Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeBAE'nin Altın Mücevher Talebi Dünyada 5. Sırada

BAE’nin Altın Mücevher Talebi Dünyada 5. Sırada

Sarı metalin bu yıl ons başına 2.400 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmesi küresel pazarları büyülemeye devam ederken, son 12 aydaki tüketim seviyesinin düşmesine rağmen BAE, altın mücevher talebi açısından dünyanın en büyük beşinci ülkesi olmaya devam ediyor.

Külçe Altın Şirketinde bir ekip tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yıllık yaklaşık 40 tonluk altın takı talebiyle BAE bu sırayı Rusya ile paylaşıyor, ardından Suudi Arabistan 7. sırada yer alıyor.

Dünya Altın Konseyi’ne göre, 2023’te BAE’de toplam altın tüketimi, 2022’de kaydedilen 46,9 tondan 39,7 tona ulaştı. WGC, ”BAE’deki düşüş, esas olarak Covıd sonrası turizmin geri dönüşüyle desteklenen 2022’nin yüksek tabanından kaynaklanıyordu” dedi. 2024’ün ilk çeyreğinde talep yıllık bazda yüzde 10 azalarak önceki dokuz ayın en düşük seviyesi olan 10,8 tona geriledi.

BAE, kişi başına düşen tüketici talebi 5,12 gram olan Hong Kong’dan sonra, 2023 itibariyle dünyanın en yüksek seviyesi olan 5,07 gramla dünyanın en yüksek ikinci altın mücevher talebine sahip.

Geçen yıl küresel kuyumculuk sektörü altın talebinin yüzde 48,7’sini oluşturuyordu. Tahmini 15,8 trilyon dolarlık piyasa değeri ile altın, geçen yıla göre değerde neredeyse yüzde 20’lik bir artış gördü.

2023’te dünyanın en büyük altın mücevher tüketicisi olarak Hindistan’ın yerini alan Çin, yıllık yüzde 10 artışla 630 tonla en yüksek altın mücevher talebine sahip.

Artan jeopolitik gerilimler ve ABD faiz oranlarının düşmesi ihtimali, altının bir yatırım olarak faturalandırılmasını parlatıyor. Ancak perakende alıcılar, fon yatırımcıları, vadeli işlem yatırımcıları ve hatta merkez bankası belirsiz zamanlarda külçeyi bir değer deposu olarak gördüğü için mitingi desteklemek Çin’in talebi.

Çin ve Hindistan genellikle dünyanın en büyük alıcısı unvanı için mücadele ettiler. Ancak bu, Çin’in mücevher, bar ve madeni para tüketiminin rekor seviyelere çıkmasıyla geçen yıl değişti. Çin’in altın takı talebi yüzde 10 artarken, Hindistan yüzde 6,0 düştü. Bu arada Çin baro ve madeni para yatırımları yüzde 28 arttı.

“Çin, altın için dünyanın en büyük tek pazarı olduğu için bu şaşırtıcı değil. Değerli metal, güvenli liman yatırımı rolünde de önemli bir büyüme gördü. Altın takılar da derin kültürel öneme sahip ve zenginlik ve iyi şansın bir işareti olarak görülüyor, bu da onu satın almak için popüler bir varlık haline getiriyor ”dedi.

Hindistan, toplam 562 ton mücevher talebi ile ikinci sırada yer alıyor. Metal Hindistan’da popülerdir ve ülke aynı zamanda 50 milyar dolar değerinde yaklaşık 804 ton altınla dünyanın en yüksek altın rezervine sahip ilk on ülkesi arasında yer almaktadır.

Mücevher talebinin en yüksek olduğu ilk üç ülkeyi yuvarlamak Amerika Birleşik Devletleri’dir. Ülke, Almanya, italya ve Fransa’nın bir araya getirdiğinden neredeyse daha fazla altınla dünyanın en büyük altın rezervlerini (507 milyar dolar değerinde) biriktirme konusunda sağlam bir üne sahiptir. Türkiye 42 tonla dördüncü sırada yer alıyor.

ABD, 8.133 ton altın rezerviyle dünyanın en büyük altın ülkesi olarak listenin başında yer alıyor ve bu da 507 milyar dolarlık parasal değere denk geliyor.

Hindistan, Şubat 2024 itibariyle ‘altın rezervi’ terimini arayan 29.300 Google araması ile altın rezervlerine en fazla ilgiyi artırdı.

Altın külçe ve madeni para sektörü Çin’de diğer ülkelerden daha fazla talep görüyor. Altına olan güçlü yatırım talebi, doğal olarak ülkedeki altın külçelerinin ve madeni paraların popülaritesine yol açarak 280 tonla sonuçlandı.

Çin, yaklaşık 375 ton üreterek dünyanın en büyük altın üreticisidir. Birkaç yıl boyunca Çin, 2022’de küresel altın üretiminin yüzde 10’unu oluşturan büyük ölçekli madencilik operasyonlarına olan bağlılığı nedeniyle listenin başında kaldı.

Altın ETF holdinglerinin en yüksek olduğu bölgelerle ilgili olarak, Kuzey Amerika, dünyanın toplam ETF holdinglerinin yarısından fazlasını oluşturan 1.581 tonla (yüzde 51), ABD (1.518 ton) ve Kanada (63 ton) gibi ülkelerle liderliği ele alıyor. en büyük katkıda bulunanlar.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar