Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaBangladeş, Kavurucu Sıcaklıklar Düştükçe Okulları Yeniden Açtı

Bangladeş, Kavurucu Sıcaklıklar Düştükçe Okulları Yeniden Açtı

Bangladeş’teki okullar Pazar günü yeniden açıldı ve bir hafta önce ülke 40 santigrat derecenin üzerine çıkan sıcaklıklarda pişerken dersleri askıya alan yakıcı bir sıcak hava dalgasının ardından hafta sonu dersler devam ediyordu.

Bangladeş, son yedi yılın en kötü sıcak dalgası geçen hafta 43,8 ° C’ye kadar sıcaklıklar gönderse bile, öğrencileri sınavlara hazırlama baskısı nedeniyle yaklaşık 33 milyon öğrenci için okulların yeniden açılması konusunda tereddüt etti.

Bölgede birçok insan öldü ve uzmanlar, sıcaklığın eşitsizlikleri şiddetlendirebileceği, tropik bölgelerde gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler arasındaki öğrenme açığını genişletebileceği konusunda uyardılar.

Milli eğitim bakanlığı, islami çalışma haftasını pazardan perşembeye takip eden Bangladeş’in cumartesi günleri bir sonraki duyuruya kadar ders vereceğini söyledi. Milli Eğitim Bakanı Muhammed Hasan Chowdhury, müfredatı tamamlamak için ihtiyaç duyulması halinde okulların Cuma günü açılacağını söyledi.

Ebeveynler kararı memnuniyetle karşıladılar.

“Çocuklar evde ders çalışmak istemiyor. Bu onların kaybı telafi etmelerine yardımcı olacak, “dedi ikinci sınıf kızını bir okulun dışından almak için bekleyen Fatema Akhtar.

Bilim adamları, iklim değişikliğinin yaz aylarında daha sık, şiddetli ve uzun süreli sıcak hava dalgalarına neden olduğunu söylediler.

BM çocuk ajansı, Bangladeş’teki her üç çocuktan birinin veya yaklaşık 20 milyon çocuğun her gün bu tür iklim değişikliğinin yükünü taşıdığını tahmin ediyor.

Yetkililer, ayrı bir şekilde, Cumartesi günü sıcak hava dalgasının ortasında çıkan ve Kraliyet Bengal kaplanı’na ev sahipliği yapan dünyanın en büyük mangrov ormanı olan Sundarbans’ın üç dönümüne yayılan bir yangının Pazar günü kontrol altına alındığını söyledi.

Yoğun sıcak hava dalgaları su kıtlığına ve sık elektrik kesintilerine neden olarak ihracatın yüzde 80’inden fazlasını oluşturan ve H & M, Walmart ve Gap Inc. gibi perakendecilere tedarik sağlayan kilit hazır giyim sektörüne ulaştı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar