Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaBakın: 20 Yıldaki ilk 'Aşırı' Güneş Fırtınası Muhteşem Auroralar Getiriyor

Bakın: 20 Yıldaki ilk ‘Aşırı’ Güneş Fırtınası Muhteşem Auroralar Getiriyor

Yirmi yıldan uzun süredir devam eden en güçlü güneş fırtınası Cuma günü Dünya’yı vurdu ve Tazmanya’dan İngiltere’ye kadar gökyüzünde muhteşem göksel ışık gösterilerini tetikledi ve hafta sonuna kadar devam ederken uydularda ve elektrik şebekelerinde olası kesintileri tehdit etti. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) Uzay Hava Tahmin Merkezi’ne göre, birkaç koronal kütle atımından (CME’LER) ilki — plazma ve manyetik alanların Güneşten atılması — 1600 gmt’den (akşam 8, BAE saati) hemen sonra geldi. Daha sonra “aşırı” bir jeomanyetik fırtınaya yükseltildi — Ekim 2003’teki sözde “Cadılar Bayramı Fırtınaları” nın İsveç’te elektrik kesintilerine ve Güney Afrika’daki elektrik altyapısına zarar vermesinden bu yana ilk kez. Önümüzdeki günlerde daha fazla CME’NİN gezegeni yumruklaması bekleniyor. Sosyal medya, kuzey Avrupa ve Avustralasya’dan auroraların fotoğraflarını yayınlayan insanlarla aydınlandı. İşte bazı enstantaneler:

 

Ontario, Kanada

 

Ohio, ABD

 

Margate, Kent, Güney Doğu İngiltere

 

Londra
“Çocukları arka bahçedeki Kuzey Işıklarını izlemeleri için uyandırdık! İngiltere’nin Hertford kentinde bir düşünce tankeri olan Iain Mansfield, “Çıplak gözle açıkça görülebilir” dedi. “Bu sabah saat 4’te Tazmanya’da kesinlikle incil’deki gökyüzü. Bugün ayrılıyorum ve bu fırsatı kaçıramayacağımı biliyordum, “fotoğrafçı Sean O ‘ Riordan bir fotoğrafın yanında X’te yayınladı. Yetkililer, uydu operatörlerine, havayollarına ve elektrik şebekesine, Dünya’nın manyetik alanındaki değişikliklerin neden olabileceği olası aksaklıklar için ihtiyati adımlar atmalarını bildirdi. Işık hızında hareket eden ve yaklaşık sekiz dakikada Dünya’ya ulaşan güneş patlamalarının aksine, CME’LER daha sakin bir hızda hareket ediyor ve yetkililer mevcut ortalamayı saniyede 800 kilometre (500 mil) olarak belirliyor. Gezegenimizden 17 kat daha geniş olan devasa bir güneş lekesi kümesinden yayıldılar. Güneş, artan aktivite getiren 11 yıllık bir döngünün zirvesine yaklaşıyor.

Nerede görülebilirler?

Reading Üniversitesi’nde uzay fiziği profesörü olan Mathew Owens, afp’ye, etkilerin büyük ölçüde gezegenin kuzey ve güney enlemleri üzerinde hissedilmesine rağmen, ne kadar uzayacaklarının fırtınanın nihai gücüne bağlı olacağını söyledi. “‘Bu gece dışarı çık ve bak’ benim tavsiyem olurdu çünkü aurora’yı görürsen, bu oldukça muhteşem bir şey” diye ekledi. İnsanların güneş tutulması gözlükleri varsa, gün boyunca güneş lekesi kümesini de arayabilirler. Yetkililer, ABD’de bunun Kuzey Kaliforniya ve Alabama gibi yerleri içerebileceğini söyledi. Noaa’dan Brent Gordon, halkı auroraları çıplak gözleriyle göremeseler bile gece gökyüzünü telefon kameralarıyla yakalamaya çalışmaya teşvik etti. “Sadece arka kapınızdan çıkın ve yeni cep telefonlarıyla bir fotoğraf çekin ve o resimde gördüğünüze gözlerinizle gördüğünüze şaşıracaksınız.” AYRICA şunu OKUYUN:
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar