Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBakın: BAE Gökbilimcisi, En Güçlü Güneş Fırtınası Dünya'ya Çarptığında 'Güneşten Gelen Dev...

Bakın: BAE Gökbilimcisi, En Güçlü Güneş Fırtınası Dünya’ya Çarptığında ‘Güneşten Gelen Dev Alevleri’ Yakaladı

BAE, Cuma akşamı Dünya’ya ‘aşırı’ bir güneş fırtınası çarptığında dünyanın diğer bölgelerindeki gökyüzünü süsleyen kuzey ışıklarını kaçırmış olabilir – ancak bu, fenomenin ülkede tamamen gözden uzak olduğu anlamına gelmiyordu. Bir BAE astronomu, aynı derecede ilginç olan nadir bir gök sahnesini yakalayabildi: Güneşten patlayan dev alevler — güneş fırtınasının nasıl başladığı. Uluslararası Astronomi Merkezi (IAC) başkanı Mohammad Odeh Cumartesi günü, Dünya’nın son 20 yılda gördüğü en güçlü jeomanyetik fırtınayı tetikleyen “dev güneş lekesinin” görüntülerini paylaştı. Bu devasa güneş lekesi kümesi Dünya’dan 17 kat daha genişti – ve bu noktadan birkaç koronal kütle atımı (CME) ortaya çıktı. ABD merkezli Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) bir tavsiyesine göre, bu plazma ve manyetik alanların sınır dışı edilmesi, elektrik şebekelerinde ve uydularda kesintileri tehdit etti. Odeh, özel teleskoplar kullanarak Iac’nin Abu Dabi’deki Astronomik Mühür Gözlemevi’nden güneşi fotoğrafladı. Paylaştığı bu ilk görüntü dev güneş lekesini gösteriyor:

 

İkincisi güneşten yayılan dev alevleri yakaladı:

 

Aurora borealis’i nasıl yarattı?

Fenomeni izleyen Odeh, güneşin son iki gün içinde dört güçlü parlama gördüğünü söyledi. İlki 9 Mayıs’ta BAE saatiyle saat 1’de, ardından aynı gün saat 10’da, Cuma günü saat 10.54’te ve Cumartesi günü saat 5.23’te kaydedildi. Bu işaret fişeklerinden Dünya’ya doğru bir CME serbest bırakıldı. “Bu emisyonlar Dünya’ya ulaştığında, Dünya’nın manyetik alanında rahatsızlıklara neden oluyor ve aurora borealis’in ortaya çıkmasına neden oluyorlar. Bu patlamaların ve emisyonların yoğunluğu nedeniyle aurora borealis uzun süredir görülmeyen bölgelerde görüldü ” dedi.

 

Ohio, ABD – Fotoğraf: AFP
Kuzey yarımküre’deki kuzey ışıklarının inanılmaz manzaraları, Cuma günü saat 8’de, gmt’de (BAE saati 12) Dünya’ya çarpan ilk parıltıdan geldi. İşte aurora borealis’in nerede görüldüğünü gösteren bir harita:

 

Gezegene daha fazla fişeğin çarpmak üzere olduğunu söyledi. Odeh, “İkinci emisyonun bugün Cumartesi günü saat 11’de gmt’ye ulaşması ve üçüncü emisyonun yarın Pazar günü saat 10’da gelmesi beklenirken, dördüncü emisyonun yarın Pazar günü saat 11’de gelmesi bekleniyor. öğlen,” dedi. kirstin@khaleejtimes.com
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar