Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaBangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Cuma Günü Hindistan'ı Ziyaret Edecek

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Cuma Günü Hindistan’ı Ziyaret Edecek

Dışişleri Bakanlığı (MEA) basın açıklamasında, Bangladeş Başbakanı Başbakan Narendra Modi’nin daveti üzerine Şeyh Hasina’nın 21-22 Haziran’da Hindistan’a devlet ziyareti yapacağını söyledi.

Bu, 18. Lok Sabha seçimlerinin ardından Hindistan’da hükümetin kurulmasından sonraki ilk ikili devlet ziyareti olacak.

Açıklamada, “Ziyaret sırasında, Başbakan ile ikili istişarelerde bulunmanın yanı sıra, Başbakan Şeyh Hasina’nın Cumhurbaşkanı Droupadi Murmu ve Başkan Yardımcısı Jagdeep Dhankhar’ı çağırması planlanıyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Jaishankar’ın Bangladeş Başbakanı’nı çağırması planlanıyor.

Başbakan Şeyh Hasina, 9 Haziran’da Başbakan ve Birlik Bakanlar Kurulu’nun yemin törenine katılan uluslararası liderler arasındaydı.

Yıllar geçtikçe Hindistan ve Bangladeş, ortak bir tarih, kültür ve coğrafi yakınlıkla işaretlenmiş çok yönlü bir ilişki kurdular. İki komşu, Başbakan Modi ve Şeyh Hasina liderliğinde daha da genişleyen sıcak bağların tadını çıkarıyor.

2023 yılı, ilişkinin gücünün bir örneği olarak her iki ülke arasında ikili faaliyetlerin hızlanmasına tanık oldu. Her iki Başbakan da 18 Mart’ta Hindistan-Bangladeş Dostluk Boru Hattını sanal formatta ortaklaşa açtı.

Başbakan Şeyh Hasina, 11 Ocak 2023’teki Küresel Güney Zirvesi’nin Sesi ve 17 Kasım 2023’teki Küresel Güney Zirvesi’nin ikinci Sanal Sesi’nin açılış oturumuna da sanal olarak katıldı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar