Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAkıl SağlığıBir Aşramda Kalmayı Öğrendiğim 5 Güçlü Ders

Bir Aşramda Kalmayı Öğrendiğim 5 Güçlü Ders

Bunu hayal et. Güneş parlıyor, bitkilere yeşilin doğru tonunu veriyor – size hayat veren tür. Bir sonraki dakika, güneş bulutları açık kollarla karşılayarak yumuşak tepelerin üzerine düşen ritmik yağışlara yol açar. Fırtınalı çiçeğinin her santiminde Tabiat Ana’nın besleyici doğurganlığını yansıtan flora ve fauna ile dolu kelebekler, çiçekten çiçeğe uçuyor, güzellikleri sınırsız ve sınır tanımıyor. Görünürdeki her bir ruh, size gülümsüyor — ve sosyal medyada gördüğünüz plastik türden değil – ama engin okyanusların derinliğine benzer şekilde derinlere inen gerçek gülümsemeler. İş hala devam ediyor — ve bu konuda ciddi bir çalışma – ama hepsi oyun ruhu içinde. Shakespeare’in meşhur dediği gibi, ”Tüm dünya bir sahnedir” ve orada gördüğümüz tüm insanlar, sadece oyuncular. Neredeyse gerçek olamayacak kadar iyi hissettiriyor, ama tahmin et ne oldu? Böyle bir yer var ve galakside çok uzakta değil, burada, Dünyamızda. Nisan ayında, yıllık iznimin zamanı geldiğinde, farklı türde bir gezi planladım. Her zamanki seçimin aksine, modern yaşamın yarattığı tüm çağdaş arzularla dolup taşan lüks bir yer aramaya gitmedim. Dubai’de buna doymuyor muyuz? Kendi kendime sordum. Ünlü yazarlar genellikle okumanın bir yazarın en büyük erdemi olduğunu söylerler. Farklılık arz ediyorum, kopukluk sanatı bir yazarın en büyük erdemidir. Sürekli bir yazar olarak bağlıysanız, bakış açınızın zamanla renklenip bulanıklaştığına inanıyorum – ve bunu şiirsel anlamda kastetmiyorum. Bu yüzden, bir yazar olarak, kendimle bağlantıyı kesmek ve yeniden bağlantı kurmak için sürekli yenilikçi yollar arıyorum. Fazla mesai, beni gerçekten kurtarmaya gelen şey meditasyon. Genellikle bir kavram olarak yanlış anlaşılan meditasyon benim için her zaman pilimi şarj etmenin bir yolu olmuştur. Değerli telefonlarımızı şarj cihazlarına bağladığımız gibi, meditasyon da benim için benzer şekillerde çalışıyor. Kendimi şarj etmenin bir yolu. Çünkü yaşadığımız zamanlar göz önüne alındığında, ‘düşük pil’ ile çalışmaya devam etmek son derece kolaydır. Bu yüzden, kendimi meditatif bir geri çekilmeye kaptırma ve pratiğin derinliklerine inme fırsatı doğduğunda, onu açık kollarla kucakladım. Ebu Dağı’na gittim. Aravalli Sıradağları’nın ortasında yer alan Abu Dağı, Hindistan’ın Rajasthan kentinin tacında eşsiz bir mücevher olarak duruyor.

 

Devletin ağırlıklı olarak kurak manzarasının aksine, Rajasthan’daki tek tepe istasyonu olarak ferahlatıcı bir değişiklik sunuyor. Canlı yeşillikleri, serin iklimi ve pitoresk çevresi, kavurucu çöl sıcağından uzaklaşmak isteyen ziyaretçileri cezbeder. Ve orada, vatanımda her türden turist gibi hissediyordum, hepsi kendimi Gyan Sarovar’daki 4 günlük manevi inzivaya çekmeye hazırdı. ‘Bilgi Gölü’ne’ çevrilen Gyan Sarovar, kişisel dönüşüme ve manevi bilginin peşinde koşmaya adanmış Abu Dağı’nın sakin ortamında yer alan geniş bir kampüstür. Çeşitli programlar, inzivalar ve meditasyon seansları yoluyla kişisel gelişmeyi teşvik etmek için tasarlanan mekan, iç gözlem, öğrenme ve kendini keşfetme için üreme alanı oluşturan huzurlu bir ortam sunuyor. Yıl boyunca Gyan Sarovar, kendini dönüştürme, olumlu düşünme ve bütünsel sağlıklı yaşam gibi konularda çeşitli manevi inzivalara, seminerlere ve konferanslara ev sahipliği yapar. Bu olaylar, meditatif bir yaşam tarzı yaşamanın gücünü ve pratik faydalarının günlük hayatımıza nasıl uygulanabileceğini deneyimlemek için hayatın her kesiminden insanları cezbeder. ‘Pratik’ kelimesini kullanıyorum çünkü aldığımız tüm bilgiler, genellikle maneviyatla ilişkilendirilen bir terim olan belirsizlikten ziyade çok pragmatik bir şekilde parçalanıyor. İşte ashram’da vakit geçirmekten öğrendiğim beş pratik şey.

Sessizliğin gücü

Gyan Sarovar’a vardığımda hemen dikkatimi çeken ilk şey kampüsteki sessiz anların gücüydü. Bize sık sık sessizliğin sağır edici olabileceği söylenir, ancak benzer şekilde son derece güçlü ve huzurlu da olabilir. Ve bir cümlenin duraklamaları arasında veya her meditasyon koçu ve uzmanının size rehberli meditasyon deneyimi yaşattığı inzivada aldığınız derslerde deneyimleyeceğiniz şey budur. Amrit Vela olarak anılan geri çekilmenin her günü sabah meditasyonuyla başlar ve uygulayıcılar bize sabah 4: 00-4: 45 civarında şafaktan hemen önce meditasyonun güçlü faydalarından bahseder. Başlangıçta, bu zamanlamayı seyahat programınızda görmek sizi tamamen atabilir ve bu da tamamen imkansız görünebilir. Ama ona bir şans vermeye başladığımızda, günün bu saatinden daha sessiz ve huzurlu başka bir saatinin gerçekten olmadığını anlıyoruz. Aksi takdirde yoğun günüm boyunca sıkıcı bir iş haline gelecek olan meditasyon, sabahın o saatinde aniden zahmetsiz ve içgüdüsel görünüyordu.

 

Meditasyon Kubbesi, Gyan Sarovar, Ebu Dağı
Meditasyon konusunda çok az deneyiminiz olsa veya hiç deneyiminiz olmasa bile yeni başlayanlar için tasarlanan uygulayıcılar, süreç boyunca size rehberlik eder ve içinizde uyuyan yetenekleri, güçleri ve değerleri yeniden keşfetmenize ve yeniden bağlantı kurmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış Rajyoga meditasyonunun ilkelerini öğretir.

Kendinle vakit geçirmenin gücü

Günlük olarak en çok ihmal ettiğimiz şey iç sesimizdir. Kendimiz dışındaki herkesi dinleriz ve sonra sıkıntılı zamanlarda, önemli bir karar vermekle görevlendirildiğimizde, iç sesimizin yüksek ve net olmasını bekleriz. Bunun yerine, elde ettiğimiz şey kafa karışıklığıdır. Zihinlerimizi günlük olarak kendimizi dinlemeleri için eğitmediğimiz için içerideki ses darmadağın, belirsiz ve dolayısıyla kafası karışıyor. İç sesimizin bize anlatmaya çalıştığı her şeyi parça parça edersek, günlük stres faktörlerini, bizi tetikleyebilecek şeyleri, bize neyin enerji verdiğini ve onu neyin alıp götürdüğünü anlama konusunda daha donanımlı oluruz. Yanınızdaki insanlarla değil, en çok zaman harcadığınız kişiyle — kendinizle — iletişim kurmanızı sağlamak için tasarlanmış bir inzivada, derinlerde yatan geniş yetenek ve güç hazinesini ortaya çıkarırsınız. senin içinde. Seni insan yapan sevginin, huzurun, mutluluğun, nezaketin unutulmuş süper güçleri. Bu süper güçlerden günlük yaşamınızda yararlanma yeteneğinizi yeniden alevlendirir.

 

Uyum Salonu, Gyan Sarovar, Abu Dağı

Hizmet gücü

Kampüste nereye giderseniz gidin, kulağınıza gülümseyen, aslında yukarıda bahsedilen tüm nitelikleri, sevgiyi, huzuru, saflığı ve ölçülemez neşeyi yayan inanılmaz derecede yardımsever insanlarla tanışırsınız — bizi günlük olarak selamladıkları şekilde. Yardım edemeyiz ama onlarınki kadar büyük gülümsemelerle karşılık veremeyiz çünkü özverili hizmetleri kalbi dans ettirir. Aslında, aşramdan çıkarken, yabancılara bile her zaman gülümseyen bir yüze sahip olma alışkanlığımı geliştirdim. Aşramda gayet doğal görünen bir uygulama, kaşları kalkık ve kafası karışmış yabancılarla karşılandı ve ‘Neden bu kadar mutlu? ashram’ın dışında. Olma şeklinin tam tersi, kendi kendime düşünmemi sağladı, üzgün yüzleri gerçekten normalleştirdik mi? Yüzümdeki bir kaş çatma izleyicileri rahatsız etmez ama bir gülümseme onları meraklandırır mı? Mutlu yüzler bu kadar nadir hale geldi mi? Yine de, binlerce insanın hayatını mekanın sorunsuz operasyonlarını yürütmeye adadığı ashram’da değil, böylece bizim gibi ziyaretçiler en iyi deneyimleri yaşayabilir. Ashram’ı evlerine çağıran adanmış insanların yanı sıra, hayatlarından zaman ayıran birkaç gönüllü vardı — bizimki kadar meşgul, zorlu çalışma programlarıyla — ashram’a gelip topluma geri vermenin bir yolu olarak hizmet etmek için. İşin bize işlemsel olmayı öğrettiği bir günde, hizmet bize biraz daha vermeyi, vermeyi ve vermeyi öğretir çünkü bizi insan yapan, paranın satın alamayacağı neşe ve mutluluğu deneyimlememizi sağlayan şey budur.

Sadeliğin gücü

Ashram’da kimsenin coşkulu bir yaşam tarzı yaşamayacağı açıktır, ancak bunun ziyaretçiler olarak bizim için yaptığı şey bize muazzam bir bakış açısı kazandırıyor. Gerçekten mutlu bir hayat yaşamak için ne kadar az ihtiyacımız olduğunu. Orada vakit geçirmek, şehirde hayatınızın bağlı olduğuna inandığınız tüm fırfırları ortadan kaldırır ve size gerçekten hayat veren şeylere bakmak zorunda kalırsınız — diğer insanlarla anlamlı bağlantılar. Yine de çağdaş kentsel ortamlarımızda, maddi zenginliğin önemli olan tek şey olduğunu düşünerek hayal kırıklığına uğruyoruz, o kadar ki, onun peşinde yaşamımızdaki gerçek bağlantılardan ve ilişkilerden vazgeçmeye istekliyiz. Öyleyse, tüm bu maddi başarıyı elde etmenin sonunda, kendimizi hala içimizde boş hissederken bulmamıza şaşmamalı. İyice tadını çıkardığım bir diğer husus, ashram’da geçirdiğim süre boyunca Sattvik yemek yemekti. ‘Sattvik’ terimi, saflığı, hafifliği ve berraklığı temsil eden Sanskritçe Sattva kelimesinden türetilmiştir. Sattvıc ilkelerinin merkezinde taze, doğal ve minimum düzeyde işlenmiş bileşenlerin kullanılması yer alır ve bunun genel sağlığınız ve iyiliğiniz üzerindeki etkisi muazzamdır. Sindirim sistemini zorlayabilecek ağır, yağlı veya aşırı baharatlı yemeklerin aksine, Sattvik yemekler mideye nazik davranacak şekilde tasarlanmıştır ve optimum sindirimi ve besin emilimini destekler.

 

Teslim olma gücü

Sessizliğin gücü, kendinizle vakit geçirmek, hizmet ve sadelik sizi beşinci ve en önemli güce — teslim olmaya yönlendirir. Ashram’da kalmanın farkına vardığınız şey, stresin bir titreşim olduğu, korkunun bir titreşim olduğu ve radyonun bir kanalın frekansına ayarladığı gibi, günlük yaşamımızda bir titreşime dokunduğumuzdur. Ashram’da mutluluk bir titreşimdir, aşk bir titreşimdir ve barış bir titreşimdir, bu yüzden o frekansa dokunuruz. Ancak bu deneyimler ashram’ın dışında bile var. Yoğun şehir hayatımızda strese, korkuya, kaygıya uyumluyuz ama mutluluğun, huzurun ve sevginin titreşimi hala bizim seçimimiz — sadece daha az seçiyoruz. İnsanoğlu olarak, içine girmek istediğimiz titreşim frekansını seçme gücü içimizde yatar. Ve eğer teslim olursak ve hayatı oyun olarak deneyimlersek, frekans otomatik olarak ‘doğru’ kanallara bağlanma eğilimindedir. 4 Günlük inzivadan sonra bana bu kadar hayat veren yerden ayrılmak istemeyerek deneyimime tek başıma devam ettim. Aravalli Sıradağları’nın eteklerinde, Shantivan adı verilen kampüslerden birinde vakit geçirmek, dağ silsilesine yayılmış birçok farklı kampüsü olan ashram’ın kesintisiz operasyonları hakkındaki bilgimi daha da genişletti. Hayatın canlandığı ve bize her zaman olması gereken bir zamanı hatırlattığı bu saklı sessizlik mücevherine dönüş yolculuğumu zihinsel olarak planlarken. somya@khaleejtimes.com
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar