Şeyh Muhammed Cumhurbaşkanlığı Makamında bir zirve toplantısı düzenlediler. Zirve sırasında iki lider, iki ülke arasındaki Özel Stratejik Ortaklığı derinleştirme ve daha da geliştirme konusunda anlaştılar.İki lider, ekonomi ve yatırım, konvansiyonel enerji ve temiz enerji, barışçıl nükleer enerji ve savunma ve savunma teknolojisi ve siber güvenlik gibi öncelikli alanlarda stratejik işbirliğini güçlendirmeye kararlı olduklarını ifade ettiler; altyapı, yüksek teknoloji endüstrisi, uzay, su teknolojisi, bilgi teknolojisi gibi diğer karşılıklı çıkar alanlarının yanı sıra ve iletişim teknolojisi, KOBİ’ler ve girişimler, tarım, deniz taşımacılığı, sivil havacılık, eğitim, kültür ve sağlık. Her iki lider de diğer ortaklarla üçlü işbirliğinin kapsamını araştırdı ve aşırılıkçılık konusundaki bakış açılarını paylaştı. İki lider ayrıca ekonomi, yatırım, konvansiyonel enerji, temiz enerji, barışçıl nükleer enerji, altyapı ve kültür gibi sektörlerde işbirliğine ilişkin çeşitli anlaşma ve Mutabakat Zaptlarının imzalanmasına da tanık oldular.

I. Kilit Alanlarda işbirliğinin Güçlendirilmesi

1. Ekonomi ve Yatırım: İki lider, iki ülke arasında var olan güçlü ve tarihsel ekonomik ve yatırım bağlarını kabul etti ve ikili petrol dışı ticaretin 2023’te 5,29 milyar dolara ulaştığını belirtti. İki lider, iki ülke arasındaki ticaret, yatırım ve ekonomik çeşitlilik yoluyla uzun vadeli, sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın (Cepa) resmi olarak imzalanmasını övdü. İki ekonomi arasındaki gerçek tamamlayıcılığa dikkat çeken iki lider, son yıllarda iki ülke arasında gelişen artan ekonomik bağları yansıtan ticaret ve yatırım için tercihli koşulların oluşturulmasını dört gözle bekliyorlardı.

Cepa’nın BAE ve Kore Cumhuriyeti’ne getirdiği karşılıklı faydaları ve önemli büyüme fırsatlarını tanıyan iki lider, kilit sektörlere odaklanarak ülkelerinin ekonomilerine ve diğer önemli bölgelerine karşılıklı yatırımları genişletme taahhüdünün altını çizdi altyapı, ileri teknoloji ve gelişmekte olan endüstriler, uzay, bilgi iletişimi ve teknolojisi, KOBİ’ler ve girişimler, tarım ve deniz taşımacılığı dahil.

Her iki lider de BAE-Kore Cepa’nın Doğu-Batı tedarik zincirlerini güçlendireceğini, iki yönlü DYY akışlarını kolaylaştıracağını ve enerji, ileri üretim, teknoloji, gıda güvenliği ve sağlık hizmetleri dahil olmak üzere bir dizi sektörde ortak araştırma ve bilgi alışverişini artıracağını kabul etti. Her iki lider de, her iki ülkede Fikri Mülkiyet Haklarının (Fikri Mülkiyet Hakları) korunmasında işbirliğini geliştirme sözü verdi. Sürdürülebilir kalkınma ve kanıta dayalı politikaların uygulanmasının önemini kabul eden iki lider, her iki ülkenin de idari verilerin ve Büyük Verilerin kullanımı da dahil olmak üzere en son istatistiksel teknikleri paylaşmanın yanı sıra ticari faaliyetleri desteklemek için bir istatistik portalı oluşturmada işbirliği yapacağını yineledi.

Buna ek olarak, iki lider, her iki ülkenin de turizm sektöründeki işbirliğini derinleştirmeyi, iki ülkenin eşsiz kültürel mirasını ve en son teknolojilerini kullanarak ziyaretçiler için zenginleştirici deneyimler yaratmayı amaçladığı görüşünü paylaştı. Bu ortak çabalarla iki lider, ülkelerinin ekonomilerini daha yenilikçi ve kapsayıcı bir geleceğe taşıyacak dinamik bir ortaklık kurma umutlarını dile getirdiler.İki lider, BAE ile Kore Cumhuriyeti arasındaki yakın ekonomik ilişkilerin güçlü temeli üzerine inşa etmeyi kabul etti.

Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Ocak 2023’te BAE’YE yaptığı ziyaretten sonra, bu ilişkilerin dönüşüm teknolojisi, tıbbi cihazlar ve hidrojen altyapısı gibi sektörlerde önemli ilerleme kaydettiğini kabul ettiler.Sivil havacılık ile ilgili olarak iki lider, Ekim 2023’te uçuş kapasitesinin artırılmasına ilişkin anlaşmanın havacılık alanındaki işbirliğinin genişletilmesinde atılmış önemli bir adım olduğunu belirterek, gelişmiş hava bağlantısının kolaylaştırılmasına katkıda bulunacağı görüşünü paylaştı. Kore ile BAE arasında insan ve mal alışverişi.

İki lider ayrıca, BAE’nin Ocak 2023’te Kore Cumhuriyeti’ndeki stratejik sektörlere 30 milyar dolar yatırım yapma taahhüdü de dahil olmak üzere bir dizi ortak yatırım girişimini değerlendirdi. BAE kuruluşları şu anda BAE-Kore Egemen Yatırım Ortaklığı aracılığıyla 6 milyar doları aşan yatırım fırsatlarını araştırıyor. Ayrıca liderler, BAE ve Koreli kuruluşların diğer ülke pazarındaki varlıklarını ve işbirliklerini genişletmelerinin ve çeşitli sektörlerde mevcut olan sayısız yatırım fırsatından ve teşvikten tam olarak yararlanmalarının önemini yinelediler.

2. Konvansiyonel Enerji ve Temiz Enerji: Küresel enerji tedarik zincirlerinde enerji güvenliğinin ve istikrarın önemini kabul eden iki lider, Ocak 2023’te aşağıdakiler de dahil olmak üzere tüm enerji kaynaklarında ortak işbirliğini sağlayan Kapsamlı Stratejik Enerji Ortaklığı’nın (CSEP) kurulmasını övdü konvansiyonel, yenilenebilir ve barışçıl nükleer enerji. 

İki lider, enerji güvenliği, karbondan arındırma, iklim eylemi, ileri teknolojilere yapılan yatırımları daha da hızlandırmak için bu ortaklıktan yararlanmanın ve genişletmenin önemi konusunda anlaştılar ve ortaklığın, ülkelerine ve daha geniş küresel topluma fayda sağlamak için sürdürülebilirliği ve yeniliği teşvik etmede kilit bir itici güç olarak hizmet edeceğini belirtti. Bu bağlamda, her iki Başkan da COP28’DE kabul edilen BAE Mutabakatının dünyaya bu kritik on yılda eylemi hızlandıracak adil, düzenli ve adil bir enerji geçişi için bir yol sağladığını kabul etti.İki lider, iki ülkenin birlikte hidrojen ve amonyak da dahil olmak üzere temiz ve yenilenebilir enerji teknolojileri alanlarında adımlar attığı ve sorumlu nükleer enerji kullanımını teşvik ettiği ve gelecekteki enerjiyi karşılamak için daha sürdürülebilir bir model geliştirmeye yönelik ortak taahhüdü yansıttığı görüşünü paylaştı needs.In bu bağlamda, iki liderler, iklim değişikliğinin zorluklarını ele almak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için merkezi olan temiz ve yenilenebilir enerji çözümlerini uygulama ve kullanma konusundaki çabaları ve ilerlemeleri hakkında güncellemeler sağladı. Bu bağlamda, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, BAE’nin geçen yıl açıklanan Net Sıfır 2050 Stratejisi ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da net sıfır taahhüt eden ilk ülke olarak lider rolünü övdü.

3.  Barışçıl Nükleer Enerji: Nükleer enerjiyi ülkeleri için ulusal bir uzmanlık alanı olarak kabul eden iki lider, iki ülkenin mevcut ve gelişmiş nükleer teknolojiler aracılığıyla uluslararası işbirliğine öncülük etmesine ve küresel iklim değişikliği hedeflerine ulaşırken ekonomik büyümeyi ve enerji güvenliğini teşvik etmesine yardımcı olan işbirlikçi çabaların öneminin altını çizdi. Bu bağlamda iki lider, Baraka Nükleer Enerji Santrali’nde bugüne kadar dört birimin başarılı bir şekilde faaliyet gösterdiğine dikkat çekerek Baraka Nükleer Enerji Projesindeki ilerlemeyi övdü.İki lider, Nükleer İşbirliği konusunda ROK-BAE Üst Düzey İstişaresi yoluyla barışçıl nükleer enerji alanında daha fazla işbirliğini memnuniyetle karşıladı. Baraka Nükleer Enerji Projesi aracılığıyla inşa edilen karşılıklı güvene dayanarak, iki lider, takip birimi projelerinde potansiyel işbirliğini kolaylaştırmanın yollarını, üçüncü ülkelere ortak girişi, nükleer yakıt tedarik zincirini ve Küçük Modüler Reaktörleri (smr’ler) aramayı kabul etti.

4. Savunma ve Savunma Teknolojisi: Savunma işbirliğini ilerletmeye karar veren iki lider, iki ülke arasındaki bilgi ve uzmanlık paylaşımını kolaylaştırma ve ortak ilgi alanlarını ele almak için daha fazla fırsat keşfetme konusundaki işbirliğini memnuniyetle belirtti. Bu bağlamda, iki lider, bakanlık düzeyindeki düzenli danışma organı olan Ortak Yüksek Askeri Komite (JHMC) aracılığıyla tüm savunma alanlarında geleceğe yönelik işbirliğini daha da genişletmeyi kabul etti. Kore Cumhuriyeti ile BAE arasındaki savunma sanayii işbirliğinin güçlendirilmesinin önemini kabul eden iki lider, siber güvenlik, savunma teknolojisi ve savunma araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) gibi ortak ilgi alanlarındaki işbirliği fırsatlarının daha da pekiştirilmesinin önemini doğruladı.İki lider, Dışişleri Bakanlıkları ve Savunma Bakanlıkları (2 + 2) istişareleri de dahil olmak üzere, bu konudaki kilit konularda daha yakın uyum ve katılımı teşvik etmenin önemini yineledi.

II. Diğer Karşılıklı Çıkar Alanlarında işbirliği

5. Eğitim ve Kültür: İki lider, kültür alanında ikili işbirliğinin geliştirilmesinin önemi konusunda anlaştılar ve hem Kore Cumhuriyeti’ni hem de BAE’Yİ kültürel alanda küresel öncüler olarak geliştirmeye devam etme kararlılıklarını dile getirdiler. İki lider, eğitim alanında daha kapsamlı bir işbirliğine ulaşmak için iki ülke arasındaki mevcut eğitim işbirliğinden yararlanmanın değerini kabul etti.

6. Sağlık hizmetleri: İki lider, ilaç ve tıbbi cihazlar da dahil olmak üzere halk sağlığı ve tıp alanlarındaki işbirliklerini daha da güçlendirmeyi kabul etti. Bunu desteklemek için iki ülke, bilgi ve deneyim alışverişini, eğitim ve araştırmayı ilerletmeyi ve biyo ve tıp uzmanlarının ve kuruluşlarının işbirliğine dayalı faaliyetlerine katılımı teşvik etmeyi taahhüt etmektedir.

7. Tarım: İki lider, tarım sektöründeki güçlü işbirliğini takdir ettiler ve tarımsal verimliliği artırmak için sürdürülebilir tarım, akıllı tarım, iklimsel akıllı tarım, tohumlar ve veteriner ilaçları ve tıbbi cihaz gibi alanlarda işbirliklerini sürdürmeyi ve güçlendirmeyi kabul ettiler.

8. BAE ile Kore Cumhuriyeti arasındaki Özel Stratejik Ortaklığın temel direklerinden biri olan iki lider, ülkelerin uzay alanında yaklaşık yirmi yılı aşkın süredir devam eden mevcut programlar konusunda ikili işbirliğini sürdürdüklerini yineledi. Uzayın barışçıl kullanımının öneminin altını çizdiler ve uzay durumsal farkındalığı, sürdürülebilir kalkınma için uzay teknolojileri, uzay araştırmaları, uzay sektöründeki KOBİ’lerin desteği gibi alanlarda bilgi alışverişi programları yoluyla işbirliğini daha da geliştirmeyi ve her iki ülkede de mevcut uzay altyapısının daha fazla kullanılmasını teşvik etmeyi kabul ettiler. Liderler, alandaki araştırma ve akademik kuruluşlar arasındaki işbirliğini kolaylaştırmaya yönelik devam eden çabalara dikkat çekerek, her iki ülkede de kamu ve özel alanlarda kapasite geliştirme çabalarının ilerletilmesi konusunda kaydedilen ilerlemeden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

9. İleri Teknoloji: İki lider, AI ve 5G dahil olmak üzere ileri teknoloji alanında işbirliği yapma konusundaki kararlılıklarını doğruladılar ve bu alanlarda çalışan endüstrileri yatırım fırsatlarını ve ortak projeleri keşfetmeye teşvik ettiler. İki lider, Ocak 2023’te Sanayi ve İleri Teknoloji Stratejik Ortaklığı’nın (SPIAT) kurulmasını övdü ve iki dost ülkenin özlemlerine hizmet etmek amacıyla deneyim ve ziyaret alışverişinde bulunmak için akademik ve araştırma kurumları arasında işbirliğini sürdürmeyi dört gözle beklediler. bu alanda.

10. Bilimin Gelişimi: Üniversitelerde Yetenek ve işbirliğiiki lider, en ileri teknolojileri elde etmek için insan kaynakları geliştirmenin öneminin altını çizdi ve iki ülkedeki üniversiteler arasında işbirliğini teşvik etmeyi kabul etti. Bu işbirliğine dayanarak, kilit yetenekleri ortaklaşa beslemeyi ve işbirliğine dayalı araştırmalara katılmayı dört gözle beklediler.

11. Fikri Mülkiyet: İki lider, yaratıcılığa ve yeniliğe dayalı sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı teşvik etmede fikri mülkiyetin önemini yineledi. Her iki lider de Ocak 2023’te imzalanan “Fikri Mülkiyet Alanında Güçlendirilmiş İşbirliği Mutabakat Zaptı” ile iki ülke ilişkilerinde önemli ilerlemelere birlikte tanık oldular. İki lider, işbirliği alanını patent incelemesine ek olarak sınav görevlilerinin eğitimine genişleten “Fikri Mülkiyet Alanında Kapasite Geliştirme Mutabakat Zaptı” nın imzalanmasını memnuniyetle karşıladılar.

12. KOBİ’ler ve Girişimler: İki ülkedeki ekonomik büyüme ve inovasyonun itici güçleri olarak Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ’ler) önemli rolünü kabul eden iki lider, KOBİ’ler Bakanlığı ile KOBİ’lerin Girişimleri arasında Kore-BAE KOBİ’ler ve Girişimler Komitesi’nin kurulmasını büyük takdirle karşıladı. ROK ve BAE Ekonomi Bakanlığı. Liderler, girişimciliği, yaratıcılığı ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik eden elverişli bir ortamı teşvik etmeyi ve iki ülkenin KOBİ’leri arasındaki ticaret, yatırım ve ticari faaliyetleri genişletmek için işbirliğini sürdürmeyi taahhüt etmeyi kabul ettiler.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar