Pazar, Haziran 30, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEkonomiBıs, Önemli Seçimlerden Önce Devlete Borç Uyarısı Gönderdi

Bıs, Önemli Seçimlerden Önce Devlete Borç Uyarısı Gönderdi

Uluslararası Yerleşimler Bankası Pazar günü yaptığı açıklamada, bu yılki bir dizi büyük seçimin ortasında artan devlet borç seviyelerinin küresel finans piyasalarını sarsabileceği konusunda uyardı.

Merkez bankası olarak adlandırılan BIS, dünya ekonomisinin şu anda faiz oranları yükseldiğinde birçok ekonomistin şüphe duyduğu “yumuşak iniş” yolunda olduğunu, ancak politika yapıcıların, özellikle politikacıların dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Küresel devlet borcu şimdiden rekor seviyelerde ve Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimlerinden Meksika ve Güney Afrika’daki son seçimlere, önümüzdeki hafta Fransa ve İngiltere’deki oylara kadar değişen seçimlerin tümü risk taşıyor.

BIS genel müdürü Agustin Carstens, faiz oranlarının aşırı düşük seviyelere geri dönmeyeceğini ve yaşlanan nüfustan kaynaklanan maliyet baskılarının, iklim değişikliğinin ve savunma yeteneklerinin yeniden inşasının, ekonomik teşvik planlarının ve korumacılıktaki genel bir artışın hassas pazarları tedirgin edebileceğini söyledi.

Carstens, dönemin Başbakanı Liz Truss’un bazı emeklilik fonlarını çökme riskine sokan bütçe planlarının ardından İngiltere pazarlarındaki türbülansa işaret ederek, “Sizi çok fazla fark etmeden şaşırtabilirler” dedi. “Bundan gerçekten kaçınmak istiyorsun.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Pazar günü aşırı sağcı bir hükümeti getirebilecek erken parlamento seçimleri yapılması çağrısında bulunmasının ardından, ABD borç seviyelerine ilişkin sürekli endişelerin yanı sıra, Fransız borç riski primi bu ay 2012’deki euro bölgesi krizinden bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Carstens, Bıs’in herhangi bir “bir veya iki” hükümete seslenmediğini, ancak mesajın açık olduğunu söyledi.

“Onlar (hükümetler) kamu borcundaki artışı kısaltmalı ve faiz oranlarının pandemi öncesi ultra düşük seviyelere geri dönmeyebileceğini kabul etmelidir” dedi. “Üzerine inşa etmek için sağlam bir temele ihtiyacımız var”.

Raporda, “Erken bir gevşeme enflasyonist baskıları yeniden alevlendirebilir ve maliyetli bir politikanın tersine çevrilmesine neden olabilir” dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar