Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Yaz Aylarında Ac Sorunları, Bazı Sakinlerin Yükseltmelere 6.000 Dh'ye Kadar Harcama...

BAE: Yaz Aylarında Ac Sorunları, Bazı Sakinlerin Yükseltmelere 6.000 Dh’ye Kadar Harcama Yaptığını Görüyor

Dubai’deki birçok köklü topluluktaki klima sorunları, sakinleri onarımlar için binlerce dirhem harcamaya zorluyor ve hatta bazıları farklı mahallelere taşınmayı düşünüyor. 16 Nisan sellerinin ardından hızlı bakım çalışmaları yapılsa bile, özellikle bu yaz klima sistemlerinde sık sık meydana gelen aksaklıklarla ilgili birkaç şikayet oldu. Konut sakinleri, bina bakım ekiplerini sürekli olarak sorunları çözmeye çağırırken ekstra fanlar ve soğutucular satın almaya başvuruyorlar. Yeşillikler içinde yer alan bir konut binası olan Al Ghozlan 3 sakinleri, sıcaklıkların artmasıyla birlikte Ac’lerinde sıkıntı yaşayanlar arasında yer alıyor. Khaleej Times’a konuşan bir sakin olan Saurav Shrama, “Nisan ortasındaki aşırı yağışa kadar her şey yolundaydı. Bundan sonra, özellikle klima ile ilgili sık sık bakım sorunları yaşandı. Bir hafta ACs iyi çalışıyor, sonra gelecek hafta çöküyorlar. Ayrıca, bakım ekibi ile iletişim harika değildi. Ancak daha sonra güvenlik görevlisinden sorunu çözecek birinin olduğunu öğrendik. Bir sürü sakini var. komşularımız ve Eski Yeşilliklerdeki (binalardaki) birkaç kişi de dahil olmak üzere bu sorunla karşı karşıya.” Dairenin sahibi, bu yaz özellikle iki haftada bir tekrarlanan sorunlarla mücadele ettiğini yineliyor. Sharma, “İnsanlar klima sisteminin o kadar eski olduğunu ve muhtemelen bazı ağır ekipmanların değiştirilmesi gerektiğini tartışıyorlardı. Ancak bunun için kalıcı bir çözüm olup olmadığını anlamak için daha fazla açıklığa ihtiyacımız var. Tavan vantilatörü temin etmek zorunda kaldım çünkü ACs ile sıcaklık 25-26 santigrat derecenin altına düşmüyor.”

 

Natalia Miranda’nın

Ev taşıma

Sharma, bazı insanların evlerine çok yatırım yaptıkları için çok cesaretsiz olduklarına ve bazıları için yeni binalara taşınmanın tek seçenek gibi göründüğüne dikkat çekti. “Ama bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Dubai’de şu anda emlak fiyatları çok yüksek. Biri bunu düşünebilir ama her zaman mümkün değildir. Sorunumuzu hafifletmek için yakında uzun vadeli bir düzeltici önlem alınacağını umuyorum, “dedi son 4,5 yıldır Yeşiller’de yaşayan mukim. Benzer şekilde, The View’da ikamet eden bir kişi, binalarının klimasının bakım amacıyla Pazar günü tüm gün kapalı olduğunu söyledi. Hintli göçmen Divisha Modi, “Klima dün geceden beri veya bu sabahın erken saatlerinden beri bozuk. Sonra bu sabah bina yönetimi bize saat 7’ye kadar tamir edilmeyeceğini bildirdi. Yönetmek için, fanımız olmadığı için sıcaklığı düşürmek için perdeleri çektik. Şaşırtıcı bir şekilde, burada çok rahatsız edici değil. Ancak Eski Yeşilliklerde klima sorunları bölge sakinleri için büyük bir endişe kaynağıdır. Kalıcı bir sorun gibi göründüğü için orada bir daire kiralamayı hiç düşünmememizin nedenlerinden biri de bu.”

Villalarda periyodik bakımın planlanması

Son 10 yıldır Kaynaklarda yaşayan Fransız sakini Louis Dubois. bununla birlikte, mülklerin yaşlanmasıyla birlikte, periyodik profesyonel bakım kontrolleri çok önemlidir. Şehrin önde gelen yerleşim mahallelerinde üç yatak odalı bir villanın sahibi, “Villada dört klima ünitem var. Her yıl yaz başında klima çalışır, ancak en uygun seviyeye kadar çalışmaz. Sıcaklık ölçer 24 santigrat derece gösterse bile öyle hissetmiyor. Springs villalarının şu anda neredeyse 20 yaşında olduğunun farkındayız. Bu nedenle, bazı ACS’NİN sorunları olması oldukça doğal. Ayrıca, birçok ev sahibinin veya kiracının klima ünitelerini düzgün bir şekilde bakımını yapmadığını görüyoruz. Bu bir arıza ile sonuçlanır.” İnsanların klima ünitelerine, özellikle yaz başlangıcından önce sık sık bakım yaptırmalarının önemli olduğunu vurguladı. “Temel servis, (AC) birim başına 150 ila 250 Dh’ye mal olabilir. Birinin tamamen değiştirmesi gerekiyorsa, ac’nin sayısına ve markasına bağlı olarak maliyet 6.000 ila 15.000 Dhs arasında değişir. Bu yıl iki birimimi değiştirerek önemli miktarda para harcadım, ”diye ekledi Dubois.

AC ünitelerinde nem, korozyon

Jumeirah Köy Üçgeni (JVT) sakini Farhat Parveen, “Sıcaklıklar yükselmeye başlayana kadar işler düzeliyordu. Dairemde, oturma odasındaki klima tamamen etkisizdir; Sadece üfleyici çalışıyor ve sıcaklık hiç düşmüyormuş gibi geliyor. Hafta sonu bakım elemanını aradığımda, jvt’deki birçok daire ve villanın aynı sorunla karşı karşıya olduğunu söyledi.” “Soğutucular, yağışların neden olduğu hasardan görünüşe göre tam olarak iyileşmediler. İşler normale dönmeye başlarken, aşırı sıcak, yaz aylarındaki yüksek talep nedeniyle yeni sorunlara neden oluyor. Sonuç olarak, yüksek nem nedeniyle Klima drenajları sürekli tıkanıyor, bu yüzden bana söylenen şey boruların değiştirilmesi. Tek başına hizmet vermek yeterli değil, bu nedenle personel sorunu çözmek için tüm sistemi değiştirme sürecinde ”dedi.

Yıllık bakıma harcanan 2.000 Dh2

 

Farhat Parveen
Yedi yıldır Dubai’de bulunan Amerikalı gurbetçi Natalia Miranda, her yıl yaza hazırlandığını söyledi. Ritüel, klimanın kapsamlı bir şekilde temizlenmesini, muhtemelen soğutucu borularının sarılmasını ve zararlılara püskürtülmesini içerir. “Bu yıl nem gidericilerimizi temizlemeyi ve kurmayı seçtik. Geçmişte küflenmiştik, bu yüzden şimdi özellikle yaz hazırlığı konusunda ihtiyatlıyım. Bu, insanların ABD’deki kasırga mevsimine hazırlanmaları gibi bir şey. Jumeirah Lake Towers (JLT) sakini, buradaki tüm tatbikata en az 2.000 Dh’yi harcıyoruz ”dedi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar