Cumartesi, Haziran 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBakın: Dubai Emirlikleri, Dünyanın En Büyük Güçlendirme Projesinde A380 Uçaklarını Nasıl Düşürüyor

Bakın: Dubai Emirlikleri, Dünyanın En Büyük Güçlendirme Projesinde A380 Uçaklarını Nasıl Düşürüyor

Çıplak siyah iç kısmı ve kenarlarından geçen boruları ile Emirates A380, dünyanın bildiği lüks uçaklara hiç benzemiyordu. Ama sihrin gerçekleştiği yer burası. Tüm uçak temizlenir, sabitlenir ve ardından modern görünümlü bir iç mekanla donatılmıştır. Emirates, 2022’de dünyanın en büyük güçlendirme projesi olarak adlandırılan uçaklarını yenilemeye başladı. Bu iddialı milyarlarca dolarlık proje, havayolunun mühendislik personelinin yorulmadan çalıştığını ve uçağı modern standartlara daha uygun hale getirmek için kapsamlı bir yeniden çalışmayı tamamladığını görüyor. ABD’li uçak üreticisi Boeing’in Emirates’e uçak teslimatını daha da geciktirmesiyle havayolu, bu yılın başlarında güçlendirme projesini 191 uçak daha içerecek şekilde genişletti. EK Engineering’in temel bakım Başkan Yardımcısı John Walker, ”Tüm operasyon burada 500.000 metrekarelik tesisimizde gerçekleşiyor” dedi. “Şu anda yaklaşık 30 uçağı tamamladık. Boeing 777’nin yenilenmesi Pazartesi günü başlayacak.” İşte güçlendirme programının içinde neler olduğuna bir göz atın:

Soyulmuş

Düzlemin içindeki her eleman, çıplak siyah iç kısımlarına kadar soyulur.

 

Bu süre zarfında, iç ve dış mekanın her santimi özenle kontrol edilir. Bir A380’i güçlendirme sürecinin tamamı yaklaşık 21 gün sürer.

‘Dev bulmaca’ üzerinde çalışmak

Waker’a göre deneyimli mühendisler her kabini parça parça ayırıyor ve “dev bir bulmaca gibi” bir araya getiriyorlar. Koltukların ve panellerin sökülmesinden cıvata ve vidalara kadar her işlem hassasiyetle tamamlanır.

 

Güçlendirilmiş

Uçağın içindeki çalışma tamamlandıktan sonra, Business ve Economy Sınıfı koltuklar yeniden boyanır, yeniden kesilir ve yeni kılıflar ve yastıklama ile yeniden döşenir. Birinci Sınıf süitlerde deri, kol dayamaları ve diğer malzemeler de değiştirilir.

 

Koltuk kılıflarının yeniden kullanılması

Yüzde 95 yün ve yüzde 5 naylondan üretilen koltuk kılıfları, yetenekli terzilerden oluşan bir ekip tarafından parçalara ayrılıyor ve çeşitli çanta türlerine özenle dokunuyor.

 

Bunlar daha sonra Afrika ve Asya’daki hayır kurumları, okullar, yetimhaneler ve vakıflar arasında dağıtılır. Emirates her şeyi geri dönüştürmeye ve yeniden kullanmaya inanıyor. Havayolu, binlerce el yapımı çocuk sırt çantası ve okul çantası üretmek için 50.000 kilogramdan fazla malzemeyi yeniden kullanmaya başladı.

 

Kabinlerin dönüştürülmesi

Tüm yükseltmeler tamamlandıktan sonra, bu koltuklar ve yeni donanımlar uçağa yeniden takılarak uçağa yepyeni bir görünüm kazandırılıyor. Emirates, koltuklar için daha açık renk şemasıyla çağdaş bir görünüme doğru ilerliyor. Cherrywood markası da daha hafif bir ahşapla değiştirilir. Yükseltmeden önce ve sonra alanın nasıl göründüğü aşağıda açıklanmıştır:

 

Pilot koltuklarını kontrol etme

Güçlendirme dışında Emirates, uçaklarına düzenli olarak hizmet veriyor ve sıkı güvenlik kontrollerinin yapılmasını sağlıyor. Pilot koltukları mümkün olduğunca konforlu ve güvenli hale getirmek için kontrol edilir ve yastıklanır.

 

İşte soyulmuş kokpitin bir görünümü:

 

Slaytları test etme

Acil durumlarda hastaların güvenli bir yere kaymasını sağlamak için tasarlanan acil durum slaytları da düzenli olarak test edilir. Güvenlik standartlarına göre, etkinleştirildikten sonraki altı saniye içinde şişirilmeleri gerekir ve bunlar Emirates mühendislik tesisinde test edilir.

Bir hayatta kalma kiti paketleme

Her uçakta hayatta kalma kiti olan acil durum tedarik paketleri bulunur. İçerideki öğelerden bazıları şunlardır: Yüksek proteinli bir çubuk, sıkışırsa dikkat çekmek için bir parlama, bir hayatta kalma kılavuzu ve manuel bir el pompası.

 

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar