Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaBiden, Netahyahu Refah Üzerine Konuşacak

Biden, Netahyahu Refah Üzerine Konuşacak

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’in İsrail ordusunun Filistinlileri güney Gazze kentindeki bir saldırı öncesinde doğu Refah’ı tahliye etmeye çağırmasının ardından Pazartesi günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile konuşacağını söyledi.

İsrail’in açıklaması, Washington’un defalarca Refah’ın işgalini, orada barınan sivillere yardım etmek için tam bir plan olmadan ve Hamas’la ateşkes için devam eden görüşmelere rağmen desteklemediğini söylemesine rağmen geldi.

“IDF operasyonları için konuşamayız. Refah’ın İsrail hükümetine yönelik büyük bir kara istilasına ilişkin görüşlerimizi açıkça belirttik ve cumhurbaşkanı bugün başbakan ile konuşacak.”dedi.

“Rehine anlaşmasının rehinelerin hayatlarını korumanın ve bir milyondan fazla insanın barındığı Refah’ın işgalinden kaçınmanın en iyi yolu olduğuna inanmaya devam ediyoruz.

“Bu görüşmeler şu anda devam ediyor.”

İsrail ordusu Pazartesi günü, Hamas militanlarının Gazze ile İsrail arasındaki sınır bölgesinde dört İsrail askerini öldüren bir roket saldırısının ardından Filistinlilerin Refah’ın doğusundan tahliyesi çağrısında bulundu.

Tahliye çağrısı, grubun Kahire’deki hafta sonu görüşmeleri sırasında yedi aylık savaşı sona erdirme talepleri konusunda İsrail ile Hamas arasında yoğunlaşan anlaşmazlığın ardından geldi.

Mısır gibi müzakerelere aracılık eden ABD ile Katar arasındaki istişarelerin Pazartesi günü Doha’da yapılması bekleniyordu, ancak Mısır’daki devlet bağlantılı medya, roket saldırısından sonra müzakerelerin durduğunu söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar