Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaBakan, İrlanda'nın Filistin Devletini 'Bu Ay' Tanıyacağını Söyledi

Bakan, İrlanda’nın Filistin Devletini ‘Bu Ay’ Tanıyacağını Söyledi

Ülkenin Dışişleri Bakanı Micheal Martin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İrlanda’nın Filistin devletini Mayıs ayı sonuna kadar tanıyacağından emin olduğunu ve tarih belirtmediğini söyledi.

İrlanda’nın başbakan yardımcısı olan Martin, Newstalk radyo istasyonuna verdiği demeçte, “Filistin devletini ay sonundan önce tanıyacağız” dedi.

Mart ayında İspanya, İrlanda, Slovenya ve Malta liderleri ortak bir açıklamada Filistin devletini tanımaya hazır olduklarını söylediler.

İrlanda, Ortadoğu’daki barış sürecine yardımcı olabilmesi için Filistin devletini resmen tanımaya prensipte itirazı olmadığını uzun zamandır söylüyor.

Ancak İsrail’in Gazze’deki Hamas militanlarına karşı savaşı konuya yeni bir ivme kazandırdı.

Geçtiğimiz hafta AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, ispanya, İrlanda ve Slovenya’nın 21 Mayıs’ta bir Filistin devletini sembolik olarak tanımayı planladığını ve diğerlerinin de potansiyel olarak davayı takip ettiğini söyledi.

Ancak Çarşamba günü Martin bir randevu belirlemekten kaçındı.

“Belirli bir tarih hala akıcı çünkü Filistin devletinin ortak tanınması konusunda hala bazı ülkelerle görüşüyoruz” dedi.

“Önümüzdeki birkaç gün içinde belirli tarih konusunda netleşecek, ancak kesinlikle bu ayın sonundan önce olacak.

“Bugün bazı dışişleri bakanlarıyla bunun son ayrıntısıyla ilgili istişareleri dört gözle bekleyeceğim.”

Geçtiğimiz ay İspanya başbakanı Pedro Sanchez’in Dublin ziyareti sırasında İrlanda başbakanı Simon Harris, ülkelerin hareketi birlikte koordine edeceğini söyledi.

Harris, “İlerlediğimizde, karara ağırlık vermek ve en güçlü mesajı göndermek için bunu mümkün olduğunca çok kişiyle yapmak istiyoruz” dedi.

Harris’in ofisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İrlanda’nın devleti tanıma planı hakkında Ürdün Kralı II. Abdullah’ı telefonla güncellediğini söyledi.

Harris, “İrlanda ve İspanya’nın Filistin’i tanıma konusundaki devam eden çabalarını ve benzer düşünen diğer ülkelerle devam eden tartışmaları özetledi” dedi.

“Kral ve Taoiseach (başbakan) önümüzdeki günlerde hem İrlanda hem de Ürdün’ün irtibatta kalması konusunda anlaştılar” dedi.

Afp’nin resmi İsrail rakamlarına göre Gazze’deki çatışma, Hamas’ın İsrail’e yönelik eşi görülmemiş 7 Ekim saldırısının ardından, çoğunluğu sivil olmak üzere 1.170’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Militanlar ayrıca 128’i İsrail’in Gazze’de kaldığını tahmin ettiği ve ordunun öldüğünü söylediği 36’sı da dahil olmak üzere yaklaşık 250 rehineyi ele geçirdi.

İsrail’in acımasız misillemesi Gazze’de çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 35.000’den fazla insanı öldürdü.


DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar