Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE'deki Cbse Okulları Gelecekte Açık Kitap Sınavlarına Ev Sahipliği Yapacak mı?

BAE’deki Cbse Okulları Gelecekte Açık Kitap Sınavlarına Ev Sahipliği Yapacak mı?

Merkez Okul Sınav Kurulu’nun (CBSE) bu yıl 9’dan 12’ye kadar olan sınıflardaki öğrenciler için açık kitap sınavları uygulama hamlesini inceleme kararı, BAE’deki eğitimciler tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Ancak bazı müdürler, okulların öğrenci ödevlerinde açık kitap yaklaşımını bağımsız olarak uygulamaya koyduğunu, ancak etkinliğinin biraz sınırlı olduğunu vurguladı.

Daha önce, cbse’nin uygulanabilirliğini değerlendirmek için belirli okullarda bir deneme çalışması yürütme kararı, kurul sınavlarıyla karakterize edilen geleneksel kapalı kitap değerlendirmelerinin savunucuları ile açık kitap testinin destekçileri arasında tartışmalara yol açtı.

Dubai Körfez Hindistan Lisesi Müdürü Muhammed Ali Kottakkulam, “cbse’nin Ulusal Müfredat Çerçevesinde yapılan öneriler doğrultusunda Açık (Metin) bir Kitap Sınavı (OBE) düşündüğünü anlıyoruz. Bu testler, tamamlanma süresi, biçimlendirici ve özetleyici değerlendirmeye uygunluk ve paydaşların algıları gibi çeşitli yönleri değerlendirmek için okullarda pilot bir aşamadan geçecektir.”

Bazı okullar deneme açık kitap konsepti
“Yöntem, öğrenciler arasında yenilikçi düşünmeyi teşvik etmek için iç sınavlarda kullanılabilir. Ancak, fikir aşamasındadır ve CBSE sınıf 10 ve 12 kurul sınavlarında OBE formatını benimseme planı yoktur.”

Müdürler, OBE’NİN iyi bir girişim olmasına rağmen, öğretmenleri ve öğrencileri bu kavram hakkında doğru bir şekilde izlemeyi, eğitmeyi ve tanımayı gerektirdiğine dikkat çekti.

“Açık kitap konseptini öğrencinin ödevlerinde başlattık ve bir dereceye kadar iyi çalıştı.” Kottakkulam, amacın öğrencilerin belirli bölümleri veya konuları okumak yerine kitabın tamamını okumalarını ve içeriği anlamalarını sağlamak olduğunu açıkladı. “OBE, soruları belirlemek ve soruların uygulamaya dayalı olmasını sağlamak için uygun beceriler gerektirir, böylece çocuklar yazarken eleştirel düşünme ve problem çözme yeteneklerini uygulayabilirler. Aksi takdirde konsept amacına hizmet etmeyecek”dedi.

Abu Dabi’deki bazı okullarda da uygulama oturumları, internetteki rehberli kaynaklara danışarak soruların yanıtlarını bulmak için zaten işbirlikçi yaklaşımları içeriyor.

Hindistan’daki belirli okullarda pilotluk yapmak için

GEMS United Indian School – Abu Dhabi’nin Müdürü / CEO’su K George Mathew, “BYOD (kendi cihazınızı getirin), öğrencilere bu tür araştırma projelerinin sınıfta sunulmasında yardımcı olur. Bu yöntem Açık Kitap modeline oldukça benzer.

“obe’ye ilişkin pilot projenin Kasım-Aralık 2024’te Hindistan’daki belirli okullarda yürütülmesi önerilmektedir. Cbse’nin bunun arkasındaki düşüncesinin farkındayız ve değerlendirme tarzını karşılamak için süreçlerimizi buna göre hazırlıyoruz.”

Okul müdürleri, ‘Açık Kitap’ modelinin ezberleme yerine anlama ve yorumlamayı teşvik ettiğini vurguladı.

Yetkinlik temelli sorulara daha fazla ağırlık

Bu arada, bu yıldan itibaren CBSE, yetkinlik temelli soruların ağırlığını 12. Sınıfta yüzde 40’tan yüzde 50’ye çıkardı.

“Bu, 10. Sınıfın izlediği ağırlık ile hizalanır. Millennium School – Dubai Müdürü Ambika Gulati, okulları öğrencilerde yetkinlikler oluşturmaya odaklanmaya çağıran Hindistan Hükümeti’nin 2020 Ulusal Eğitim Politikası ile de uyumludur ”dedi.

Müdürler, Kurulun bu akademik oturumdan itibaren Değerlendirme ve Değerlendirme Uygulamalarındaki en önemli değişikliklerden birinin, oluşturulmuş yanıt sorularının ağırlığının azaltılması olduğunu yinelemektedir.

Credence Lisesi Genel Müdürü Deepika Thapar Singh, “Buna teorik sınavlarda yüzde 40’tan yüzde 30’a kadar kısa cevaplı ve uzun cevaplı sorular dahildir. Buna karşılık, Çoktan Seçmeli Sorular (MCQ’LAR), vaka tabanlı sorular ve kaynak tabanlı entegre sorular dahil olmak üzere yetkinlik odaklı sorular artık daha yüksek bir ağırlığa sahip olacak.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar