Salı, Haziran 25, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaVideoBAE'deki İşyerleri Ruh Sağlığını Nasıl Daha İyi Ele Alabilir?

BAE’deki İşyerleri Ruh Sağlığını Nasıl Daha İyi Ele Alabilir?

Son zamanlarda, genellikle soğukkanlı olan başarılı bir işadamı müşterim, biraz “yapışık” hissettiğini itiraf etti. Sebebi? Birçok şapka takan ve birden fazla rolü zahmetsizce yöneten kilit bir çalışanı kaybetmek. Tükenmişlik nedeniyle aniden ayrılması onu ve işini zor durumda bıraktı. “Hiç kimse çalışanın mücadele ettiğini fark etmemişti,” diye itiraf etti, sesi bir inançsızlık ve sıkıntı karışımını ortaya çıkardı. Bu çarpıcı vahiy, işyerlerinin ruh sağlığına daha iyi öncelik vermesi, bu tür öngörülemeyen aksaklıkları önlemesi ve çalışanlarının refahını sağlaması için acil ihtiyacın altını çiziyor. McKinsey Health (2022) tarafından 15 ülkede 15.000 işçi üzerinde yapılan bir anket, çalışanların dörtte birinin tükenmişlik belirtileri yaşadığını buldu. Ama nelere dikkat etmeliyiz?

Dikkat edilmesi gereken belirti ve bulgular

McKinsey Sağlık Araştırması’na ve çeşitli araştırma çalışmalarına göre, aşağıdaki semptomların sürekli bir kombinasyonu müdahale gerektiriyor: Duygusal Belirtiler: Sürekli yorgunluk Bunaltmak Sinizm Duygusal aşırı reaktivite Aşırı duyarlılık Davranışsal Belirtiler: Çok fazla hasta günü Son teslim tarihlerini karşılayamama Azalan iş ahlakı Görünüşte sebepsiz ajitasyon Bilişsel Belirtiler: Zayıf odaklanma Azalan verimlilik Bu belirtiler toplu olarak, hem çalışanlar hem de kuruluş üzerinde daha fazla olumsuz etkiyi önlemek için derhal işverenin dikkatini gerektiren duygusal, fiziksel ve zihinsel tükenme durumunu gösterebilir.

Menopoz / Perimenopozun Önemli Etkisi

 

Kadınlar işgücünün önemli bir yüzdesini oluşturuyor. Menopoz / perimenopoz sırasında birden fazla fiziksel semptomun yanı sıra artan stres, anksiyete ve depresyon bildirirler. Perimenopozdaki kadınların yüzde 80’i işyerinde bulunur. 10 kişiden 9’u semptomlar yaşayacak. her 3 kişiden 1’i semptomlarının işlerini etkilediğini itiraf ediyor. 4kişiden 1’i semptomlarını “gizlediklerini” itiraf ediyor. Sonuç olarak her 4 kişiden biri işten ayrılacak. Kadınların kendilerini rahat hissettikleri bir ortam yaratmak, yaşam kalitelerini ve iş performanslarını önemli ölçüde artırabilir.

Bu, Kuruluşunuzun Sağlığı için Ne Anlama Geliyor?

İşveren Maliyeti Çalışanlar gözetimsiz stres, endişe, depresyon veya tükenmişlikten muzdarip olduğunda, maliyet önemlidir. Devamsızlık: Tutarlı hasta günleri ekip yeterliliğini etkiler. Azaltılmış verimlilik: Çalışanlar bunalmış hissettiklerinde verimlilik sınırlıdır. Potansiyel gelir değiştirme maliyetleri: Hastalık izni nedeniyle. Gönüllü ayrılışlar: İş akışında bir kesintiye ve yeni personel işe alma maliyetlerine neden olur. Çalışan için maliyet: da aynı derecede etkilidir. Yaşam kalitesi: Tükenmişliğin sayısız zihinsel ve fiziksel sağlık etkisi. Finansal istikrarsızlık: Kaygı, depresyon, tükenmişlik ve stres döngüsünü besler. Dalgalanma etkisi: Stres aileyi, bağımlıları ve sosyal hayatı etkiler.

İşverenler Ne Yapabilir?

Mutlu, sağlıklı çalışanlar işlerine daha bağlı ve bağlıdırlar, işgücü performansını, üretkenliği ve karlılığı artırırlar. İşgücü ruh sağlığına öncelik vermek ve karşılıklı saygı ve destek kültürü oluşturmak, uzun vadeli başarı için esastır.

1. Örgütsel Sağlığa Odaklanma

Refah politikalarının ve prosedürlerinin aktif olarak uygulanması, bu yönergelerin yalnızca vitrin giydirme değil, değerli stratejiler olmasını sağlar. Sağlığı iyi olan ekipler, devamsızlık, ciro ve sağlık harcamalarıyla ilişkili harcamalara daha az eğilimlidir. Net Beklentiler: İşyerinde net beklentilere sahip olmak, çalışanların stres seviyelerini önemli ölçüde etkiler. Hayal kırıklığını ve stresi en aza indirmek için stratejik netlik ve rol netliği her düzeyde açık bir şekilde tanımlanmalıdır. Zaman Yönetimi: Bir çalışanın iş stratejilerini doğru bir şekilde anlaması, usta uygulamayı teşvik edebilir ve hassasiyeti destekleyebilir, daha iyi zaman yönetimini teşvik edebilir ve bunalımı önleyebilir. Rol Netliği: Çalışanlar kişisel rollerini ve sorumluluklarını anladıklarında, daha iyi odaklanmaya, daha az bunalmaya ve tükenmişliğin azalmasına yol açar. Rol netliği, kişisel bağlılığı, amaç duygusunu ve performans hedeflerine bağlılığı teşvik ederek hem kişisel hem de örgütsel refahı artırır.

2. Yönetim Sağlığına Odaklanın

Ekip liderlerinizin ruh sağlığına yatırım yapmak hayati önem taşır. Zihinsel Olarak Sağlıklı Liderler: Bu, yönetim ve çalışan ilişkileri arasında köprü kurmaları, organizasyon içindeki iletişimin tonunu belirlemeleri ve açık, şeffaf katılım yoluyla işyeri kültürünü önemli ölçüde etkilemeleri nedeniyle kritik öneme sahiptir. İnsan Becerileri Eğitimi: Çalışanlara dönük rollerdeki liderler, duygusal olarak mücadele eden biri ile kötü tavrı olan biri arasında ayrım yapmak için eğitim gerektirebilir. Sakin liderler doğal olarak çalışanların sakinleşmeleri için bir yol oluşturur. Adil ve Kapsayıcı Standartlar: İşyeri standartları, adil ve kapsayıcı kişilerarası davranışları açıkça uyguladığında, etik olmayan veya aşağılayıcı yönetim tekniklerini ortadan kaldırır ve işyeri memnuniyetini korur.

3. Çalışan Sağlığına Odaklanın

“Kuruluşunuz ancak kuruluşunuzun misyonunu somutlaştıran insanlar kadar büyüktür”” İnsanlar kendilerini değerli hissettiklerinde karşılığında sadakat sunarak kazan-kazan durumu yaratırlar.

Çalışanlara önemli olduklarını bildirmenin yollarını bulun

Düzenli Check-İn’ler: Anonim anketler veya yüz yüze görüşmeler yoluyla geri bildirimleri ciddiye alarak personel ile düzenli check-in’ler yapın. Bu, çalışanların kendilerini desteklendiklerini hissetmelerini ve toksik bir işyeri ortamının ek stresi olmadan kendilerini rollerine daha fazla adayabilmelerini sağlar. Güvenlik ve Koruma: Anlaşmazlıkları ve zorbalığı ele almak için iyi tanımlanmış, iyi uygulanmış politikalara sahip olmak, çalışanların işyeri politikaları tarafından korkutulmak yerine kendilerini güvende hissetmelerini ve işlerine odaklanabilmelerini sağlar.. Birliği Teşvik Edin: Çalışanlarınıza ne kadar değer verdiğinizi doğrulayarak birlik, amaç ve beraberlik ruhunu teşvik edin.

Destekleyici bir kültür yaratmak

İyi yazılmış politikalara ek olarak, kültür değişikliği şunları içerir: Farkındalık ve Eğitim: Tüm liderleri ve çalışanları çözülmemiş stres, anksiyete menopoz, perimenopoz ve potansiyel tükenmişlik belirtilerini nasıl tanıyacakları konusunda eğitin. Destekleyici Ortam: Çalışanların deneyimlerini tartışırken kendilerini rahat hissettikleri bir ortamı teşvik edin. Hemen hemen herkes streslidir. Merhamet ve kabullenme uzun bir yol kat eder. Esnek Çalışma Düzenlemeleri: Yaşanan çoklu mücadelelere uyum sağlamak için makul sınırlar içinde esneklik sunar.

Tükenmişlik sorunu

McKinsey Sağlık Araştırması’ndan elde edilen bilgiler, küresel olarak çalışanlar arasında tükenmişlik semptomlarının yaygın olarak ortaya çıkmasının altını çiziyor ve kuruluşların işyerinde ruh sağlığına daha fazla önem vermeleri için çok önemli ihtiyacın altını çiziyor. Şirketler, kuruluşun sağlığına ve refahına, liderliğine ve bireysel ekip üyelerine odaklanarak, işveren ve çalışan için genel başarıya katkıda bulunarak performansı ve üretkenliği artırabilir. Tüm organizasyon üyelerinin ruh sağlığını ve refahını proaktif bir şekilde destekleyerek işyeri kaygısına veda etme ve yeni bir işyeri memnuniyeti ve tatmin çağını karşılama zamanı. destek için www.drgeraldine.com .
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar