Pazartesi, Haziran 24, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBirleşik Arap Emirlikleri: Tecavüzde Kürtaja İzin Verildi, Yeni Yasa Çıkarıldığı İçin Ensest...

Birleşik Arap Emirlikleri: Tecavüzde Kürtaja İzin Verildi, Yeni Yasa Çıkarıldığı İçin Ensest Davaları

BAE, hamilelik kürtajlarına izin verileceği üç ek durum daha belirledi. Khaleej Times’ın gördüğü bir kabine kararına göre, hamilelik tecavüz veya ensest sonucuysa lisanslı bir doktor prosedürü uygulayabilir; veya “belirlenmiş bir komite tarafından onaylandıktan sonra eşlerin talebi üzerine.”

Eşlerin yapabilecekleri taleplerin niteliği kararda ayrıntılı olarak açıklanmamıştır. Rıza dışı ilişki; veya hamilelikten sorumlu kişinin kadının soyundan veya akrabalarından olması artık kürtaj gerekçesidir. Yeni karar ve yürürlükteki Tıbbi Sorumluluk Yasası ile kürtajlar artık beş durumda yapılabiliyor.

Önceden, kürtajlara ancak hamilelik bir kadının hayatını tehlikeye atarsa veya fetüsün deformasyonu kanıtlanırsa izin veriliyordu.

Khaleej Times’ın bildirdiği gibi, acil cerrahi müdahale gerektiren acil durumlarda ebeveyn / vasi onayı bir durum olmayacaktır.

Sağlık ve Önleme Bakanlığı (MoHAP) daha önce “her sağlık otoritesi içinde” oluşturulacak komite hakkında ayrıntıları açıklamıştı. Komite üç üyeden oluşur: Kadın hastalıkları / doğum ve psikiyatri konusunda uzmanlaşmış doktorlar; ve Savcılık temsilcisi.

Hukuk uzmanları Khaleej Times’a verdiği demeçte, kararın kadın sağlığını korumayı ve istenmeyen gebelikleri iptal etmek için güvenli olmayan prosedürlerle ilgili yasadışı uygulamaları sınırlamayı amaçladığını söyledi.

Habib Al Mulla ve Ortaklarının kurucusu Dr. Habib Al Mulla, ilk iki durumda tecavüz ve ensestin savcılıktan gelen resmi bir raporla desteklenmesi gerektiğini açıkladı.

Temel koşullar

Öngörülen şartların yerine getirilmesi koşuluyla, ülke içinde uygulama ruhsatına sahip uzman bir kadın doğum uzmanı-jinekolog, işlemi yalnızca ruhsatına sahip bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirebilir.

Karara göre, kadına işlemden önce ve sonra “tıbbi ve sosyal bakım” teklif edilmelidir.

Kürtaj, ancak hamile kadının hayatını riske atabilecek tıbbi komplikasyonlara yol açmayacaksa yapılmalıdır.

Ameliyat sırasındaki hamilelik süresi 120 günü geçmemelidir.

Yasa hem Emirlikler hem de gurbetçiler için geçerlidir. Emirlik dışı kişiler, talebin sunulduğu tarihten en az bir yıl önce BAE’de yasal olarak ikamet ediyor olmalıdır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar